0
19 ianuarie 2011
 
 

BAFTA 2011 – Nominalizările


The King’s Speech a obținut cele mai multe nominalizări la ediția de anul acesta a premiilor Academiei Britanice de Film și Televiziune (BAFTA), fiind menționat la 14 categorii. Acesta a fost urmat de Black Swan (12 nominalizări), Inception (9), True Grit (8) și 127 Hours (7). The Social Network nu a primit decât șase nominalizări.

CEL MAI BUN FILM

BLACK SWAN – Mike Medavoy, Brian Oliver, Scott Franklin

INCEPTION – Emma Thomas, Christopher Nolan

THE KING’S SPEECH – Iain Canning, Emile Sherman, Gareth Unwin

THE SOCIAL NETWORK – Scott Rudin, Dana Brunetti, Michael De Luca, Céan Chaffin

TRUE GRIT – Scott Rudin, Ethan Coen, Joel Coen

CEL MAI BUN FILM BRITANIC

127 HOURS – Danny Boyle, Simon Beaufoy, Christian Colson, John Smithson

ANOTHER YEAR – Mike Leigh, Georgina Lowe

FOUR LIONS – Chris Morris, Jesse Armstrong, Sam Bain, Mark Herbert, Derrin Schlesinger

THE KING’S SPEECH – Tom Hooper, David Seidler, Iain Canning, Emile Sherman, Gareth Unwin

MADE IN DAGENHAM – Nigel Cole, William Ivory, Elizabeth Karlsen, Stephen Woolley

CEL MAI BUN REGIZOR

127 HOURS – Danny Boyle

BLACK SWAN – Darren Aronofsky

INCEPTION – Christopher Nolan

THE KING’S SPEECH – Tom Hooper

THE SOCIAL NETWORK – David Fincher

CEL MAI BUN SCENARIU ORIGINAL

BLACK SWAN – Mark Heyman, Andrés Heinz, John McLaughlin

THE FIGHTER – Scott Silver, Paul Tamasy, Eric Johnson

INCEPTION – Christopher Nolan

THE KIDS ARE ALL RIGHT – Lisa Cholodenko, Stuart Blumberg

THE KING’S SPEECH – David Seidler

CEL MAI BUN SCENARIU ADAPTAT

127 HOURS – Danny Boyle, Simon Beaufoy

THE GIRL WITH THE DRAGON TATTOO – Rasmus Heisterberg, Nikolaj Arcel

THE SOCIAL NETWORK – Aaron Sorkin

TOY STORY 3 – Michael Arndt

TRUE GRIT – Joel Coen, Ethan Coen

CEL MAI BUN FILM STRĂIN

BIUTIFUL – Alejandro González Iñárritu, Jon Kilik, Fernando Bovaira

THE GIRL WITH THE DRAGON TATTOO – Søren Stærmose, Niels Arden Oplev

I AM LOVE – Luca Guadagnino, Francesco Melzi D’Eril, Marco Morabito, Massimiliano Violante

OF GODS AND MEN – Xavier Beauvois

THE SECRET IN THEIR EYES – Mariela Besuievsky, Juan José Campanella

CEL MAI BUN FILM DE ANIMAȚIE

DESPICABLE ME – Chris Renaud, Pierre Coffin

HOW TO TRAIN YOUR DRAGON – Chris Sanders, Dean DeBlois

TOY STORY 3 – Lee Unkrich

CEL MAI BUN ACTOR ÎN ROL PRINCIPAL

JAVIER BARDEM – Biutiful

JEFF BRIDGES – True Grit

JESSE EISENBERG – The Social Network

COLIN FIRTH – The King’s Speech

JAMES FRANCO – 127 Hours

CEA MAI BUNĂ ACTRIȚĂ ÎN ROL PRINCIPAL

ANNETTE BENING – The Kids Are All Right

JULIANNE MOORE – The Kids Are All Right

NATALIE PORTMAN – Black Swan

NOOMI RAPACE – The Girl with the Dragon Tattoo

HAILEE STEINFELD – True Grit

CEL MAI BUN ACTOR ÎN ROL SECUNDAR

CHRISTIAN BALE – The Fighter

ANDREW GARFIELD – The Social Network

PETE POSTLETHWAITE – The Town

MARK RUFFALO – The Kids Are All Right

GEOFFREY RUSH – The King’s Speech

CEA MAI BUNĂ ACTRIȚĂ ÎN ROL SECUNDAR

AMY ADAMS – The Fighter

HELENA BONHAM CARTER – The King’s Speech

BARBARA HERSHEY – Black Swan

LESLEY MANVILLE – Another Year

MIRANDA RICHARDSON – Made in Dagenham

CEA MAI BUNĂ MUZICĂ DE FILM

127 HOURS – AR Rahman

ALICE IN WONDERLAND – Danny Elfman

HOW TO TRAIN YOUR DRAGON – John Powell

INCEPTION – Hans Zimmer

THE KING’S SPEECH – Alexandre Desplat

CEL MAI BUN DIRECTOR DE IMAGINE

127 HOURS – Anthony Dod Mantle, Enrique Chediak

BLACK SWAN – Matthew Libatique

INCEPTION – Wally Pfister

THE KING’S SPEECH – Danny Cohen

TRUE GRIT – Roger Deakins

CEL MAI BUN MONTAJ

127 HOURS – Jon Harris

BLACK SWAN – Andrew Weisblum

INCEPTION – Lee Smith

THE KING’S SPEECH – Tariq Anwar

THE SOCIAL NETWORK – Angus Wall, Kirk Baxter

CEL MAI BUN SUNET

127 HOURS – Glenn Freemantle, Ian Tapp, Richard Pryke, Steven C Laneri, Douglas Cameron

BLACK SWAN – Ken Ishii, Craig Henighan, Dominick Tavella

INCEPTION – Richard King, Lora Hirschberg, Gary A Rizzo, Ed Novick

THE KING’S SPEECH – John Midgley, Lee Walpole, Paul Hamblin

TRUE GRIT – Skip Lievsay, Craig Berkey, Greg Orloff, Peter F Kurland, Douglas Axtell

CELE MAI BUNE EFECTE VIZUALE

ALICE IN WONDERLAND – Nominees TBC

BLACK SWAN – Dan Schrecker

HARRY POTTER AND THE DEATHLY HALLOWS PART 1 – Tim Burke, John Richardson, Nicolas Ait’Hadi, Christian Manz

INCEPTION – Chris Corbould, Paul Franklin, Andrew Lockley, Peter Bebb

TOY STORY 3 – Nominees TBC

CEL MAI BUN FILM DE ANIMAȚIE DE SCURT METRAJ

THE EAGLEMAN STAG – Michael Please

MATTER FISHER – David Prosser

THURSDAY – Matthias Hoegg

CEL MAI BUN FILM DE SCURT METRAJ

CONNECT – Samuel Abrahams, Beau Gordon

LIN – Piers Thompson, Simon Hessel

RITE – Michael Pearce, Ross McKenzie, Paul Welsh

TURNING – Karni Arieli, Saul Freed, Alison Sterling, Kat Armour-Brown

UNTIL THE RIVER RUNS RED – Paul Wright, Poss Kondeatis

Lista completă a nominalizaților Premiilor BAFTA o găsiți pe site-ul oficial.


Articol scris de