24 septembrie: Noaptea Albă a Filmului Românesc

Noaptea-Alba-a-Filmului-Romanesc-program

Noaptea Albă a Filmului Românesc, eveniment aflat la cea de-a 12-a ediție, va avea loc anul acesta pe 24 septembrie. Peste 40 de filme românești vor rula într-o singură noapte în 15 locații din București și Cluj-Napoca.

În Capitală, filmele vor putea fi văzute la Cinema sub clar de lună (Grădina Muzeului Național al Literaturii Române), Cinema Elvire Popesco (interior și în aer liber), Cinema Muzeul Țăranului, Amfiteatru TNB – Open Air, Cinemateca Union, Hollywood Multiplex – București Mall, Happy Cinema – Liberty Mall, UNATC – Sala de cinema, Grădina cu filme CREART, Unteatru – Open Air, J’ai Bistrot, Grădina Alhambra, Mercato Kultur, Deschis Gastrobar.

La Cluj-Napoca, cinefilii se vor bucura de filme românești la Cinema Victoria.

Pentru majoritatea locațiilor, biletele vor putea fi cumpărate pe Eventbook.ro și la casierii. În cele cu intrare liberă, accesul se va face în limita locurilor disponibile sau, după caz, rezervând un bilet cu valoare zero pe Eventbook.ro. Excepție fac Happy Cinema (bilete pe www.happycinema.ro și la casierie), Hollywood Multiplex (doar la casierie) și J’ai Bistrot (rezervări prin telefon).

La Cinema Victoria din Cluj, biletele vor fi disponibile pe cinemavictoria.ro și la casierie.

Program Noaptea Albă a Filmului Românesc 2021

BUCUREȘTI

Cinema sub clar de lună – Grădina Muzeului Național al Literaturii Române (*Bilete pe Eventbook.ro)
20:00 Căutătorul de vânt, r. Mihai Sofronea, 95’ / Proiecție specială
22:15 Marfa și banii, r. Cristi Puiu, 90’ / Proiecție specială – 20 de ani de la lansare | In memoriam Luminița Gheorghiu

Cinema Elvire Popesco – interior (*Bilete pe Eventbook.ro și la casierie)
18:30 Câmp de maci, r. Eugen Jebeleanu, 82’
20:30 #dogpoopgirl, r. Andrei Huțuleac, 79’ / avanpremieră
22:30 Otto Barbarul, r. Ruxandra Ghițescu, 111’ | premieră

Cinema Elvire Popesco – open air (*Bilete pe Eventbook.ro și la casierie)
21:00 Copii pierduți pe plajă, r. Alina Manolache, 70’ / proiecție specială

Amfiteatru TNB (*Bilete pe Eventbook.ro și la casierie)
20:00 România sălbatică, r. Dan Dinu, Cosmin Dumitrache, 123’

Cinema Muzeul Țăranului Român (*Bilete pe Eventbook.ro)
19:45 După 40 de zile, r. Andrei Gruzsnicki, 99’
21:45 Întregalde, r. Radu Muntean, 104’
00:00 Rondul de noapte, r. Iosif Demian, 117’ / avanpremieră

Cinemateca Union (*Bilete pe Eventbook.ro și la casierie)
19:30 Spioni de ocazie, r. Oana Bujgoi Giurgiu, 119’ / proiecție specială
22:15 Holy Father, r. Andrei Dăscălescu, 85’

Hollywood Multiplex – București Mall (*Bilete pe cinemagia.ro și la casierie)
19:00 Neidentificat, r. Bogdan George Apetri, 123’
21:30 Complet necunoscuți, r. Octavian Strunilă, 94’ / premieră

Happy Cinema – Liberty Mall (*Bilete pe happycinema.ro și la casierie)
20:00 Pup-o, mă! 2: Mireasa nebună, r. Camelia Popa, 90’
22:00 Luca, r. Horațiu Mălăele, 105’

UNATC – Sala Cinema (intrare liberă)
18:00 Scurtmetraje românești (V) 97’

  • Fragile Codependență, r. Ioana Mischie
  • Cerbul a trecut prin fața mea, r. Vlad Petri
  • Apropieri, r. Ioana Grigore
  • Urșii, r. Alin Duruian

20:00 Noi împotriva noastră, r. Andra Tarara, 74’
21:45 În mijlocul meu, vocea, r. Andra Hera, 89′

Grădina Alhambra (intrare liberă pe bază de rezervare pe Eventbook.ro)
20:00 Berliner, r. Marian Crișan, 95’

Grădina cu filme CREART (intrare liberă pe bază de rezervare pe Eventbook.ro)
20:00 Blană bombă, r. Claudiu Mitcu, 87’
21:45 Swamp City, r. Bogdan Pușlenghea, Ovidiu Zimcea, 105’

UNTEATRU – open air, Grădina Casei Universitarilor (intrare liberă pe bază de rezervare Eventbook.ro)
19:45 Mia își ratează răzbunarea, r. Bogdan Theodor Olteanu, 82’
21:30 Toni și prietenii săi, r. Ion Indolean, 93’

J’ai Bistrot (rezervări la 0790 229 922)
19:45 Scurtmetraje românești (I) 108’

  • În numele tatălui, r. Vladimir Dembinski
  • Împreună, r. Alma Buhagiar
  • Despre noi, r. Ruxandra Ghițescu
  • Trecut de ora 8, r. Alex Pintică
  • Locuri ascunse, r. Teona Galgoțiu

22:00 Scurtmetraje românești (II) 106′

  • 31 de ore, r. Claudiu Mitcu
  • Eu sunt Dorin, r. Valeriu Andriuță
  • Interfon 15, r. Andrei Epure
  • Șoarecele B, r. Ioachim Stroe
  • Carmen de bezea, r. Denisse Conn Tubacu
  • Mercato Kultur (intrare liberă)

19:45 Scurtmetraje românești (III), 107’

  • Intermezzo pentru aspirator autonom și sfârșitul lumii, r. Eugen Dediu
  • Statul paralel, r. Octav Chelaru
  • 27 de copii, r. Daniel Wyland
  • Vânătoarea de cerbi, r. Andrei Olănescu
  • Doi fără, r. Miruna Minculescu

22:00 Scurtmetraje românești (IV) 110′

  • Cântec de leagăn, r. Paul Mureșan
  • Eu contez, r. Alina Șerban
  • Poate întunericul mă va acoperi, r. Andrei Epure
  • Datoria, r. Andrei Redinciuc
  • Empiric, r. Ioana Țurcan
  • Prin oraș circulă scurte povești de dragoste, r. Corina Dașoveanu

Deschis GastroBar (intrare liberă)
22:15 Babardeală cu bucluc sau porno balamuc, r. Radu Jude, 106’

CLUJ-NAPOCA

Cinema Victoria (*Bilete pe cinemavictoria.ro și la casierie)
19:30 Mia își ratează răzbunarea, r. Bogdan Theodor Olteanu, 82’ / În prezența echipei
21:45 Întregalde, r. Radu Muntean, 104’

Faci un comentariu sau dai un răspuns?

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *