Salmon Fishing in the Yemen (2011)

La pescuit în deşert

Premieră:
06-04-2012
Craita Nanu – Raluk
Salmon Fishing in the Yemen este un film cam ca umorul britanic.
Dragoş Marin – Film Reporter
Filmului îi iese însă intenţia de a nu supăra pe nimeni, nici măcar pe plătitorul de bilet, pentru că e onest şi jucăuş în abordare.
Peter Bradshaw – The Guardian
Această comedie britanică excentrică pare că îl are printre protagoniști pe Bill Nighy, deși nu-l are.
Anna Smith – Empire
Salmon Fishing este totuși un film plăcut dacă ești dispus(ă) să muști momeala.
Tim Walker – The Independent
Povestea lui Salmon Fishing… e prea previzibilă pentru a fi convingătoare.
Jesse Hassenger – Film Critic
Un cuplu drăguț, fermecător, în căutarea unui film mai bun.
Peter Travers – Rolling Stone
McGregor și Blunt au suficient farmec încât să dea și la alții (…). În Marea Moartă a Hollywood-ului, filmul lor este o încântare, debordând de amuzament și surprize.
Stephen Holden – New York Times
Șarmul întregului film se datorează farmecului d-lui McGregor și al d-rei Blunt
Roger Ebert – Chicago Sun-Times
Probabil că acesta pare a fi un film extraordinar. Așa ar fi putut fi, în mâinile maeștrilor comediilor clasice britanice. Din păcate, regizorul este suedezul Lasse
Owen Gleiberman – Entertainment Weekly
Te poți simți bine la Salmon Fishing in the Yemen dacă accepți faptul că este cel mai bun film imaginabil care spune că a te îndrăgosti e la fel cu a înnota împotriva curentului.
John DeFore – Hollywood Reporter
Primul act al filmului este de departe cel mai plăcut, cu niște performanțe remarcabile, din partea celor trei actori principali
Betsy Sharkey – Los Angeles Times
Filmul are o distribuție impresionantă, cu Emily Blunt, Ewan McGregor, Kristin Scott Thomas și Amr Waked în centrul unei povești foarte inteligente despre problemele eco moderne, care se întrepătrund cu intrigile politice de modă veche și cu romantismul New Age.