0
4 decembrie 2017
 
 

Call Me By Your Name revine în cursa pentru Oscar

call-me-by-your-name-lafca-2017
call-me-by-your-name-lafca-2017

După ce câștigase la Premiile Gotham, filmul lui Luca Guadagnino, Call Me By Your Name, n-a obținut niciun premiu important nici din partea New York Film Critics Circle, nici din partea National Board of Review, însă, aseară, a revenit în cursa pentru Oscar fiind ales Cel mai bun film de către Los Angeles Film Critics Association (LAFCA).

The Florida Project a fost ales al doilea cel mai bun film al anului.

Luca Guadagnino a primit și premiul pentru cel mai bun regizor, la egalitate cu Guillermo del Toro (The Shape of Water).

Timothée Chalamet (Call Me by Your Name) a fost recompensat și de către LAFCA cu premiul pentru cel mai bun actor, devenind, momentan, principalul candidat la Oscarul acestei categorii.

Filmul lui del Toro, The Shape of Water, a fost și el în atenția criticilor din L.A., obținând alte două premii: cea mai bună actriță (Sally Hawkins) și cea mai bună imagine (Dan Laustsen); și de două ori fiind pe locul al doilea: pentru scenografie (Paul D. Austerberry) și pentru muzică (Alexandre Desplat).

Los Angeles Film Critics Association Awards 2017

Cel mai bun film

Câștigător: Call Me by Your Name

Locul doi: The Florida Project

Cel mai bun regizor

Câștigători (egalitate): Guillermo del Toro — The Shape of Water / Luca Guadagnino — Call Me by Your Name

Cel mai bun actor

Câștigător: Timothée Chalamet — Call Me by Your Name

Locul doi: James Franco — The Disaster Artist

Cea mai bună actriță

Câștigătoare: Sally Hawkins — The Shape of Water

Locul doi: Frances McDormand — Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Cel mai bun actor în rol secundar

Câștigător: Willem Dafoe — The Florida Project

Locul doi: Sam Rockwell — Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Cea mai bună actriță în rol secundar

Câștigătoare: Laurie Metcalf — Lady Bird

Locul doi: Mary J. Blige — Mudbound

Cel mai bun film de animație

Câștigător: The Breadwinner

Locul doi: Coco

Cel mai bun film străin

Câștigători (egalitate): BPM (Beats Per Minute) / Loveless

Cel mai bun film documentar

Câștigător: Faces Places

Locul doi: Jane

Cel mai bun scenariu

Câștigător: Jordan Peele — Get Out

Locul doi: Martin McDonagh — Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Cel mai bun montaj

Câștigător: Lee Smith — Dunkirk

Locul doi: Tatiana S. Riegel — I, Tonya

Cea mai bună scenografie

Câștigător: Dennis Gassner — Blade Runner 2049

Locul doi: Paul D. Austerberry — The Shape of Water

Cea mai bună muzică

Câștigător: Jonny Greenwood — Phantom Thread

Locul doi: Alexandre Desplat — The Shape of Water

Cea mai bună imagine

Câștigător: Dan Laustsen — The Shape of Water

Locul doi: Roger Deakins — Blade Runner 2049


Articol scris de