Babardeală cu bucluc sau porno balamuc, cel mai bun film la Premiile Gopo 2022

Babardeala-cu-bucluc-sau-porno-balamuc-Cel-mai-bun-film-la-Gopo-2022

Marți, 3 mai, a avut loc cea de-a XVI-a ediție a Galei Premiilor Gopo. Iar Trofeul pentru cel mai bun film a revenit lui Babardeală cu bucluc sau porno balamuc, scris și regizat de Radu Jude.

Cele mai multe premii au fost adjudecate de Malmkrog (5), care i-a adus lui Cristi Puiu Premiul pentru Cea mai bună regie, fiind de asemenea premiat și pentru Cea mai bună imagine – Tudor Vladimir Panduru RSC, Cel mai bun machiaj și cea mai bună coafură – Dana Roșeanu, Elena Tudor și Manuela Tudor, Cele mai bune costume – Oana Păunescu și Cele mai bune decoruri – Cristina Paula Ana Barbu.

Premiul pentru Cel mai bun actor în rol principal i-a revenit lui Bogdan Farcaș, protagonistul din Neidentificat (r. Bogdan George Apetri), film recompensat cu un trofeu Gopo și pentru Cel mai bun scenariu, oferit cineaștilor Iulian Postelnicu și Bogdan George Apetri.

Katia Pascariu, a obținut Premiul pentru Cea mai bună actriță în rol principal pentru performanța din filmul lui Radu Jude.

Înregistrarea Galei Premiilor Gopo 2022 va fi difuzată pe 5 mai, de la ora 22:30 pe PRO Cinema.

Iată, mai jos, lista completă cu câștigătorii de la Premiile Gopo 2022.

Cel mai bun film de lungmetraj

  • BABARDEALĂ CU BUCLUC SAU PORNO BALAMUC – CÂȘTIGĂTOR

producător: Ada Solomon| România (microFILM)

  • CÂMP DE MACI

producător: Velvet Moraru | România (ICON Production)

  • MALMKROG

producători: Anca Puiu, Smaranda Puiu | România (Mandragora, Iadasarecasa)

  • NEIDENTIFICAT

producători: Florin Șerban, Bogdan George Apetri | România (Fantascope)

  • OTTO BARBARUL

producători: Iuliana Tarnovețchi, Oana Prata | România (Alien Film)

Cea mai bună regie

  • Cristi Puiu pentru filmul Malmkrog – CÂȘTIGĂTOR
  • Bogdan George Apetri pentru filmul Neidentificat
  • Eugen Jebeleanu pentru filmul Câmp de maci
  • Radu Jude pentru filmul Babardeală cu bucluc sau porno balamuc
  • Ruxandra Ghițescu pentru filmul Otto Barbarul

Cel mai bun actor în rol principal

  • Bogdan Farcaș pentru rolul Florin Iespas din filmul Neidentificat – CÂȘTIGĂTOR
  • Adrian Titieni pentru rolul Mircea din filmul Tata mută munții
  • Conrad Mericoffer pentru rolul Cristi din filmul Câmp de maci
  • István Téglás pentru rolul Luca din filmul Luca
  • Mircea Andreescu pentru rolul Emil din filmul După 40 de zile

Cea mai buna actriță în rol principal

  • Katia Pascariu pentru rolul Emi din filmul Babardeală cu bucluc sau porno balamuc – CÂȘTIGĂTOARE
  • Andreea Grămoșteanu pentru rolul Dora din filmul Complet Necunoscuți
  • Ioana Bugarin pentru rolul Mia din filmul Mia își ratează răzbunarea
  • Marina Palii pentru rolul Olga din filmul Malmkrog
  • Nicoleta Hâncu pentru rolul Clara din filmul Poate mai trăiesc și azi

Cel mai bun actor în rol secundar

  • Alexandru Potocean pentru rolul Mircea din filmul Câmp de maci – CÂȘTIGĂTOR
  • Dragoș Dumitru pentru rolul Bănel din filmul Neidentificat
  • István Téglás pentru rolul majordomul din filmul Malmkrog
  • Iulian Postelnicu pentru rolul Costin Penea din filmul Otto Barbarul
  • Toma Cuzin pentru rolul Culai Ifrim din filmul Și atunci…ce e libertatea?

