0
17 septembrie 2014
 
 

”Metabolismul” lui Porumboiu, selectat pentru European Film Awards

metabolism-european-film-awards
metabolism-european-film-awards

Ieri, 16 septembrie, la Riga, European Film Academy a anunțat lista celor 50 de filme propuse pentru cea de-a 27-a ediție a European Film Awards. Filme din 31 de țări au fost selectate, iar dintre ele nu putea lipsi nici România. Astfel, Când se lasă seara peste Bucureşti sau metabolism, regizat de Corneliu Porumboiu, se află pe această listă, dar și coproducția Spania-România-Franța-Rusia, regizată de Manuel Martín Cuenca și intitulată Canibal.

Doar alte două filme selectate de EFA au avut premiera în România: Walesa: Man of Hope, al lui Andrzej Wajda, și Nymphomaniac Director’s Cut – Volume 1 & 2, de Lars von Trier.

Iată, mai jos, lista completă cu cele 50 de filme selectate pentru European Film Awards.

  • Alienation, regia: Milko Lazarov
  • Amour Fou, regia: Jessica Hausner
  • Beautiful Youth, regia: Jaime Rosales
  • Bird People, regia: Pascale Ferran
  • Blind, regia: Eskil Vogt
  • Blind Dates, regia: Levan Koguashvili
  • Calvary, regia: John Michael McDonagh
  • Cannibal, regia: Manuel Martin Cuenca
  • Class Enemy, regia: Rok Biček
  • Concrete Night, regia: Pirjo Honkasalo
  • Dreamland by Petra Volpe
  • Fair Play, regia: Andrea Sedlackova
  • Turist (Force Majeure), regia: Ruben Östlund
  • Frank, regia: Lenny Abrahamson
  • Girlhood, regia: Céline Sciamma
  • Goodbye to Language, regia: Jean-Luc Godard
  • Home from home – Chronicle of a Vision, regia: Edgar Reitz
  • Human Capital, regia: Paolo Virzí
  • Ida, regia: Pawel Pawlikowski
  • In Order of Disappearance, regia: Hans Petter Moland
  • Kertu. Love is Blind by Ilmar Raag
  • Leviathan, regia: Andrey Zvyagintsev
  • Life in a Fishbowl by Baldvin Zophoníasson
  • Living is Easy With Eyes Closed, regia: David Trueba
  • Locke, regia: Steven Knight
  • Macondo, regia: Sudabeh Mortezai
  • Miss Violence, regia: Alexandros Avranas
  • Mr. Turner, regia: Mike Leigh
  • Nymphomaniac Director’s Cut – Volume 1 & 2, regia: Lars von Trier
  • Of Horses and Men, regia: Benedikt Erlingsson
  • Papusza, regia: Joana Kos-Krauze & Krysztof Krauze
  • Starred Up, regia: David Mackenzie
  • Still Life, regia: Uberto Pasolini
  • Stratos, regia: Yannis Economides
  • That Lovely Girl by Keren Yedaya
  • The Dark Valley, regia: Andreas Prochaska
  • The Kindergarten Teacher, regia: Nadav Lapid
  • The Lamb, regia: Kutlug Ataman
  • The Tribe, regia: Myroslav Slaboshpytskiy
  • The Wonders, regia: Alice Rohrwacher
  • Two Days, One Night, regia: Jean-Pierre & Luc Dardenne
  • Under The Skin, regia: Jonathan Glazer
  • Violette, regia: Martin Provost
  • Walesa, regia: Andrzej Wajda
  • We Are The Best!, regia: Lukas Moodysson
  • When Evening Falls on Bucharest or Metabolism, regia: Corneliu Porumboiu
  • White God, regia: Kornél Mundruczó
  • Winter Sleep, regia: Nuri Bilge Ceylan
  • Wolf, regia: Jim Taihuttu
  • Wounded, regia: Fernando Franco

Anunțarea premiilor va avea loc pe 13 decembrie, la Riga, Capitala europeană a culturii în 2014.


Articol scris de