1
24 februarie 2019
 
 

If Beale Street Could Talk, cel mai bun film la Spirit Awards 2019

spirit-awards-2019
spirit-awards-2019

If Beale Street Could Talk a câștigat aseară, 23 februarie, Premiul pentru cel mai bun film la cea de-a 34-a ediție a Independent Spirit Awards.

Acesta a câștigat un total de trei premii, fiind premiat și pentru cel mai bun regizor (Barry Jenkins) și pentru cea mai bună actriță în rol secundar (Regina King).

Can You Ever Forgive Me? a încheiat seara cu două premii: pentru cel mai bun scenariu (Nicole Holofcener și Jeff Whitty) și pentru cel mai bun actor în rol secundar (Richard E. Grant).

Bo Burnham a câștigat pentru cel mai bun scenariu de debut, pentru filmul Eighth Grade, în vreme ce Premiul pentru cel mai bun film de debut i-a revenit lui Sorry to Bother You, regizat de Boots Riley.

Glenn Close (The Wife) a primit Premiul pentru cea mai bună actriță, iar Premiul pentru cel mai bun actor a fost adjudecat de Ethan Hawke (First Reformed).

Roma, unul dintre favoritele la Oscar, a câștigat la categoria Cel mai bun film străin, iar Won’t You Be My Neighbor? a fost votat cel mai bun documentar.

Iată lista completă cu câștigătorii celei de-a 34-a ediții a Independent Spirit Awards.
(câștigătorii – cu litere îngroșate).

Cel mai bun film

If Beale Street Could Talk
Producători: Dede Gardner, Barry Jenkins, Jeremy Kleiner, Sara Murphy, Adele Romanski


Eighth Grade
Producători: Eli Bush, Scott Rudin, Christopher Storer, Lila Yacoub

First Reformed
Producători: Jack Binder, Greg Clark, Gary Hamilton, Victoria Hill, David Hinojosa, Frank Murray, Deepak Sikka, Christine Vachon

Leave No Trace
Producători: Anne Harrison, Linda Reisman, Anne Rosellini

You Were Never Really Here
Producători: Rosa Attab, Pascal Caucheteux, Rebecca O’Brien, Lynne Ramsay, James Wilson

Cea mai bună actriță

Glenn Close
The Wife


Toni Collette
Hereditary

Elsie Fisher
Eighth Grade

Regina Hall
Support the Girls

Helena Howard
Madeline’s Madeline

Carey Mulligan
Wildlife

Cel mai bun actor

Ethan Hawke
First Reformed


John Cho
Searching

Daveed Diggs
Blindspotting

Christian Malheiros
Socrates

Joaquin Phoenix
You Were Never Really Here

Cel mai bun regizor

Barry Jenkins
If Beale Street Could Talk


Debra Granik
Leave No Trace

Tamara Jenkins
Private Life

Lynne Ramsay
You Were Never Really Here

Paul Schrader
First Reformed

Cel mai bun film documentar

Won’t You Be My Neighbor?
Regizor/Producător: Morgan Neville
Producători: Caryn Capotosto, Nicholas Ma


Hale County This Morning, This Evening
Regizor/Producător: RaMell Ross
Producători: Joslyn Barnes, Su Kim

Minding the Gap
Regizor/Producător: Bing Liu
Producător: Diane Quon

Of Fathers and Sons
Regizor: Talal Derki
Producători: Hans Robert Eisenhauer, Ansgar Frerich, Eva Kemme, Tobias N. Siebert

On Her Shoulders
Regizor: Alexandria Bombach
Producători: Hayley Pappas, Brock Williams

Shirkers
Regizor/Producător: Sandi Tan
Producători: Jessica Levin, Maya Rudolph

Premiul Piaget Producers
(acordat unui cineast care în ciuda unor resurse limitate, dă dovadă de creativitate, tenacitate și viziune artistică)

Shrihari Sathe


Jonathan Duffy și Kelly Williams

Gabrielle Nadig

Cel mai bun actor în rol secundar

Richard E. Grant
Can You Ever Forgive Me?


Raul Castillo
We the Animals

Adam Driver
BlackKklansman

Josh Hamilton
Eighth Grade

John David Washington
Monsters and Men

Cel mai bun scenariu

Nicole Holofcener și Jeff Whitty
Can You Ever Forgive Me?