Cea mai bună actriță în rol secundar

  • Ioana Flora pentru rolul Mirela din filmul Otto barbarul – CÂȘTIGĂTOARE
  • Ioana Bugarin pentru rolul Laura din filmul Otto barbarul
  • Maria Junghiețu pentru rolul Rodica din filmul Berliner
  • Maria Popistașu pentru rolul Anastasia din filmul Mia își ratează răzbunarea
  • Rodica Mandache pentru rolul Floarea Plătici din filmul Luca

Cel mai bun scenariu

  • Iulian Postelnicu, Bogdan George Apetri pentru filmul Neidentificat – CÂȘTIGĂTOR
  • Cristi Puiu pentru filmul Malmkrog
  • Ioana Moraru pentru filmul Câmp de maci
  • Radu Jude pentru filmul Babardeală cu bucluc sau porno balamuc
  • Ruxandra Ghițescu pentru filmul Otto barbarul

Cea mai bună imagine

  • Marius Panduru RSC pentru filmul Câmp de maci – CÂȘTIGĂTOR
  • Ana Drăghici pentru filmul Otto barbarul
  • Cosmin Dumitrache pentru filmul România Sălbatică
  • George Dăscălescu pentru filmul Luca
  • Tudor Vladimir Panduru RSC pentru filmul Malmkrog

Cel mai bun montaj

  • Cătălin Cristuțiu pentru filmul Babardeală cu bucluc sau porno balamuc – CÂȘTIGĂTOR
  • Bogdan George Apetri pentru filmul Neidentificat
  • Dana Bunescu pentru filmul Otto barbarul
  • Dragoș Apetri, Andrei Iancu și Bogdan Zărnoianu pentru filmul Malmkrog
  • Mircea Olteanu și Costi Zaharia pentru filmul Tata mută munții

Cel mai bun sunet

  • Dan Ștefan Rucăreanu, Ioan Filip și Matei Vasilache pentru filmul România Sălbatică – CÂȘTIGĂTOR
  • Christophe Vintrignier, Zoran Maksimovic, Ognjen Popic, Niklas Scarp, Florin Tăbăcaru, Jean Paul Bernard pentru filmul Malmkrog
  • Dana Bunescu, Michel Schillings și Hrvoje Radnic pentru filmul Babardeală cu bucluc sau porno balamuc
  • Marius Leftărache și Dragoș Știrbu pentru filmul Tata mută munții
  • Mārtiņš Rozentals, Jiří Klenka pentru filmul Neidentificat

Cea mai bună muzică originală

  • Alexei Țurcan pentru filmul România Sălbatică – CÂȘTIGĂTOR
  • Octavian Albu „Otto”, Cardinal pentru filmul Otto Barbarul
  • Petre Bog pentru filmul Tata mută munții
  • Thierry Malet pentru filmul Luca
  • Vasile Șirli pentru filmul Scara

Cele mai bune decoruri

  • Cristina Paula Ana Barbu pentru filmul Malmkrog – CÂȘTIGĂTOR
  • Călin Papură pentru filmul Și atunci…ce e libertatea?
  • Cristina Barbu pentru filmul Luca
  • Simona Pădurețu pentru filmul Tata mută munții
  • Sorin Dima pentru filmul Scara

Cele mai bune costume

  • Oana Păunescu pentru filmul Malmkrog – CÂȘTIGĂTOR
  • Mălina Ionescu pentru filmul Otto Barbarul
  • Carmen Moldovan pentru filmul Luca
  • Cireșica Cuciuc pentru filmul Babardeală cu bucluc sau porno balamuc
  • Nicoleta Cârnu pentru filmul Și atunci…ce e libertatea?

