0
12 februarie 2019
 
 

BAFTA 2019 > Roma, cel mai bun film

roma-cel-mai-bun-film-bafta
roma-cel-mai-bun-film-bafta

Duminică seară, 10 februarie, s-au înmânat Premiile Academiei Britanice de Film și Televiziune (BAFTA), iar cel mai bun film a fost votat Roma, al lui Alfonso Cuarón, în vreme ce The Favourite – care începea seara cu cele mai multe nominalizări (12) – a obținut cele mai multe premii: 7, printre care se află și cele de la scenariu original și ambele categorii rezervate actrițelor – Olivia Colman (cea mai bună actriță) și Rachel Weisz (cea mai bună actriță în rol secundar).

Roma a câștigat în total 4 premii, inclusiv pentru cea mai bună imagine, cel mai bun regizor și cel mai bun film străin.

Câștigătorii BAFTA 2018

Cel mai bun film

Roma (CÂȘTIGĂTOR)


BlacKkKlansman
The Favourite
Green Book
A Star is Born

Cel mai bun regizor

Alfonso Cuaron, Roma (CÂȘTIGĂTOR)


Bradley Cooper, A Star is Born
Yorgos Lanthimos, The Favourite
Spike Lee, BlacKkKlansman
Paweł Pawlikowski, Cold War

Cel mai bun scenariu original

The Favourite, Deborah Davis, Tony McNamara (CÂȘTIGĂTOR)


Cold War, Janusz Głowacki, Paweł Pawlikowski
Green Book, Brian Currie, Peter Farrelly, Nick Vallelonga
Roma, Alfonso Cuarón
Vice, Adam McKay

Cel mai bun scenariu adaptat

BlacKkKlansman, Spike Lee, David Rabinowitz, Charlie Wachtel, Kevin Willmott (CÂȘTIGĂTOR)


Can You Ever Forgive Me?, Nicole Holofcener, Jeff Whitty
First Man, Josh Singer
If Beale Street Could Talk, Barry Jenkins
A Star is Born, Bradley Cooper, Will Fetters, Eric Roth

Cel mai bun actor

Rami Malek, Bohemian Rhapsody (CÂȘTIGĂTOR)


Christian Bale, Vice
Bradley Cooper, A Star is Born
Steve Coogan, Stan & Ollie
Viggo Mortensen, Green Book

Cea mai bună actriță

Olivia Colman, The Favourite (CÂȘTIGĂTOR)


Glenn Close, The Wife
Lady Gaga, A Star is Born
Melissa McCarthy, Can You Ever Forgive Me?
Viola Davis, Widows

Cel mai bun actor în rol secundar

Mahershala Ali, Green Book (CÂȘTIGĂTOR)


Adam Driver, BlacKkKlansman
Richard E. Grant, Can You Ever Forgive Me?
Sam Rockwell, Vice
Timothee Chalamet, Beautiful Boy

Cea mai bună actriță în rol secundar

Rachel Weisz, The Favourite (CÂȘTIGĂTOR)


Amy Adams, Vice
Claire Foy, First Man
Emma Stone, The Favourite
Margot Robbie, Mary Queen of Scots

Cea mai bună muzică originală

A Star is Born, Bradley Cooper, Lady Gaga, Lukas Nelson (CÂȘTIGĂTOR)


BlacKkKlansman, Terence Blanchard
If Beale Street Could Talk, Nicholas Britell
Isle of Dogs, Alexandre Desplat
Mary Poppins Returns, Marc Shaiman

Cea mai bună imagine

Roma, Alfonso Cuarón (CÂȘTIGĂTOR)


Bohemian Rhapsody, Newton Thomas Sigel
Cold War, Łukasz Żal
The Favourite, Robbie Ryan
First Man, Linus Sandgren

Cel mai bun montaj

Vice, Hank Corwin (CÂȘTIGĂTOR)


Bohemian Rhapsody, John Ottman
The Favourite, Yorgos Mavropsaridis
First Man, Tom Cross
Roma, Alfonso Cuarón, Adam Gough

Cea mai bună scenografie

The Favourite, Fiona Crombie, Alice Felton (CÂȘTIGĂTOR)


Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald, Stuart Craig, Anna Pinnock
First Man, Nathan Crowley, Kathy Lucas
Mary Poppins Returns, John Myhre, Gordon Sim
Roma, Eugenio Caballero, Bárbara Enríquez

Cele mai bune costume

The Favourite, Sandy Powell (CÂȘTIGĂTOR)


The Ballad of Buster Scruggs, Mary Zophres
Bohemian Rhapsody, Julian Day
Mary Poppins Returns, Sandy Powell
Mary Queen of Scots, Alexandra Byrne

Cel mai bun machiaj și cea mai bună coafură

The Favourite, Nadia Stacey (CÂȘTIGĂTOR)


