Central European Film Festival Timișoara 2018

central-european-film-festival
central-european-film-festival
  • Acest eveniment a trecut.

29 august 2018 - 2 septembrie 2018

În perioada 29 august-2 septembrie 2018, la Timișoara, revine Festivalul de Film Central European (CEFFTM2018), (re)unind spații, filme și activități conexe în jurul temei Uniri/Despărțiri.

Partea competițională conține 8 filme din țări central, sud-est europene și nu numai, iar cea panoramică reunește 6 producții și coproducții din țări nordice și SUA. Secțiunea de filme studențești aduce în prim plan filme ale studenților de la UNATC, NATFA/National Academy for Theatre and Film Arts din Bulgaria, ADU/The Academy of Dramatic Art din Croatia și FDU/The Faculty of Dramatic Arts din Serbia.

Juriul din acest an este format din regizorul și scenaristul Laurențiu Damian, scriitorul Marian Sorin Rădulescu și actrița Ioana Iacob.

Păstrând algoritmul din 2017, Festivalul de Film Central European (CEFFTM 2018) aduce aproape de iubitorii de film și o serie de evenimente conexe-expoziții/instalații, lansări de carte și concerte. Aceste evenimente conexe sunt conectate și ele Centenarului. De pildă, festivalul va debuta în 29 august cu un cineconcert în Piața Unirii, combinație de filme de război din Arhiva Națională de Filme digitalizate pentru patrimoniul european și coloană sonoră special creată pentru ele de Implant pentru Refuz.

Ca o noutate a acestui an, secțiunea Radu Gabrea devine Premiul Radu Gabrea, acordat în secțiunea de filme studențești.

Intrarea la evenimente este liberă.

Program Central European Film Festival Timișoara 2018

MIERCURI, 29 AUGUST

Piața Unirii/ Casa „Adam Müller Guttenbrunn”
21:00: Deschidere CEFFTM
21:30: CineConcert: Implant pentru Refuz live / Filme românești de război din Arhiva Națională de Filme digitalizate pentru patrimoniul european : Războiul pentru întregirea neamului, România, 1920/Datorie și sacrificiu, România, 1925/Ecaterina Teodoroiu, România, 1931

Aula Magna, Universitatea de Vest Timișoara
17:00: Budapest Noir/Budapest Noir (Competiție)
Regia/Director: Éva Gárdos
Ungaria/ Hungary 2017
19:00: Recviem pentru doamna J./ Requiem for Mrs. J (Competiție)
Regia/Director: Bojan Vuletic
Serbia/ Bulgaria/ Macedonia/ Rusia (Russia)/ Franța (France)/ Germania (Germany) 2015

Sala Pygmallion (Casa Artelor)
18:00 Vernisaj expoziție afișe din filmele lui Radu Gabrea
18 :30 Vernisaj instalație media : Marele Război (Read and Screen)-curator Sanda Vișan

JOI, 30 AUGUST

Aula Magna, Universitatea de Vest Timișoara
17:00 Amok/Amok (Competiție)
Regia/Director: Vardan Tozija
Macedonia 2016
19:00 Omniprezent/Omnipresent (Competiție)
Regia/ Director: Ilian Djevelekov
Bulgaria 2017

Grădina de Vară/Sala Capitol
21:30 Avanpremieră Jafuri, maşini şi fidelitate fără limite / Racer and the Jailbird (Panorama)
Regia/ Director: Michaël R. Roskam
Belgia (Belgium)/ Franța (France)/ Olanda (Netherlands) 2017

Sala Pygmallion (Casa Artelor)
12:00-19:00 Expoziție afișe din filmele lui Radu Gabrea
12:00-19:00 Instalație media : Marele Război (Read and Screen)-curator Sanda Vișan

Casa Artelor
21:00 Viitoare Capitale Culturale Europene
Recviem pentru efemeride
Regia/Director: Gheorghe Sfaițer
Novi Sad

VINERI, 31 AUGUST

Aula Magna, Universitatea de Vest Timișoara
17:00 Granița/The Line (competiție)
Regia/ Director: Peter Bebjak
Slovacia (Slovakia)/ Ucraina (Ukraine) 2017
19:00 Luna lui Jupiter/Jupiter’s Moon (competiție)
Regia/ Director: Kornél Mundruczó
Hungary (Ungaria)/ Germany (Germania)/ France (Franța) 2017

Grădina de Vară Capitol/Sala Capitol
21:30 Avanpremieră Coborâm la prima (Pamorama)
Regia/Director: Tedy Necula
România/Romania 2017

Sala Pygmallion (Casa Artelor)
12:00-19:00 Expoziție afișe din filmele lui Radu Gabrea
12:00-19:00 Instalație media : Marele Război (Read and Screen)-curator Sanda Vișan

Casa Artelor
17:30 Dezbatere și proiecție film documentar: Memoria Cinematografică a Marelui Război (1914-1916 și 1917-1918). Invitată: Andreea Mânicea
20:30 Proiecție filme studențești: UNATC, NATFA/National Academy for Theatre and Film Arts din Bulgaria, ADU/The Academy of Dramatic Art din Croatia și FDU/The Faculty of Dramatic Arts din Serbia.

SÂMBĂTĂ, 1 SEPTEMBRIE

Aula Magna, Universitatea de Vest Timișoara
11:00 Lansare de carte și proiecție de film: Mircea Veroiu-Poezia unei lumi tragice, de Marian Sorin Rădulescu/proiecție scurtmetraj „Fefeleaga”
17 :00 Minerul/The Miner (Competiție)
Regia/ Director: Hanna Antonina Wojcik Slak
Croația (Croatia)/ Slovenia 2017
19:00 Un pas în urma serafimilor/ One Step Behind the Seraphim (Competiție)
Regia/ Director: Daniel Sandu
România (Romania) 2017

Grădina de Vară Capitol/Sala Capitol
21:30 Utøya-22 iulie/ U – July 22 (Panorama)
Regia/ Director: Erik Poppe
Norvegia/Norway 2018

Sala Pygmallion (Casa Artelor)
12:00-19:00 Expoziție afișe din filmele lui Radu Gabrea
12:00-19:00 Instalație media : Marele Război (Read and Screen)-curator Sanda Vișan

Casa Artelor
20:30 Pădurea spânzuraților/Forest of the Hanged
Regia/Director: Liviu Ciulei
România (Romania) 1965

Parcul Regina Maria (Parcul Poporului)
21 :30 Proiectul Florida/The Florida Project (Panorama)
Regia/ Director: Sean Baker
SUA/ USA 2017

Librăria Cărturești Mercy
17:00 Dezbatere: Uniri. Despărțiri. Migrație. Invitați : Radu Carp și Smaranda Vultur

DUMINICĂ, 2 SEPTEMBRIE

Grădina de Vară Capitol/Sala Capitol
21 :00 Închiderea festivalului și decernarea premiilor
21 :30 Jeune Femme/Jeune Femme
Regia/ Director: Léonor Serraille
Franța (France)/ Belgia (Belgium) 2017

Sala Pygmallion (Casa Artelor)
12:00-19:00 Expoziție afișe din filmele lui Radu Gabrea
12:00-19:00 Instalație media : Marele Război (Read and Screen)-curator Sanda Vișan

Casa Artelor
19:00 Cinefilia Tanguera

Detalii

Începere:
29 august 2018
Se termină:
2 septembrie 2018
Eveniment Tags:
,
Sit web:
https://cefftm.ro/

Loc de întâlnire

Timișoara
Timișoara,TimișRomânia+ Harta Google