Cel mai bun machiaj și cea mai bună coafură

  • Dana Roșeanu, Elena Tudor și Manuela Tudor pentru filmul Malmkrog – CÂȘTIGĂTOR
  • Betty Făcăianu, Nicoleta Petrache, Lidia Ivanov, Camelia Borcan pentru filmul Și atunci… ce e libertatea?
  • Bianca Boeroiu și Elena Tudor pentru filmul Luca
  • Daniela Busoiu și Alexandra Bârlădeanu pentru filmul Scara
  • Gabriela Gociu și Manuela Tudor pentru filmul Otto Barbarul

Cel mai bun film de debut

  • Câmp de maci (r. Eugen Jebeleanu) – CÂȘTIGĂTOR
  • Casa cu păpuși (r. Tudor Platon)
  • Complet Necunoscuți (r. Octavian Strunilă)
  • Otto barbarul (r. Ruxandra Ghițescu)
  • România Sălbatică (r. Dan Dinu)

Cel mai bun documentar

  • România Sălbatică Dan Dinu, producători: Tudor Giurgiu, Matei Truța, Vlad Rădulescu | România (NTD Film, Libra Films, HBO Europe, Avanpost Media) – CÂȘTIGĂTOR
  • Casa cu păpuși Tudor Platon,  producători: Carla Fotea, Ada Solomon, Tudor Platon, Alecu Solomon | România (microFILM)
  • Holy Father Andrei Dăscălescu, producător: Anda Ionescu | România (Filmlab)
  • Ieșirea trenurilor din gară Radu Jude, Adrian Cioflâncă producători: Ada Solomon, Carla Fotea, Radu Jude | România (microFILM)
  • În mijlocul meu, vocea Andra Hera, producători: Cătălin Mitulescu, Andra Hera | România (Strada Film)
  • Noi împotriva noastră Andra Tarara, producători: Anamaria Antoci, Anda Ionescu | România (Tangaj Production)

Cel mai bun scurtmetraj de ficțiune

  • Prin oraș circulă povești de dragoste Carina Gabriela Dașoveanu | România (U.N.A.T.C. I.L. Caragiale) – CÂȘTIGĂTOR
  • Eu sunt Dorin Valeriu Andriuță, producători: Iulia Andriuță, Florin Șerban | România (Fantascope Film)
  • Extravaganzia mare, blat subțire, sos iute Andrei Redinciuc, producători: Carol Ionescu, Andrei Redinciuc | România (Icar Films)
  • Interfon 15 Andrei Epure,  producători: Ana Maria Gheorghe, Alexandru Teodorescu | România (Saga Film)
  • Șoarecele B Ioachim Stroe,  producător: Anca Puiu, Claudiu Mitcu | România (Mandragora, Wearebasca)
  • When Night Meets Dawn Andreea Cristina Borțun,  producător: Gabriela Suciu Pădurețu, Andreea Cristina Borțun | România (Atelier de Film)

Cel mai bun scurtmetraj documentar

  • Același vis Vlad Petri, producător: Vlad Petri |România (Activ Docs) – CÂȘTIGĂTOR
  • In a family Teodor Ioniță | România (U.N.A.T.C. I.L. Caragiale)
  • Triplex confinium Maria Bălănean| România (SNSPA)
  • Tu, ăla cu mustață! Răzvan Oprescu, producător: Boeru Alin | România (Baia Băieților)

Tânără speranță

  • Laurențiu Răducanu pentru imaginea lungmetrajelor După 40 de zile, Poate mai trăiesc și azi și a scurtmetrajelor When Night Meets Dawn, Interfon 15 – CÂȘTIGĂTOR
  • Alex Pintică pentru regia și montajul scurtmetrajului Trecut de ora 8
  • Andrei Epure pentru regia scurtmetrajelor Interfon 15, Poate întunericul mă va acoperi
  • Marc Titieni pentru rolul Otto din lungmetrajul Otto barbarul
  • Miruna Minculescu pentru regia scurtmetrajului Fragmentări

Cel mai bun film european

  • Another Round / Încă un rând Thomas Vinterberg | Danemarca (distribuitor: Bad Unicorn) – CÂȘTIGĂTOR
  • Adieu les cons / Adio, proștilor! Albert Dupontel | Franța (distribuitor: Independența Film)
  • Annette Leos Carax | Franța (distribuitor:Transilvania Film)
  • Les traducteurs / Traducătorii Régis Roinsard | Franța, Belgia (distribuitor: Independența Film)
  • Portrait de la jeune fille en feu / Portretul unei femei în flăcări Céline Sciamma | Franța (distribuitor: Voodoo Film)

 

Foto: Ionuț Rusu

Unde poți viziona Babardeală cu bucluc sau porno balamuc

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.