0
19 februarie 2018
 
 

BAFTA 2018 > Three Billboards Outside Ebbing, Missouri – cele mai multe premii

bafta-2018
bafta-2018

Filmul lui Martin McDonagh, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri, a fost marele câștigător la Premiile BAFTA 2018, decernate aseară, 18 februarie.

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri a câștigat 5 premii, inclusiv pentru Cel mai bun film, în vreme ce The Shape of Water, regizat de Guillermo del Toro, a obținut 3 premii, inclusiv pentru Cel mai bun regizor.

Singurul alt film care a câștigat mai mult de un premiu a fost Darkest Hour, în regia lui Joe Wright, care a obținut 2 premii.

Câștigătorii BAFTA 2018

CEL MAI BUN FILM

THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI Graham Broadbent, Pete Czernin, Martin McDonagh – Câștigător


CALL ME BY YOUR NAME Emilie Georges, Luca Guadagnino, Marco Morabito, Peter Spears

DARKEST HOUR Tim Bevan, Lisa Bruce, Eric Fellner, Anthony McCarten, Douglas Urbanski

DUNKIRK Christopher Nolan, Emma Thomas

THE SHAPE OF WATER Guillermo del Toro, J. Miles Dale

CEL MAI BUN FILM BRITANIC

THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI Graham Broadbent, Pete Czernin, Martin McDonagh – Câștigător


DARKEST HOUR Joe Wright, Tim Bevan, Lisa Bruce, Eric Fellner, Anthony McCarten, Douglas Urbanski

THE DEATH OF STALIN Armando Iannucci, Kevin Loader, Laurent Zeitoun, Yann Zenou, Ian Martin, David Schneider

GOD’S OWN COUNTRY Francis Lee, Manon Ardisson, Jack Tarling

LADY MACBETH William Oldroyd, Fodhla Cronin O’Reilly, Alice Birch

PADDINGTON 2 Paul King, David Heyman, Simon Farnaby

CEL MAI BUN FILM DE ANIMAȚIE

COCO Lee Unkrich, Darla K. Anderson – Câștigător


LOVING VINCENT Dorota Kobiela, Hugh Welchman, Ivan Mactaggart

MY LIFE AS A COURGETTE Claude Barras, Max Karli

CEL MAI BUN REGIZOR

THE SHAPE OF WATER Guillermo del Toro – Câștigător


BLADE RUNNER 2049 Denis Villeneuve

CALL ME BY YOUR NAME Luca Guadagnino

DUNKIRK Christopher Nolan

THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI Martin McDonagh

CEL MAI BUN SCENARIU ORIGINAL

THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI Martin McDonagh – Câștigător


GET OUT Jordan Peele

I, TONYA Steven Rogers

LADY BIRD Greta Gerwig

THE SHAPE OF WATER Guillermo del Toro, Vanessa Taylor

CEL MAI BUN SCENARIU ADAPTAT

CALL ME BY YOUR NAME James Ivory – Câștigător


THE DEATH OF STALIN Armando Iannucci, Ian Martin, David Schneider

FILM STARS DON’T DIE IN LIVERPOOL Matt Greenhalgh

MOLLY’S GAME Aaron Sorkin

PADDINGTON 2 Simon Farnaby, Paul King

CEL MAI BUN ACTOR

GARY OLDMAN Darkest Hour – Câștigător


DANIEL DAY-LEWIS Phantom Thread

DANIEL KALUUYA Get Out

JAMIE BELL Film Stars Don’t Die in Liverpool

TIMOTHÉE CHALAMET Call Me by Your Name

CEA MAI BUNĂ ACTRIȚĂ

FRANCES McDORMAND Three Billboards Outside Ebbing, Missouri – Câștigătoare


ANNETTE BENING Film Stars Don’t Die in Liverpool

MARGOT ROBBIE I, Tonya

SALLY HAWKINS The Shape of Water

SAOIRSE RONAN Lady Bird

CEL MAI BUN ACTOR ÎN ROL SECUNDAR

SAM ROCKWELL Three Billboards Outside Ebbing, Missouri – Câștigător


CHRISTOPHER PLUMMER All the Money in the World

HUGH GRANT Paddington 2

WILLEM DAFOE The Florida Project

WOODY HARRELSON Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

CEA MAI BUNĂ ACTRIȚĂ ÎN ROL SECUNDAR

ALLISON JANNEY I, Tonya – Câștigătoare


KRISTIN SCOTT THOMAS Darkest Hour

LAURIE METCALF Lady Bird

LESLEY MANVILLE Phantom Thread

OCTAVIA SPENCER The Shape of Water

CEA MAI BUNĂ MUZICĂ ORIGINALĂ

THE SHAPE OF WATER Alexandre Desplat – Câștigător


BLADE RUNNER 2049 Benjamin Wallfisch, Hans Zimmer

DARKEST HOUR Dario Marianelli

DUNKIRK Hans Zimmer

PHANTOM THREAD Jonny Greenwood

CEL MAI BUN DIRECTOR DE IMAGINE

BLADE RUNNER 2049 Roger Deakins – Câștigător


DARKEST HOUR Bruno Delbonnel

DUNKIRK Hoyte van Hoytema

THE SHAPE OF WATER Dan Laustsen

THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI Ben Davis

CEL MAI BUN MONTAJ

BABY DRIVER Jonathan Amos, Paul Machliss – Câștigător


BLADE RUNNER 2049 Joe Walker

DUNKIRK Lee Smith

THE SHAPE OF WATER Sidney Wolinsky

THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI Jon Gregory

CEL MAI BUN DEBUT AL UNUI SCENARIST, REGIZOR SAU PRODUCĂTOR BRITANIC

I AM NOT A WITCH Rungano Nyoni (scenarist/regizor), Emily Morgan (producător) – Câștigător


