0
27 ianuarie 2020
 
 

DGA Awards 2020 > Câștigătorii

dga-wards-2020
dga-wards-2020

După victoria de la Globurile de Aur și de la PGA, filmul lui Sam Mendes, 1917, a obținut și premiul cel mare la cea de-a 72-a ediție a Directors Guild of America Awards (DGA Awards).

Premiul pentru cel mai bun film de debut i-a revenit lui Honey Boy, regizat de Alma Har’el. În vreme ce documentarul American Factory, regizat de Steven Bognar și Julia Reichert, a fost premiat la categoria Documentar.

Lista completă cu câștigătorii acestei ediții a DGA Awards o puteți găsi pe site-ul oficial.

Câștigătorii DGA Awards 2020

Cel mai bun regizor al unui lungmetraj

Sam Mendes (CÂȘTIGĂTOR)

1917
(Universal Pictures)
Echipa:
Unit Production Managers: Callum McDougall, Hannah Godwin
First Assistant Director: Michael Lerman
Second Assistant Director: Joey Coughlin


Bong Joon Ho

Parasite
(Neon)
Echipa:
Unit Production Manager: Park Min Chul
First Assistant Director: Kim Seong Sik

Martin Scorsese

The Irishman
(Netflix)
Echipa:
Unit Production Managers: John A. Machione, Carla Raij
First Assistant Director: David Webb
Second Assistant Director: Jeremy Marks
Second Second Assistant Director: Trevor Tavares
Additional Second Assistant Director: Ryan Robert Howard
Location Manager: Kip Myers

Quentin Tarantino

Once Upon A Time In Hollywood
(Columbia Pictures)
Echipa:
Unit Production Managers: Georgia Kacandes, Nathan Kelly
First Assistant Director: William Paul Clark
Second Assistant Director: Christopher T. Sadler
Second Second Assistant Director: Brendan “Bear” Lee
Additional Second Assistant Directors: Debbie Chung, Katie Pruitt

Taika Waititi

Jojo Rabbit
(Fox Searchlight Pictures)
Echipa:
Unit Production Managers: Václav Mottl, Pavel Voráček
First Assistant Director: Mark Taylor
Second Assistant Director: Martina Götthansová
Second Second Assistant Director: Martina Frimelová

Cel mai bun regizor al unui film de debut

Alma Har’el (CÂȘTIGĂTOARE)

Honey Boy
(Amazon Studios)
Echipa:
Unit Production Manager: David Grace
First Assistant Director: Sean Vawter
Second Assistant Director: Colin Flaherty
Second Second Assistant Director: Sarah Balboa


Mati Diop

Atlantics
(Netflix)
Echipa:
First Assistant Director: Vincent Prades

Melina Matsoukas

Queen & Slim
(Universal Pictures)
Echipa:
Unit Production Managers: Pamela Hirsch, Max Berryhill (Los Angeles Unit)
First Assistant Directors: HH Cooper, Joe Suarez (Los Angeles Unit)
Second Assistant Directors: James Roque, Johnny Recher (Los Angeles Unit)
Second Second Assistant Directors: Sumner Boissiere, Tami Kumin (Ohio Unit)

Tyler Nilson & Michael Shwartz

The Peanut Butter Falcon
(Roadside Attractions)
Echipa:
Unit Production Manager: Manu Gargi
First Assistant Director: James Grayford
Second Assistant Director: Dee Jones
Second Second Assistant Director: Michael McKay

Joe Talbot

The Last Black Man in San Francisco
(A24 Films)
Echipa:
Unit Production Manager: Natalie Teter
First Assistant Director: Hilton J. Day
Second Assistant Director: Dominic Martin
Second Second Assistant Director: Jeremiah Kelleher
Additional Second Second Assistant Director: Alex Gilbert

Cel mai bun regizor al unui film documentar

Steven Bognar și Julia Reichert (CÂȘTIGĂTORI)

American Factory
(Netflix)


Feras Fayyad

The Cave
(National Geographic Documentary Films)

Alex Holmes

Maiden
(Sony Picture Classics)

Ljubomir Stefanov & Tamara Kotevska

Honeyland
(Neon)

Nanfu Wang și Jialing Zhang

One Child Nation
(Amazon Studios)


Articol scris de