0
25 ianuarie 2015
 
 

Birdman, câştigător la Producers Guild Awards

birdman-pga-awards
birdman-pga-awards

Azi-noapte, 24 ianuarie, Sindicatul Producătorilor din America (Producers Guild of America) a anunțat câștigătorii premiilor sale anuale. Iar marele câștigător a fost Birdman, care, astfel, devine principal favorit la Oscarurile care se vor decerna pe 22 februarie.

În ultimii șase ani, filmul câștigător la Producers Guild Awards a obținut mai apoi și Oscarul pentru cel mai bun film.

Marea surpriză a fost victoria lui The Lego Movie, la categoria Animație, având în vedere că Academia Americană l-a ignorat la nominalizările pentru Oscar.

La categoria Documentar, câștigător a fost Life Itself, un film despre cunoscutul critic de film, Roger Ebert.

Câștigătorii Producers Guild of America Awards 2015

Premiul Darryl F. Zanuck, acordat celui mai bun producător al anului

Birdman – Câștigător

(Fox Searchlight Pictures)
Producători: Alejandro G. Iñárritu, John Lesher, James W. Skotchdopole

American Sniper (Warner Bros. Pictures)
Producători: Bradley Cooper, p.g.a., Clint Eastwood, p.g.a., Andrew Lazar, p.g.a., Robert Lorenz, p.g.a., Peter Morgan, p.g.a.

Boyhood (IFC Films)
Producători: Richard Linklater, p.g.a., Cathleen Sutherland, p.g.a.

Foxcatcher (Sony Pictures Classics)
Producători: Megan Ellison, p.g.a., Jon Kilik, p.g.a., Bennett Miller, p.g.a.

Gone Girl (20th Century Fox)
Producător: Ceán Chaffin, p.g.a.

The Grand Budapest Hotel (Fox Searchlight Pictures)
Producători: Wes Anderson & Scott Rudin, Jeremy Dawson, Steven Rales

The Imitation Game (The Weinstein Company)
Producători: Nora Grossman, p.g.a., Ido Ostrowsky, p.g.a., Teddy Schwarzman, p.g.a.

Nightcrawler (Open Road Films)
Producători: Jennifer Fox, Tony Gilroy

The Theory of Everything (Focus Features)
Producători: Tim Bevan & Eric Fellner, Lisa Bruce, Anthony McCarten

Whiplash (Sony Pictures Classics)
Producători: Jason Blum, Helen Estabrook, David Lancaster

Cel mai bun producător al unui film de animație

the-lego-movie

The LEGO Movie – Câștigător

(Warner Bros. Pictures)
Producător: Dan Lin

Big Hero 6 (Walt Disney Animation Studios)
Producător: Roy Conli, p.g.a.

The Book of Life (20th Century Fox)
Producători: Brad Booker, p.g.a., Guillermo del Toro, p.g.a.

The Boxtrolls (Focus Features)
Producători: David Bleiman Ichioka, p.g.a., Travis Knight, p.g.a.

How To Train Your Dragon 2 (20th Century Fox)
Producător: Bonnie Arnold, p.g.a.

Cel mai bun producător al unui film documentar

life-itself

Life Itself – Câștigător

(Magnolia Pictures)
Producători: Garrett Basch, Steve James, Zak Piper

The Green Prince (Music Box Films)
Producători: John Battsek, Simon Chinn, Nadav Schirman

Merchants of Doubt (Sony Pictures Classics)
Producători: Robert Kenner, Melissa Robledo

Particle Fever (Abramorama/BOND 360)
Producători: David E. Kaplan, Mark A. Levinson, Andrea Miller, Carla Solomon

Virunga (Netflix)
Producători: Joanna Natasegara, Orlando von Einsiedel


Articol scris de