0
26 februarie 2017
 
 

Moonlight, cel mai bun film la Indie Spirit Awards

moonlight-indie-spirit-awards
moonlight-indie-spirit-awards

Azi-noapte, Moonlight a câștigat toate cele cinci categorii la care fusese nominalizat, inclusiv Cel mai bun film, Cel mai bun regizor și Cel mai bun scenariu, la cea de-a 32-a ediție a Independent Spirit Awards.

La Spirit Awards sunt eligibile filmele cu un buget de maximum 20 de milioane de dolari.

Isabelle Huppert a fost premiată pentru cea mai bună actriță, iar Casey Affleck – pentru cel mai bun actor, în vreme ce Toni Erdmann a câștigat la categoria Cel mai bun film străin.

Iată lista completă cu câștigătorii celei de-a 32-a ediții a Independent Spirit Awards.

Cel mai bun film

Moonlight – Câștigător
Producători: Dede Gardner, Jeremy Kleiner, Adele Romanski


American Honey
Producători: Thomas Benski, Jay Van Hoy, Lars Knudsen, Lucas Ochoa, Pouya Shahbazian, Alice Weinberg

Chronic
Producători: Michel Franco, Gina Kwon, Gabriel Ripstein, Moisés Zonana

Jackie
Producători: Darren Aronofsky, Scott Franklin, Ari Handel, Juan de Dios Larraín, Mickey Liddell

Manchester by the Sea
Producători: Lauren Beck, Matt Damon, Chris Moore, Kimberly Steward, Kevin J. Walsh

Cel mai bun regizor

Barry Jenkins – Câștigător
Moonlight


Andrea Arnold
American Honey

Pablo Larraín
Jackie

Jeff Nichols
Loving

Kelly Reichardt
Certain Women

Cel mai bun scenariu

Moonlight – Câștigător
Barry Jenkins
Poveste de Tarell Alvin McCraney


Manchester by the Sea
Kenneth Lonergan

20th Century Women
Mike Mills

Little Men
Ira Sachs & Mauricio Zacharias

Hell or High Water
Taylor Sheridan

Cea mai bună actriță în rol principal

Isabelle Huppert – Câștigătoare
Elle


Annette Bening
20th Century Women

Sasha Lane
American Honey

Ruth Negga
Loving

Natalie Portman
Jackie

Cel mai bun actor în rol principal

Casey Affleck – Câștigător
Manchester by the Sea


David Harewood
Free In Deed

Viggo Mortensen
Captain Fantastic

Jesse Plemons
Other People

Tim Roth
Chronic

Cea mai bună actriță în rol secundar

Molly Shannon – Câștigătaore
Other People


Edwina Findley
Free In Deed

Paulina Garcia
Little Men

Lily Gladstone
Certain Women

Riley Keough
American Honey

Cel mai bun actor în rol secundar

Ben Foster – Câștigător
Hell or High Water


Ralph Fiennes
A Bigger Splash

Lucas Hedges
Manchester by the Sea

Shia LaBeouf
American Honey

Craig Robinson
Morris from America

Cel mai bun film străin

Toni Erdmann (Germania și România) – Câștigător
Regia: Maren Ade


Aquarius (Brazilia)
Regia: Kleber Mendonça Filho

Chevalier (Grecia)
Regia: Athina Tsangari

My Golden Days (Franța)
Regia: Arnaud Desplechin

Under the Shadow (Iran și U.K.)
Regia: Babak Anvari

Premiul John Cassavetes
(acordat celui mai bun film realizat cu mai puțin de 500.000 de dolari)

Spa Night – Câștigător
Scenariu/Regia: Andrew Ahn
Producători: David Ariniello, Giulia Caruso, Ki Jin Kim, Kelly Thomas


Free In Deed
Scenariu/Regia: Jake Mahaffy
Producători: Mike Bowes, Mike S. Ryan, Brent Stiefel

Hunter Gatherer
Scenariu/Regia: Josh Locy
Producători: Michael Covino, April Lamb, Sara Murphy, Isaiah Smallman

Lovesong
Scenariu/Regia: So Yong Kim
Scenariu/Producător: Bradley Rust Gray
Producători: David Hansen, Alex Lipschultz, Johnny Mac

Nakom
Writer/Regia/Producător: TW Pittman
Regia/Producător: Kelly Daniela Norris
Scenariu/Producător: Isaac Adakudugu
Producător: Giovanni Ximénez

Premiul Robert Altman, pentru cea mai bună distribuție

Moonlight – Câștigător
Regia: Barry Jenkins
Casting: Yesi Ramirez
Actori: Mahershala Ali, Patrick Decile, Naomie Harris, Alex Hibbert, André Holland, Jharrel Jerome, Janelle Monáe, Jaden Piner, Trevante Rhodes, Ashton Sanders

Cel mai bun documentar

O.J.: Made in America – Câștigător
Regia/Producător: Ezra Edelman
Producători: Nina Krstic, Tamara Rosenberg, Caroline Waterlow


13th
Regia/Producător: Ava DuVernay
Producători: Spencer Averick, Howard Barish
Regia/Producător: Kirsten Johnson
Producător: Marilyn Ness

I Am Not Your Negro
Regia/Producător: Raoul Peck
Producători: Rémi Grellety, Hérbert Peck

Sonita
Regia: Rokhsareh Ghaem Maghami
Producător: Gerd Haag

Under the Sun
Regia: Vitaly Mansky
Producător: Natalya Manskaya

Cel mai bun scenariu de debut

The Witch – Câștigător
Robert Eggers


Other People
Chris Kelly

Barry
Adam Mansbach

Jean of the Joneses
Stella Meghie

Christine
Craig Shilowich

Cel mai bun montaj

Moonlight – Câștigător
Joi McMillon, Nat Sanders


Swiss Army Man
Matthew Hannam

Manchester by the Sea
Jennifer Lame

Hell or High Water
Jake Roberts

Jackie
Sebastián Sepúlveda

Premiul Piaget Producers
(acordat unui cineast care în ciuda unor resurse limitate, dă dovadă de creativitate, tenacitate și viziune artistică)

Jordana Mollick – Câștigătoare


Lisa Kjerulff

Melody C. Roscher & Craig Shilowich

Premiul Truer Than Fiction

Nanfu Wang – Câștigător
Director of Hooligan Sparrow


Kristi Jacobson
Director of Solitary

Sara Jordenö
Director of Kiki

Premiul Kiehl’s Someone to Watch

Anna Rose Holmer – Câștigătoare
Director of The Fits


Andrew Ahn
Director of Spa Night

Claire Carré
Director of Embers

Ingrid Jungermann
Director of Women Who Kill


Articol scris de