Richard Glatzer (scenariu/poveste), Rebecca Lenkiewicz & Wash Westmoreland
Colette

Tamara Jenkins
Private Life

Boots Riley
Sorry to Bother You

Paul Schrader
First Reformed

Premiul Truer Than Fiction
(acordat unui regizor al unor filme de non-ficțiune care n-a obținut încă o recunoaștere semnificativă)

Bing Liu
Regia: Minding the Gap


Alexandria Bombach
Regia: On Her Shoulders

RaMell Ross
Regia: Hale County This Morning, This Evening

Premiul Robert Altman, pentru cea mai bună distribuție

Suspiria
Regizor: Luca Guadagnino
Casting: Avy Kaufman, Stella Savino
Distribuție: Malgosia Bela, Ingrid Caven, Lutz Ebersdorf, Elena Fokina, Mia Goth, Jessica Harper, Dakota Johnson, Gala Moody, Chloe Grace Moretz, Renée Soutendijk, Tilda Swinton, Sylvie Testud, Angela Winkler

Cel mai bun scenariu de debut

Bo Burnham
Eighth Grade


Christina Choe
Nancy

Cory Finley
Thoroughbreds

Jennifer Fox
The Tale

Quinn Shephard (scenariu/poveste), Laurie Shephard (poveste)
Blame

Cel mai bun montaj

Joe Bini
You Were Never Really Here


Keiko Deguchi, Brian A. Kates, Jeremiah Zagar
We the Animals

Luke Dunkley, Nick Fenton, Chris Gill, Julian Hart
American Animals

Anne Fabini, Alex Hall, Gary Levy
The Tale

Nick Houy
Mid90s

Premiul Bonnie
(acordat unei regizoare cu experiență)

Debra Granik


Tamara Jenkins

Karyn Kusama

Cel mai bun film internațional

Roma
Mexico
Regizor: Alfonso Cuaron


Burning
South Korea
Regizor: Lee Chang-Dong

The Favourite
United Kingdom
Regizor: Yorgos Lanthimos

Happy as Lazzaro
Italy
Regizor: Alice Rohrwacher

Shoplifters
Japan
Regizor: Kore-eda Hirokazu

Premiul John Cassavetes
(acordat celui mai bun film realizat cu mai puțin de 500.000 de dolari)

En el Septimo Dia
Scenariu/Regizor/Producător: Jim McKay
Producători: Alex Bach, Lindsey Cordero, Caroline Kaplan, Michael Stipe


A Bread Factory
Scenariu/Regizor/Producător: Patrick Wang
Producători: Daryl Freimark, Matt Miller

Never Goin’ Back
Scenariu/Regizor: Augustine Frizzell
Producători: Liz Cardenas, Toby Halbrooks, James M. Johnston

Socrates
Scenariu/Regizor/Producător: Alex Moratto
Scenariu: Thayná Mantesso
Producători: Ramin Bahrani, Jefferson Paulino, Tammy Weiss

Thunder Road
Scenariu/Regizor: Jim Cummings
Producători: Natalie Metzger, Zack Parker, Benjamin Weissner

Premiul Kiehl’s Someone to Watch

Alex Moratto
Regia: Socrates


Ioana Uricaru
Regia: Lemonade

Jeremiah Zagar
Regia: We the Animals

Cel mai bun film de debut

Sorry to Bother You
Regizor: Boots Riley
Producători: Nina Yang Bongiovi, Jonathan Duffy, Charles D. King, George Rush, Forest Whitaker, Kelly Williams


Hereditary
Regizor: Ari Aster
Producători: Kevin Frakes, Lars Knudsen, Buddy Patrick

The Tale
Regizor/Producător: Jennifer Fox
Producători: Sol Bondy, Lawrence Inglee, Mynette Louie, Oren Moverman, Simone Pero, Reka Posta, Laura Rister, Regina K. Scully, Lynda Weinman

We the Animals
Regizor: Jeremiah Zagar
Producători: Andrew Goldman, Christina D. King, Paul Mezey, Jeremy Yaches

Wildlife
Regizor/Producător: Paul Dano
Producători: Andrew Duncan, Jake Gyllenhaal, Riva Marker, Oren Moverman, Ann Ruark, Alex Saks

Cea mai bună actriță în rol secundar

Regina King
If Beale Street Could Talk


Kayli Carter
Private Life

Tyne Daly
A Bread Factory

Thomasin Harcourt McKenzie
Leave No Trace

J. Smith-Cameron
Nancy

Cea mai bună imagine

Sayombhu Mukdeeprom
Suspiria


Ashley Connor
Madeline’s Madeline

Diego Garcia
Wildlife

Benjamin Loeb
Mandy

Zak Mulligan
We the Animals


Articol scris de