0
1 martie 2014
 
 

Les Garçons Et Guillaume, A Table!, marele câștigător al serii, la Premiile César 2014


Aseară, 28 februarie, L’Académie des Arts et Techniques du Cinéma din Franța a organizat cea de-a 39-a gală a decernării premiilor César.

Marele câștigător al serii a fost filmul lui Guillaume Gallienne, Les Garçons Et Guillaume, A Table!/Me, Myself and Mum, care a fost premiat la cinci dintre cele 10 categorii la care a fost nominalizat: Cel mai bun film, Cel mai bun film de debut, Cel mai bun actor, Cel mai bun scenariu adaptat și Cel mai bun montaj.

De cealaltă parte, filmul lui Abdellatif Kechiche, Blue Is The Warmest Color, nu a obținut decât un singur premiu, acordat Adèlei Exarchopoulos, pentru Cea mai bună actriță debutantă.

Surprinzătoare a fost victoria lui Roman Polanski la categoria Cel mai bun regizor, pentru filmul Venus In Fur.

De asemenea, fiind nominalizat alături de alte filme cu mari șanse la Oscar, precum Gravity sau The Great Beauty, filmul belgian The Broken Circle Breakdown a reușit să câștige la categoria Cel mai bun film străin.

Iată lista completă cu premiile celei de-a 39-a ediție a premiilor César:

Cel mai bun film

Les Garçons Et Guillaume, A Table!

Cel mai bun regizor

Roman Polanski, Venus In Fur

Cea mai bună actriță

Sandrine Kiberlain, 9 Mois Ferme

Cel mai bun actor

Guillaume Gallienne, Les Garçons Et Guillaume, A Table!

Cea mai bună actriță în rol secundar

Adèle Haenel, Suzanne

Cel mai bun actor în rol secundar

Niels Arestrup, Quai D’Orsay

Cea mai promițătoare actriță tânără

Adèle Exarchopoulos, Blue Is The Warmest Color

Cel mai promițător actor tânăr

Pierre Deladonchamps, Stranger By The Lake

Cel mai bun scenariu original

Albert Dupontel, 9 Mois Ferme

Cel mai bun scenariu adaptat

Guilaume Gallienne, Les Garçons Et Guillaume, A Table!

Cel mai bun montaj

Valérie Deseine, Les Garçons Et Guillaume, A Table!

Cel mai bun director de imagine

Thomas Hardmeier, The Young And Prodigious Mr Spivet

Cele mai bune costume

Pascaline Chavanne, Renoir

Cea mai bună scenografie

Stéphane Rozenbaum, L’Ecume Des Jours

Cel mai bun sunet

Jean-Pierre Duret, Jean Mallet & Mélissa Petitjean, Michael Kohlhaas

Cel mai bun film de animație

Loulou L’Incroyable Secret, Eric Omond

Cel mai bun film de debut

Les Garçons Et Guillaume, A Table!, Guillaume Gallienne

Cel mai bun film străin

The Broken Circle Breakdown

Cel mai bun documentar

Sur Le Chemin De L’Ecole, Pascal Plisson

Cel mai bun scurtmetraj

Avant Que De Tout Perdre, Xavier Legrand

Cel mai bun scurtmetraj de animație

Mademoiselle Kiki Et Les Montparnos, Amélie Harrault

Cea mai bună muzică originală

Martin Wheeler, Michael Kohlhaas

Foto: L’Académie des Arts et Techniques du Cinéma


Articol scris de