Bohemian Rhapsody, Mark Coulier, Jan Sewell
Mary Queen of Scots, Jenny Shircore
Stan & Ollie, Mark Coulier, Jeremy Woodhead, Josh Weston
Vice, Kate Biscoe, Greg Cannom, Patricia DeHaney, Chris Gallaher

Cel mai bun sunet

Bohemian Rhapsody, John Casali, Tim Cavagin, Nina Hartstone, Paul Massey, John Warhurst (CÂȘTIGĂTOR)


First Man,Mary H. Ellis, Mildred Iatrou Morgan, Ai-Ling Lee, Frank A. Montaño, Jon Taylor
Mission: Impossible – Fallout, Gilbert Lake, James H. Mather, Chris Munro, Mike Prestwood Smith
A Quiet Place, Erik Aadahl, Michael Barosky, Brandon Proctor, Ethan Van der Ryn
A Star is Born, Steve Morrow, Alan Robert Murray, Jason Ruder, Tom Ozanich, Dean Zupancic

Cele mai bune efecte vizuale

Black Panther, Geoffrey Baumann, Jesse James Chisholm, Craig Hammack, Dan Sudick (CÂȘTIGĂTOR)


Avengers: Infinity War, Dan DeLeeuw, Russell Earl, Kelly Port, Dan Sudick
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald, Tim Burke, Andy Kind, Christian Manz, David Watkins
First Man, Ian Hunter, Paul Lambert, Tristan Myles, J.D. Schwalm
Ready Player One, Matthew E. Butler, Grady Cofer, Roger Guyett, David Shirk

Cel mai bun film străin

Roma, Alfonso Cuarón, Gabriela Rodríguez (CÂȘTIGĂTOR)


Capernaum, Nadine Labaki, Khaled Mouzanar
Cold War, Paweł Pawlikowski, Tanya Seghatchian, Ewa Puszczyńska
Dogman, Matteo Garrone
Shoplifters, Hirokazu Kore-eda, Kaoru Matsuzaki

Cel mai bun documentar

Free Solo, Elizabeth Chai Vasarhelyi, Jimmy Chin, Shannon Dill, Evan Hayes (CÂȘTIGĂTOR)


McQueen, Ian Bonhôte, Peter Ettedgui
RBG, Julie Cohen, Betsy West
They Shall Not Grow Old, Peter Jackson, Clare Olssen
Three Identical Strangers, Tim Wardle, Grace Hughes-Hallett, Becky Read

Cel mai bun film de animație

Spider-Man: Into the Spider-Verse, Bob Persichetti, Peter Ramsey, Rodney Rothman, Phil Lord (CÂȘTIGĂTOR)


Incredibles 2, Brad Bird, John Walker
Isle of Dogs, Wes Anderson, Jeremy Dawson

Cel mai bun film britanic

The Favourite, Yorgos Lanthimos, Ceci Dempsey, Ed Guiney, Lee Magiday, Deborah Davis, Tony McNamara (CÂȘTIGĂTOR)


Beast, Michael Pearce, Kristian Brodie, Lauren Dark, Ivana MacKinnon
Bohemian Rhapsody, Graham King, Anthony McCarten McQueen, Ian Bonhôte, Peter Ettedgui, Andee Ryder, Nick Taussig
Stan & Ollie, Jon S. Baird, Faye Ward, Jeff Pope
You Were Never Really Here, Lynne Ramsay, Rosa Attab, Pascal Caucheteux, James Wilson

Cel mai bun debut al unui scenarist, regizor sau producător britanic

Beast, Michael Pearce (scenariu/regia), Lauren Dark (producător) (CÂȘTIGĂTOR)


Apostasy, Daniel Kokotajlo (scenariu/regia)
A Cambodian Spring, Chris Kelly (scenariu/regia/producător)
Pili, Leanne Welham (scenariu/regia), Sophie Harman (producător)
Ray & Liz, Richard Billingham (scenariu/regia), Jacqui Davies (producător)

Cel mai bun scurtmetraj de animație britanic

Roughhouse, Jonathan Hodgson, Richard Van Den Boom (CÂȘTIGĂTOR)


I’m OK, Elizabeth Hobbs, Abigail Addison, Jelena Popović
Marfa, Greg McLeod, Myles McLeod

Cel mai bun scurtmetraj britanic

73 Cows, Alex Lockwood (CÂȘTIGĂTOR)


Bachelor, 38, Angela Clarke
The Blue Door, Ben Clark, Megan Pugh, Paul Taylor
The Field, Sandhya Suri, Thomas Bidegain, Balthazar de Ganay
Wale, Barnaby Blackburn, Sophie Alexander, Catherine Slater, Edward Speleers

Premiul EE Rising Star Award (Votat de către public)

Letitia Wright (CÂȘTIGĂTOR)


Barry Keoghan
Cynthia Erivo
Jessie Buckley
Lakeith Stanfield


Articol scris de