0
2 martie 2014
 
 

Oscar 2014 > 12 Years a Slave – cel mai bun film, Gravity – cele mai multe premii


12 Years a Slave a fost premiat pentru cel mai bun film, azi-noapte, la cea de-a 86-a ediție a Premiilor Oscar, în vreme ce Gravity a câștigat cele mai multe premii, în număr de șapte: pentru regie (Alfonso Cuarón), imagine (Emmanuel Lubezki), montaj, muzică originală, montaj sunet, mixaj sunet și efecte vizuale.

De asemenea, 12 Years a Slave a mai câștigat și la categoriile Cel mai bun scenariu adaptat (John Ridley) și Cea mai bună actriță în rol secundar (Lupita Nyong’o).

Dallas Buyers Club a încheiat seara cu trei premii: actor în rol principal (Matthew McConaughey), actor în rol secundar (Jared Leto) și pentru machiaj și coafură.

Așa cum era de așteptat, Cate Blanchett a obținut premiul pentru cea mai bună actriță în rol principal; de altfel, acesta a fost și singurul premiu pentru Blue Jasmine. În timp ce filme precum American Hustle, Philomena sau Nebraska nu au câștigat la nicio categorie.

The Great Beauty a fost premiat pentru cel mai bun film străin, aducând Oscarul în Italia după o pauză de 15 ani.

Iată lista cu filmele câștigătoare, în funcție de numărul de premii:
Gravity – 7
12 Years A Slave – 3
Dallas Buyers Club – 3
Frozen – 2
The Great Gatsby – 2
Her – 1
Blue Jasmine – 1
The Great Beauty – 1
20 Feet From Stardom – 1
Helium – 1
Mr. Hublot – 1
The Lady In Number 6: Music Saved My Life – 1

Cele mai menționate filme pe Twitter
1. Gravity
2. Frozen
3. 12 Years a Slave
4. Dallas Buyers Club
5. The Wolf of Wall Street

Nominalizații cei mai menționați pe Twitter
1. Jennifer Lawrence
2. Brad Pitt
3. Alfonso Cuarón
4. Cate Blanchett
5. Sandra Bullock

Lista completă cu câștigătorii de la Oscar 2014

Film

  • American Hustle” Charles Roven, Richard Suckle, Megan Ellison şi Jonathan Gordon, producători
  • Captain Phillips” Scott Rudin, Dana Brunetti şi Michael De Luca, producători
  • “Dallas Buyers Club” Robbie Brenner şi Rachel Winter, producători
  • Gravity” Alfonso Cuarón şi David Heyman, producători
  • “Her” Megan Ellison, Spike Jonze şi Vincent Landay, producători
  • “Nebraska” Albert Berger şi Ron Yerxa, producători
  • “Philomena” Gabrielle Tana, Steve Coogan şi Tracey Seaward, producători
  • 12 Years a Slave” Brad Pitt, Dede Gardner, Jeremy Kleiner, Steve McQueen şi Anthony Katagas, producători – Câștigător
  • The Wolf of Wall Street” nominalizaţii urmează să fie stabiliți

Regie

  • “American Hustle” David O. Russell
  • “Gravity” Alfonso Cuarón – Câștigător
  • “Nebraska” Alexander Payne
  • “12 Years a Slave” Steve McQueen
  • “The Wolf of Wall Street” Martin Scorsese

Scenariu adaptat

  • Before Midnight” Richard Linklater, Julie Delpy, Ethan Hawke
  • “Captain Phillips” Billy Ray
  • “Philomena” Steve Coogan and Jeff Pope
  • “12 Years a Slave” John Ridley – Câștigător
  • “The Wolf of Wall Street” Terence Winter

Scenariu original

  • “American Hustle” Eric Warren Singer şi David O. Russell
  • Blue Jasmine” Woody Allen
  • “Dallas Buyers Club” Craig Borten & Melisa Wallack
  • “Her” Spike Jonze – Câștigător
  • “Nebraska” Bob Nelson

Actor în rol principal

  • Christian Bale în “American Hustle”
  • Bruce Dern în “Nebraska”
  • Leonardo DiCaprio în “The Wolf of Wall Street”
  • Chiwetel Ejiofor în “12 Years a Slave”
  • Matthew McConaughey în “Dallas Buyers Club” – Câștigător

Actriţă în rol principal

  • Amy Adams în “American Hustle”
  • Cate Blanchett în “Blue Jasmine” – Câștigătoare
  • Sandra Bullock în “Gravity”
  • Judi Dench în “Philomena”
  • Meryl Streep în “August: Osage County”

Actor în rol secundar

  • Barkhad Abdi în “Captain Phillips”
  • Bradley Cooper în “American Hustle”
  • Michael Fassbender în “12 Years a Slave”
  • Jonah Hill în “The Wolf of Wall Street”
  • Jared Leto în “Dallas Buyers Club” – Câștigător

Actriţă în rol secundar

  • Sally Hawkins în “Blue Jasmine”
  • Jennifer Lawrence în “American Hustle”
  • Lupita Nyong’o în “12 Years a Slave” – Câștigătoare
  • Julia Roberts în “August: Osage County”
  • June Squibb în “Nebraska”

Director de imagine

Film – într-o altă limbă decât engleză

  • “The Broken Circle Breakdown” Belgia
  • “The Great Beauty” Italia – Câștigător
  • The Hunt” Danemarca
  • “The Missing Picture” Cambogia
  • “Omar” Palestina

Film de animaţie

  • The Croods” Chris Sanders, Kirk DeMicco şi Kristine Belson
  • Despicable Me 2” Chris Renaud, Pierre Coffin şi Chris Meledandri
  • Ernest & Celestine” Benjamin Renner şi Didier Brunner
  • Frozen” Chris Buck, Jennifer Lee şi Peter Del Vecho – Câștigător
  • “The Wind Rises” Hayao Miyazaki şi Toshio Suzuki

