2
4 ianuarie 2012
 
 

Box Office > Sherlock Holmes, la a doua săptămână pe primul loc


Filmul distribuit de MediaPro Distribution, Sherlock Holmes: A Game of Shadows, se menține pe primul loc în topul celor mai vizionate filme de la cinema din România.

Aventurile detectivului britanic interpretat de Robert Downey Jr. au atras la cinematograf 81.299 de spectatori (a depășit bariera de un milion de lei câștigați într-o săptămână: 1.225.143 lei), în săptămâna 23 decembrie – 1 ianuarie, dintre care 12.600 de spectatori în week-end (235.075 lei).

Singurul film lansat în week-end, The Girl with a Dragon Tattoo, distribuit de Intercomfilm, a fost a doua preferință a românilor cinefili, aducând, în cele 26 cinematografe în care a fost proiectat, 9.065 de spectatori (157.898 lei).

Filmele distribuite de RoImage 2000Mission: Impossible – Ghost Protocol și Puss in Boots/Motanul încălțat – au coborât câte o poziție față de week-end-ul trecut, situându-se pe locurile trei (6.798 spectatori, 133.742 lei), respectiv patru (5.571 spectatori, 111.323 lei).

Top 10 Box Office 26 decembrie 2011 – 1 ianuarie 2012

LocFilmSpectatoriLei
1.Sherlock Holmes: A Game Of Shadows12.600235.075
2.The Girl with the Dragon Tattoo9.065157.898
3.Mission: Impossible – Ghost Protocol6.798133.742
4.Puss in Boots5.571111.323
5.New Year’s Eve3.29261.321
6.Alvin and the Chipmunks: Chip-Wrecked3.30653.472
7.Arthur Christmas2.42542.758
8.Immortals1.16526.101
9.The Twilight Saga: Breaking Dawn – Part 194013.539
10.Moneyball77913.260


Articol scris de