Box Office > Pinguinii din Madagascar au rămas în frunte

Filmul de animație The Penguins of Madagascar (Odeon Cineplex) a reușit să se mențină pe primul loc la box office în cel de-al doilea weekend de la premiera sa în România.

Deși a înregistrat o scădere de 55% la încasări, câștigând 480.192 de lei, acesta a ocupat locul 1, fiind vizionat de 24.392 de spectatori (81 săli). Iar cu încasările din weekend, Pinguinii din Madagascar au reușit să depășească 2 milioane de lei în total.

Poziția secundă a revenit unei alte animații, Paddington (InterComFilm), cea mai bine situată premieră a săptămânii. Aceasta a câștigat 352.671 de lei la debut, cu 20.648 de bilete vândute în 61 de săli de cinema.

Podiumul a fost completat de Horrible Bosses 2 (Freeman Entertainment). Ajuns la a doua săptămână pe marile ecrane românești, aceasta a înregistrat o coborâre de 52% față de weekendul de debut, cu încasări de 298.557 de lei, având 15.133 de spectatori (34 săli).

În top 10 și-au mai făcut loc încă trei premiere. Chiar pe locul 4 s-a situat The Judge (Freeman Entertainment), care a încasat 289.285 de lei la debut, cu 14.793 de spectatori (49 săli).

Apoi, pe locul 6 a intrat Nightcrawler (Ro Image 2000, Prorom), cu 225.316 lei obținuți din încasări, având o asistență de 11.517 de spectatori (42 săli).

Ultima premieră care a intrat între primele 10 poziții a fost dramedia St. Vincent (Forum Film). Filmul cu Bill Murray a câștigat 102.197 de lei, cu 5.313 spectatori (31 săli), ocupând locul 8.

Singura premieră care nu s-a apropiat de top 10 a fost co-producția Anochece en la India (Strada Film), cu Clara Vodă în rolul principal, care nu a încasat decât 635 de lei, ocupând locul 29, fiind distribuită în numai două săli de cinema, având 59 de spectatori.

Ar fi de remarcat faptul că Interstellar (Freeman Entertainment) este clar cel mai de succes film din 2014, în numai cinci săptămâni de la premieră ajungând pe locul 3 în topul anului.

În plus, filmul fraților Nolan s-a apropiat foarte mult de prima poziție, având încasări totale de 4.993.659 lei, în vreme ce locul 1 este ocupat de 300: Rise of an Empire (MediaPro), cu 5.538.340 lei în 22 de săptămâni, iar pe poziția secundă se găsește The Wolf of Wall Street (MediaPro), cu 5.353.094 lei în 12 săptămâni.