Film documentar

  • “The Act of Killing” Joshua Oppenheimer şi Signe Byrge Sørensen
  • “Cutie and the Boxer” Zachary Heinzerling şi Lydia Dean Pilcher
  • “Dirty Wars” Richard Rowley şi Jeremy Scahill
  • “The Square” Jehane Noujaim şi Karim Amer
  • “20 Feet from Stardom” Morgan Neville, Gil Friesen and Caitrin Rogers – Câștigător

Montaj

  • “American Hustle” Jay Cassidy, Crispin Struthers şi Alan Baumgarten
  • “Captain Phillips” Christopher Rouse
  • “Dallas Buyers Club” John Mac McMurphy şi Martin Pensa
  • “Gravity” Alfonso Cuarón şi Mark Sanger – Câștigător
  • “12 Years a Slave” Joe Walker

Muzică originală

  • “The Book Thief” John Williams
  • “Gravity” Steven Price – Câștigător
  • “Her” William Butler şi Owen Pallett
  • “Philomena” Alexandre Desplat
  • Saving Mr. Banks” Thomas Newman

Cântec original

  • “Alone Yet Not Alone” din “Alone Yet Not Alone”/ Muzică de Bruce Broughton; Versuri de Dennis Spiegel
  • “Happy” din “Despicable Me 2”/ Muzică şi versuri de Pharrell Williams
  • “Let It Go” din “Frozen”/ Muzică şi versuri de Kristen Anderson-Lopez şi Robert Lopez – Câștigător
  • “The Moon Song” din “Her”/ Muzică de Karen O; Versuri de Karen O şi Spike Jonze
  • “Ordinary Love” din “Mandela: Long Walk to Freedom”/ Muzică de Paul Hewson, Dave Evans, Adam Clayton şi Larry Mullen; Versuri de Paul Hewson

Scenografie

  • “American Hustle” Judy Becker; Heather Loeffler
  • “Gravity” Andy Nicholson; Rosie Goodwin and Joanne Woollard
  • The Great Gatsby” Catherine Martin; Beverley Dunn – Câștigător
  • “Her” K.K. Barrett; Gene Serdena
  • “12 Years a Slave” Adam Stockhausen; Alice Baker

Costume

  • “American Hustle” Michael Wilkinson
  • “The Grandmaster” William Chang Suk Ping
  • “The Great Gatsby” Catherine Martin – Câștigător
  • “The Invisible Woman” Michael O’Connor
  • “12 Years a Slave” Patricia Norris

Editare sunet

  • “All Is Lost” Steve Boeddeker şi Richard Hymns
  • “Captain Phillips” Oliver Tarney
  • “Gravity” Glenn Freemantle – Câștigător
  • The Hobbit: The Desolation of Smaug” Brent Burge
  • “Lone Survivor” Wylie Stateman

Mixaj sunet

  • “Captain Phillips” Chris Burdon, Mark Taylor, Mike Prestwood Smith şi Chris Munro
  • “Gravity” Skip Lievsay, Niv Adiri, Christopher Benstead şi Chris Munro – Câștigător
  • “The Hobbit: The Desolation of Smaug” Christopher Boyes, Michael Hedges, Michael Semanick şi Tony Johnson
  • “Inside Llewyn Davis” Skip Lievsay, Greg Orloff şi Peter F. Kurland
  • “Lone Survivor” Andy Koyama, Beau Borders şi David Brownlow

Efecte vizuale

  • “Gravity” Tim Webber, Chris Lawrence, Dave Shirk şi Neil Corbould – Câștigător
  • “The Hobbit: The Desolation of Smaug” Joe Letteri, Eric Saindon, David Clayton şi Eric Reynolds
  • Iron Man 3” Christopher Townsend, Guy Williams, Erik Nash şi Dan Sudick
  • The Lone Ranger” Tim Alexander, Gary Brozenich, Edson Williams şi John Frazier
  • Star Trek Into Darkness” Roger Guyett, Patrick Tubach, Ben Grossmann şi Burt Dalton

Machiaj şi coafură

  • “Dallas Buyers Club” Adruitha Lee şi Robin Mathews – Câștigător
  • “Jackass Presents: Bad Grandpa” Stephen Prouty
  • “The Lone Ranger” Joel Harlow şi Gloria Pasqua-Casny

Film documentar – scurtmetraj

  • “CaveDigger” Jeffrey Karoff
  • “Facing Fear” Jason Cohen
  • “Karama Has No Walls” Sara Ishaq
  • “The Lady in Number 6: Music Saved My Life” Malcolm Clarke şi Nicholas Reed – Câștigător
  • “Prison Terminal: The Last Days of Private Jack Hall” Edgar Barens

Film de animaţie – scurtmetraj

  • “Feral” Daniel Sousa şi Dan Golden
  • “Get a Horse!” Lauren MacMullan şi Dorothy McKim
  • “Mr. Hublot” Laurent Witz şi Alexandre Espigares – Câștigător
  • “Possessions” Shuhei Morita
  • “Room on the Broom” Max Lang şi Jan Lachauer

Film scurtmetraj

  • “Aquel No Era Yo (That Wasn’t Me)” Esteban Crespo
  • “Avant Que De Tout Perdre (Just before Losing Everything)” Xavier Legrand şi Alexandre Gavras
  • “Helium” Anders Walter şi Kim Magnusson – Câștigător
  • “Pitääkö Mun Kaikki Hoitaa? (Do I Have to Take Care of Everything?)” Selma Vilhunen şi Kirsikka Saari
  • “The Voorman Problem” Mark Gill şi Baldwin Li


Articol scris de