0
1 decembrie 2010
 
 

Nominalizările la Independent Spirit Awards 2011


Sezonul premiilor din domeniul cinematografic a început aseară, o dată cu decernarea premiilor Gotham, unde filmul Debrei Granik – Winter’s Bone – a obținut cea mai importantă distincție.
Gala Gotham Awards a fost doar începutul, astăzi fiind anunțate nominalizările pentru Spirit Awards, un eveniment anual în cadrul căruia sunt recunoscute cele mai bune realizări cinematografice ale cineaștilor indie. Câștigătorii vor fi anunțați sâmbătă, 26 februarie 2011. Însă, până atunci, iată lista nominalizărilor, care este dominată de drama câștigătoare la Sundance 2010 Winter’s Bone – cu 7 nominalizări.

BEST FEATURE
127 Hours

Black Swan

Greenberg

The Kids Are All Right

Winter’s Bone

BEST DIRECTOR
Darren Aronofsky, Black Swan;
Danny Boyle, 127 Hours;
Lisa Cholodenko, The Kids Are All Right;
Debra Granik, Winter’s Bone;
John Cameron Mitchell, Rabbit Hole;

BEST SCREENPLAY

Natalie Portman și Vincent Cassel în BLACK SWAN. Foto: Niko Tavernise.

Natalie Portman și Vincent Cassel în BLACK SWAN. Foto: Niko Tavernise.

Stuart Blumberg, Lisa Cholodenko, The Kids Are All Right;
Debra Granik, Anne Rosellini, Winter’s Bone;
Nicole Holofcener, Please Give;
David Lindsay-Abaire, Rabbit Hole;
Todd Solondz, Life During Wartime;

BEST FIRST FEATURE
Everything Strange and New;
Get Low;
Night Catches Us;
The Last Exorcism;
Tiny Furniture;

BEST FIRST SCREENPLAY
Diane Bell, Obselidia;
Lena Dunham, Tiny Furniture;
Nik Fackler, Lovely, Still;
Bob Glaudini, Jack Goes Boating;
Dana Adam Shapiro, Evan M. Wiener, Monogamy;

JOHN CASSAVETES AWARD
Daddy Longlegs;
Lbs.;
Lovers of Hate;
Obselidia;
The Exploding Girl;

BEST FEMALE LEAD

Jennifer Lawrence în Winter's Bone. Foto: Sebastian Mlynarski

Jennifer Lawrence în Winter's Bone. Foto: Sebastian Mlynarski

Annette Bening, The Kids Are All Right;
Greta Gerwig, Greenberg;
Nicole Kidman, Rabbit Hole;
Jennifer Lawrence, Winter’s Bone;
Natalie Portman, Black Swan;
Michelle Williams, Blue Valentine;

BEST MALE LEAD
Ronald Bronstein, Daddy Longlegs;
Aaron Eckhart, Rabbit Hole;
James Franco, 127 Hours;
John C. Reilly, Cyrus;
Ben Stiller, Greenberg;

BEST SUPPORTING FEMALE
Ashley Bell, The Last Exorcism;
Dale Dickey, Winter’s Bone;
Allison Janney, Life During Wartime;
Daphne Rubin-Vega, Jack Goes Boating;
Naomi Watts, Mother and Child;

BEST SUPPORTING MALE
John Hawkes, Winter’s Bone;
Samuel L. Jackson, Mother and Child;
Bill Murray, Get Low;
John Ortiz, Jack Goes Boating;
Mark Ruffalo, The Kids Are All Right;

BEST CINEMATOGRAPHY

Keira Knightley, Carey Mulligan și Andrew Garfield în NEVER LET ME GO. Foto: Alex Bailey

Keira Knightley, Carey Mulligan și Andrew Garfield în NEVER LET ME GO. Foto: Alex Bailey

Adam Kimmel, Never Let Me Go;
Matthew Libatique, Black Swan;
Jody Lee Lipes, Tiny Furniture;
Michael McDonough, Winter’s Bone;
Harris Savides, Greenberg;

BEST DOCUMENTARY
Exit Through the Gift Shop;
Marwencol;
Restrepo;
Sweetgrass;
Thunder Soul;

BEST FOREIGN FILM
Kisses;
Mademoiselle Chambon;
Of Gods and Men;
The King’s Speech;
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives;

ACURA SOMEONE TO WATCH AWARD
Hossein Keshavarz, Dog Sweat;
Laurel Nakadate, The Wolf Knife;
Mike Ott, Littlerock;

PIAGET PRODUCERS AWARD
In-Ah Lee, Au Revoir Taipei;
Adele Romanski, The Myth of the American Sleepover;
Anish Savjani, Meek’s Cutoff;

AVEENO® TRUER THAN FICTION AWARD
Ilisa Barbash, Lucien Castaing-Taylor, Sweetgrass;
Jeff Malmberg, Marwencol;
Lynn True, Nelson Walker, Summer Pasture;

ROBERT ALTMAN AWARD
Please Give
Director: Nicole Holofcener
Casting Director: Jeanne McCarthy
Ensemble Cast: Ann Guilbert, Rebecca Hall, Catherine Keener, Amanda Peet, Oliver Platt, Lois Smith, Sarah Steele


Articol scris de