0
23 octombrie 2010
 
 

Festivalul Filmului Rus la București


Aseară, la ora 19.00, la Cinema Studio din Capitală, a debutat prima ediție a Festivalului Filmului Rus, cu proiecția filmului regizat de către Nikolai Dreyden, Lăcaşul îngerului (2008) – care va putea fi revăzut azi, de la 20.30, la Cinema Eforie.
Până pe 28 octombrie, la Cinema Studio și Cinema Eforie, vor fi prezentate 21 de lungmetraje rusești ale unor regizori consacraţi, precum Andrei Tarkovski, Andrei Koncealovski, Nikita Mihalkov, Serghei Bondarciuk, Vasili Şukşin, Pavel Lunghin, Andrei Zviaghințev, dar și ale noii generaţii de cineaşti din Rusia, distinse la festivaluri internaţionale importante: Ivan Vîrîpaev, Nikolay Dreyden, Valeriya Gay Germanika, Alexei Popogrebski.

Un bilet costă între 8 și 10 lei, la Cinema Eforie (8 lei pentru abonați), și 10 lei la Cinema Studio. De asemenea, poți merge liniștit(ă) chiar dacă nu știi limba rusă, pentru că filmele sunt subtitrate în română.

Iată, mai jos, programul complet, iar din broșura de pe site-ul Institutului Cultural Român (pe care o poți vizualiza aici) poți afla mai multe detalii despre filmele prezentate și regizorii acestora.

CINEMA STUDIO (22 – 28 octombrie)
Bd. Gheorghe Magheru nr. 29

Vineri, 22 octombrie
Ora 11.00 Un cuib de nobili, 1969. R: Andrei Mihalkov-Koncealovski, 111 min.
Ora 14.00 Cătina roşie, 1974. R: Vasili Şukşin, 110 min.
Ora 19.00 Gala de deschidere: Lăcaşul îngerului, 2008, R: Nikolai Dreyden, 92 min

Sâmbătă, 23 octombrie
Ora 11.00 Taurul, 2001, R: Aleksandr Sokurov, 94 min.
Ora 14.00 Antonina îşi întoarce capul, 2008, R: Grigori G. Nikulin, 120 min.
Ora 17.30 Copilaria lui Ivan, 1962. R: Andrei Tarkovski, 95 min.
Ora 20.00 Cum mi-am sfârşit vara, 2009, R: Alexei Popogrebsky, 124 min.

Duminică, 24 octombrie
Ora 11.00 Zilele eclipsei, 1988, R: Aleksandr Sokurov, 139 min.
Ora 14.00 Un cuib de nobili, 1969, R: Andrei Mihalkov-Koncialovski, 111 min.
Ora 17.30 Toată lumea moare, eu nu, 2008, R: Valeriya Gay Germanika, 80 min.
Ora 20.00 Ţarul, 2009, R: Pavel Lunghin, 116 min.

Luni, 25 octombrie
Ora 11.00 Soarele alb al deşertului, 1970. R: Vladimir Motyl, 85 min.
Ora 14.00 Copilăria lui Ivan, 1962. R: Andrei Tarkovski, 95 min.
Ora 17.30 Stepa, 1978. R: Serghei Bondarciuk, 140 min.
Ora 20.00 Întoarcerea, 2003, R: Andrei Zviaghinţev, 105 min.

Marţi, 26 octombrie
Ora 11.00 Armistiţiul, 2010, R: Svetlana Proskurina, 95 min.
Ora 14.00 Mâna cu briliante, 1968. R: Leonid Gaidai, 100 min.
Ora 17.30 Zilele eclipsei, 1988, R: Aleksandr Sokurov, 139 min.
Ora 20.00 Euforia, 2006, R: Ivan Vîrîpaiev, 74 min.

Miercuri, 27 octombrie
Ora 11.00 Operaţiunea Î, 1965, R: Leonid Gaidai, 95 min.
Ora 14.00 Taurul, 2001, R: Aleksandr Sokurov, 94 min.
Ora 17.30 Soarele alb al deşertului, 1970. R: Vladimir Motyl, 85 min.
Ora 20.00 Armistiţiul, 2010, R: Svetlana Proskurina, 95 min.

Joi, 28 octombrie
Ora 11.00 Cătina roşie, 1974. R: Vasili Şukşin, 110 min.
Ora 14.00 Stepa, 1978. R: Serghei Bondarciuk, 140 min.
Ora 17.30 Antonina îşi întoarce capul, 2008, R: Grigori G. Nikulin, 101 min.
Ora 20.00 Hrustaliov, maşina!, 2006, R: A. Gherman, 137 min.

CINEMATECA EFORIE, 23 – 28 octombrie 2010
Str. Eforie nr.2

Sâmbătă, 23 octombrie
Ora 17.30 Călăuza, 1979, R: Andrei Tarkovski, 155 min.
Ora 20.30 Lăcaşul îngerului, 2008, R: Nikolai Dreyden, 113 min.

Duminică, 24 octombrie
Ora 18.00 Program de desene animate ruseşti din anii `30-`70, 96 min.
Ora 20.30 Euforia, 2006, R: Ivan Vîrîpaiev, 74 min.

Luni, 25 octombrie
Ora 18.00 Operaţiunea Î, 1965, R: Leonid Gaidai, 95 min.
Ora 20.30 Ţarul, 2009, R: Pavel Lunghin, 116 min.

Marţi, 26 octombrie
Ora 18.00 Străin printre ai săi, 1974, R: Nikita Mihalkov, 97 min.
Ora 20.30 Întoarcerea, 2003, R: Andrei Zviaghinţev, 105 min.

Miercuri, 27 octombrie
Ora 18.00 Mâna cu briliante, 1968, R: Leonid Gaidai, 100 min.
Ora. 20.30 Hrustaliov masina!, 2006. R: A. Gherman, 137 min.

Joi, 28 octombrie
Ora 18.00 Zboară cocorii, 1957, R: Mikhail Kalatozov, 97min
Ora 20.30 Cum mi-am sfârşit vara, 2009, R: Alexei Popogrebsky, 124min


Articol scris de