THE GHOUL Gareth Tunley (scenarist/regizor/producător), Jack Healy Guttman & Tom Meeten (producători)

JAWBONE Johnny Harris (scenarist/regizor), Thomas Napper (regizor)

KINGDOM OF US Lucy Cohen (regizor)

LADY MACBETH Alice Birch (scenarist), William Oldroyd (regizor), Fodhla Cronin O’Reilly (producător)

CEL MAI BUN FILM STRĂIN

THE HANDMAIDEN Park Chan-wook, Syd Lim – Câștigător


ELLE Paul Verhoeven, Saïd Ben Saïd

FIRST THEY KILLED MY FATHER Angelina Jolie, Rithy Panh

LOVELESS Andrey Zvyagintsev, Alexander Rodnyansky

THE SALESMAN Asghar Farhadi, Alexandre Mallet-Guy

CEL MAI BUN FILM DOCUMENTAR

I AM NOT YOUR NEGRO Raoul Peck – Câștigător


CITY OF GHOSTS Matthew Heineman

ICARUS Bryan Fogel, Dan Cogan

AN INCONVENIENT SEQUEL Bonni Cohen, Jon Shenk

JANE Brett Morgen

CEA MAI BUNĂ SCENOGRAFIE

THE SHAPE OF WATER Paul Austerberry, Jeff Melvin, Shane Vieau – Câștigător


BEAUTY AND THE BEAST Sarah Greenwood, Katie Spencer

BLADE RUNNER 2049 Dennis Gassner, Alessandra Querzola

DARKEST HOUR Sarah Greenwood, Katie Spencer

DUNKIRK Nathan Crowley, Gary Fettis

CELE MAI BUNE COSTUME

PHANTOM THREAD Mark Bridges – Câștigător


BEAUTY AND THE BEAST Jacqueline Durran

DARKEST HOUR Jacqueline Durran

I, TONYA Jennifer Johnson

THE SHAPE OF WATER Luis Sequeira

CEL MAI BUN MACHIAJ

DARKEST HOUR David Malinowski, Ivana Primorac, Lucy Sibbick, Kazuhiro Tsuji – Câștigător


BLADE RUNNER 2049 Donald Mowat, Kerry Warn

I, TONYA Deborah La Mia Denaver, Adruitha Lee

VICTORIA & ABDUL Daniel Phillips

WONDER Naomi Bakstad, Robert A. Pandini, Arjen Tuiten

CEL MAI BUN SUNET

DUNKIRK Richard King, Gregg Landaker, Gary A. Rizzo, Mark Weingarten – Câștigător


BABY DRIVER Tim Cavagin, Mary H. Ellis, Julian Slater

BLADE RUNNER 2049 Ron Bartlett, Doug Hemphill, Mark Mangini, Mac Ruth

THE SHAPE OF WATER Christian Cooke, Glen Gauthier, Nathan Robitaille, Brad Zoern

STAR WARS: THE LAST JEDI Ren Klyce, David Parker, Michael Semanick, Stuart Wilson, Matthew Wood

CELE MAI BUNE EFECTE VIZUALE

BLADE RUNNER 2049 Gerd Nefzer, John Nelson – Câștigător


DUNKIRK Scott Fisher, Andrew Jackson

THE SHAPE OF WATER Dennis Berardi, Trey Harrell, Kevin Scott

STAR WARS: THE LAST JEDI Nominalizații vor fi stabiliți

WAR FOR THE PLANET OF THE APES Nominalizații vor fi stabiliți

CEL MAI BUN SCURTMETRAJ BRITANIC DE ANIMAȚIE

POLES APART Paloma Baeza, Ser En Low – Câștigător


HAVE HEART Will Anderson

MAMOON Ben Steer

CEL MAI BUN SCURTMETRAJ BRITANIC

COWBOY DAVE Colin O’Toole, Jonas Mortensen – Câștigător


AAMIR Vika Evdokimenko, Emma Stone, Oliver Shuster

A DROWNING MAN Mahdi Fleifel, Signe Byrge Sørensen, Patrick Campbell

WORK Aneil Karia, Scott O’Donnell

WREN BOYS Harry Lighton, Sorcha Bacon, John Fitzpatrick

PREMIUL EE RISING STAR (votat de către public)

DANIEL KALUUYA – Câștigător


FLORENCE PUGH

JOSH O’CONNOR

TESSA THOMPSON

TIMOTHÉE CHALAMET


Articol scris de