0
14 septembrie 2010
 
 

17/18 septembrie: Noaptea Albă a Filmului Românesc


Între orele 18.00 și 02.00, în noaptea de vineri, 17 septembrie, spre sâmbătă, 18 septembrie, Asociaţia pentru Promovarea Filmului Românesc a pregătit un program special: Noaptea Albă a Filmului Românesc; coordonatorul proiectului, Ramona Sârbu, declarând: Sperăm să trezim atât interesul spectatorului care e tot mai dornic să vadă film românesc, dar şi al celui care poate experimenta caracterul specific al acestui tip de eveniment (filme diferite în locaţii diferite), renunţând poate la obiceiul de a viziona filmul românesc acasă, pe computer, urmare a unui download ilegal de pe internet.

Filmele vor putea fi vizionate în Piaţa George Enescu, Uranus 144, Terasa Clubului Fabrica, Noul Cinematograf al Regizorului Român (MȚR), MȚR Open Air, Cinema Patria, Cinema Studio, Sala Elvira Popescu și Cinema Eforie.
Muzeul Ţăranului Român (MTR) va găzdui un program special de proiecţii intitulat Maeştrii, ce cuprinde titluri intrate în patrimoniul de aur al cinematografiei româneşti precum Valurile Dunarii (R. Liviu Ciulei), Secvenţe (R. Alexandru Tatos), O vară de neuitat (R. Lucian Pintilie) sau Nunta de Piatră (R. Mircea Veroiu, Dan Pita).

Cinematograful Patria va deveni în seara zilei de 17 septembrie locul în care va putea fi vizionată o selecţie a primelor filme de lung metraj ale unor regizori români recunoscuţi pe plan internaţional, precum Marfa şi banii (R. Cristi Puiu), A fost sau n-a fost? (R. Corneliu Porumboiu). De asemenea, publicul va putea viziona la MȚR şi Patria cea mai recentă premieră de film românesc, Marţi, după Crăciun (R. Radu Muntean).

La Club Fabrica, pasionaţii de filme se vor putea bucura de un program maraton de scurt-metraje originale şi recompensate la prestigioase festivaluri internaţionale de film, precum Colivia (R. Adrian Sitaru), Nunta lui Oli (R. Tudor Cristian Jurgiu), sau Oxigen (R. Adina Pintilie).

În noua locaţie open air din Piaţa George Enescu, amplasată în inima capitalei, iubitorii genului comedie vor petrece seara în compania unei producţii de top, prezentată în avanpremieră – Nuntă în Basarabia (R. Napoleon Helmis).

Nu în ultimul rând, în cadrul evenimentului Noaptea Albă a Filmului Românesc, regizorul Radu Gabrea îşi va prezenta în premieră absolută în Bucureşti cea mai recentă producţie a sa, filmul Mănușile roşii.

Mănuși roșii

Mănuși roșii

Intrarea la filme va fi liberă, în limita locurilor disponibile.

Programul complet:

PIAŢA GEORGE ENESCU

20:30: Mãnuşi Roşii (2010) r: Radu Gabrea; 117 minute (avanpremierã)
23:00: Filantropica ( 2002) r: Nae Caranfil; 110 minute

NOUL CINEMATOGRAF AL REGIZORULUI ROMÂN

Indoor

18:00: Nunta de piatrã (1972 -1973) r: Dan Piţa; 130 minute
20:30 : Secvenţe (1982) r: Alexandru Tatos; 98 minute
22:45 : O varã de neuitat (1994) r: Lucian Pintilie; 94 minute
00:45: Valurile Dunãrii (1960) r: Liviu Ciulei; 92 minute

Outdoor

21:00: Marţi dupã Crãciun (2010) r: Radu Muntean; 99 minute (subtitrare in lb. francezã)
23:00: Nuntã în Basarabia (2010) r: Napoleon Helmis; 90 minute (avanpremierã oferitã de Festivalul Degustãtorilor de Film şi Artã Culinarã)

URANUS 144

21:00: Operaţiunea Monstrul (1976) r: Manole Marcus; 102 minute
23:00: Nunta mutã (2008) r: Horaţiu Mălăele; 84 minute

Club FABRICA

21:00 – 01.00
Colivia (2010) r: Adrian Sitaru; dramă ; 17 minute
Lampa cu cãciulã (2006) r: Radu Jude; 23 minute
Nunta lui Oli (2009) r: Tudor Jurgiu; 22 minute
O zi bunã de plajã (2007) r: Bogdan Mustaţã; 10 minute
Trenul Foamei (2010) r: Viorel Timaru; dramă; 26 minute
Derby (2010) r: Paul Negoescu; 15 minute
Mousse au chocolat (2009) r : Paul Tanicui ; 11 minute
Captivi de Crãciun (2010) r: Iulia Ruginã; 40 minute

Cinema PATRIA

20:00: Marţi dupã Crãciun (2010) r: Radu Muntean; 99 minute (intrare pe bază de bilet)
22:00: A fost sau n-a fost? (2006) r: Corneliu Porumboiu; 89 minute
00:00: Marfa şi banii (2001) r: Cristi Puiu; 90 minute

Cinema STUDIO

19:00: Mar Nero / Marea Neagrã (2009) r: Federico Bondi; 95 minute (intrare pe bază de bilet)
21:00: Francesca (2009) r: Bobby Pãunescu; 94 minute
23:00: Legãturi bolnãvicioase (2006) r: Tudor Giurgiu; 85 minute

ELVIRA POPESCO

18:00: Drumul Pãsãrilor (2009) r: Vlad Naumescu, Klara Trencsenyi; 52 minute
Australia (2009) r: Claudiu Mitcu; 64 minute
20:15: Marele Jaf Comunist (2004) r: Alexandru Solomon; 85 minute
Nãscuţi la comandã – Decreţeii (2005) r: Florin Iepan; 68 minute
23:00: Testimonial (2008) r: Rãzvan Georgescu; 90 minute
Quest / Cãutare (2010) r: Ionuţ Piţurescu; 31 minute
01:15: The Shukar Collective Project (2010) r: Matei Alexandru Mocanu; 75 minute

Cinema EFORIE

19:00: Pescuit sportiv (2009) r : Adrian Sitaru ; 80 minute
20:45: Occident (2002) r: Cristian Mungiu; 105 minute
22:45: Cum mi-am petrecut sfârşitul lumii (2006) r: Cãtãlin Mitulescu ; 101 minute


Articol scris de