0
21 septembrie 2010
 
 

Filmele din competiție de la IIFF 2010


În competiţia pentru lungmetraj se întrec:

• Bună, ce faci, r. Alexandru Maftei, România 2010
• Morgen, r. Marian Crişan, România 2010
• Street Days, r. Levan Koguashvili, Georgia 2010
• Black Dog Barking, r. Mehmet Bahadir Er şi Maryna Gorbach, Turcia 2010
• The Runaways, r. Floria Sigismondi, SUA 2010
• The Blacks, r. Goran Devic şi Zvonimir Juric, Croaţia 2009
• Tom Atkins Blues, r. Alex Ross, o co-producţie Germania-Anglia 2010
• Desperados on the Block, r. Tomasz Emil Rudzik, Germania 2009
• Impossible Lyrics, r. Rodrigo Rodero, Spania 2010

În competiţia pentru documentare se întrec 17 filme:

• God no say no, r. Brigitte Uttar Kornetzky, Elveţia 2009
• Leyla and Mecnun abroad, r. Zeynep Öskaya, Turcia 2009
• Staning army, r. Enrico Parenti şi Thommas Fazi, Italia 2010
• Rasd, justicia sin Guerra, r. Joseph Lluís Penadès, Spania 2009
• La adăpostul umbrelei, r. Bogdan Ciubotaru, România 2010
• Paradiso, Alessandro Negrini, Irlanda de Nord 2009
• Lumea văzută de Ion B, r. Alexandru Nanău, România 2009
• Drumul păsărilor, r. Klára Trencsényi şi Vlad Naumescu, România 2009
• Dacia, dragostea mea, r. Ştefan Constantinescu şi Julio Soto Gurpide, o co-producţie Spania-România 2009
• Goodbye, how are you, r. Boris Mitiç, Serbia 2009
• 080001 50’, r. Christian Plähn şi Miguel Anton Malo, o co-producţie Spania-Germania 2010
• The sound after the storm, r. Patrik Soergel, Ryan Fenson-Hood şi Sven O.Hill, o co-producţie Elveţia-Germania 2010
• Iron fisted Buterfy, r. Hamid Dastgerdi, Iran 2010
• Azi mănânc ciocolată albă, r. George Buzoianu, România 2010
• Chasing Che, r. Alireza Rofougaran, Iran 2009
• Be Moldovian, r. Sergiu Cumattrenco Jr. şi a lui Valeriu Şova, Moldova 2010
• Belgrad Bound, r. Sascha Fülscher, Serbia 2010

34 de filme concurează în competiţia scurtmetraj ficţiune:

• One Step Further, r. Robert Kellner, Germania 2009
• Can’t stop running, r. Jan Bolender, Germania 2009
• All change please, r. Lena Liberta, Germania 2009
• Transparent, r. Sammy Fransquet, Belgia 2010
• Bread & Kisses, r. Katherine Fitzgerald, Canada 2010
• Romeo & Julitte, r. Nazim Faiikovich, Rusia 2010
• Encounter, r. Nick Igea, Spania 2009
• 10, r. Dorian Boguta, Romania 2009
• Lost Bullets, r. Mono Ghose, Columbia 2010
• Mesecina, r. Sofia Exarchou, Grecia 2009
• You are divorced, r. George Buzoianu, România 2010
• Happy Life, r. Minos Nikolakakis, Grecia 2009
• Anibal ad Portas, r. Christos Theodorou şi Enrique Gandarillas, Spania 2010
• The Cage, r. Adrian Sitaru, România 2009
• Derby, r. Paul Negoescu, România 2010
• Army Strong, r. Ryan J-W Smith, Marea Britanie 2010
• Shift, r. Anu Aun, Estonia 2010
• 8 A.M. , r. Pablo Ortega, Spania 2009
• Conversationing, r. Nick Calori Marea Britanie 2010
• Imaginary Friend Practical Manual (abreviated), r. Ciro Altabas, Spania 2010
• The Arsonist r. Felix Von Muralt, Elvetia / Austria 2009
• Run Granny Run!, r. Nikolaus Von Uthmann, Germania 2009
• Consequences, r. Luis Ismael, Portugalia 2009
• The Office Orphan, r. David Lilley, Marea Britanie 2010
• Outrageously Disco, r. Nicolae Constantin Tanase, Romania 2009
• Lost and Found, r. Victor Santos, Portugalia 2010
• Vicky and Sam, r. Nuno Rocha, Portugalia / SUA 2010
• Moments, r. Nuno Rocha Portugalia 2010
• A Girl Like You with a Boy Like Me, r. Ruben Amar SUA 2010
• The Cortege, r. Marina Seresesky, Spania 2010
• Thunderbolt and the Mermaid, r. Diego Sanchidrian, Spania 2010
• Hobby, r. Nicolas Zappi, Franta 2009
• Shoot Me, r. Andre Badalo, Portugalia 2010
• Flying together, r. Werther Germondari, Maria Laura Spagnoli, Italia 2010

În competiţia de animaţie au rămas:

• Zbigniev’s Cupboard, r. Magdalenei Osinska, Polonia 2010
• Silent City, r. Amir Mehran, Iran 2009
• Inspiration, r. Elodie Rivalan, Franta 2009
• Al Noualea Limb, r. Ciprian Chivari, Romania 2010
• Marile Sperante, r. Alexei Gubenco Romania 2008
• Laterarius, r. Marina Rosset Elvetia 2010
• The Naughty List, r. Ben Mitchell Marea Britanie 2010
• Birthday, r. Jari Vaara, Finlanda 2010
• The Painter of Skies, r. Jorge Morais Valle, Spania 2009
• Malfunction, r. Ayce Kartal, Turcia 2009
• Written in Pencil, r. Yaron Bar,Israel 2010
• The Wolf Turned Shepherd, r. Rebecca Akoun, Israel / Franta 2010

În competiţia Alt-Fel concurează:

• Meds & Clouds, r. Andreea Dobre, Romania 2010
• Rosu, r. Lucian Oprea, Romania 2010
• Before War, r. Jared Katsiane, SUA 2010
• Nimic fara Moarte, r. Ioan Antoci, Romania 2010
• Alexandru, r. Desiree Halaseh, Romania 2010
• Short Flame, r. Andreea Dobre, Romania 2010
• Medisin, r. Marius Mitrofan, Iosif Prodan, Romania 2009
• Sweet Dreams, r. Iosif Prodan, Romania 2009
• Liniste, r. Iosif Prodan, Romania 2009
• Popcornsociety, r. Ahmet Dogan, Franta 2009


Articol scris de