Oscar 2021 > Câștigătorii

oscar-2021-castigatorii

Cea de-a 93-a ediție a Premiilor Oscar a reprezentat și prima ediție din 1972 încoace când ultimul premiu anunțat nu a mai fost cel de la categoria Cel mai bun film, ci cel al categoriei Cel mai bun actor.

Premiul pentru cel mai bun film a fost câștigat, așa cum mulți se așteptau, de Nomadland, care a obținut un total de 3 premii.
The Father, Soul, Sound of Metal și Judas and the Black Messiah au obținut câte două premii fiecare.
Iar Mank, Promising Young Woman, Tenet, Minari și Ma Rainey’s Black Bottom au fost premiate și ele cu câte un premiu.

În ce privește ierarhia studiourilor, Netflix a ieșit câștigător cu 7 premii, The Walt Disney Co. a obținut 5 premii, Warner Bros. a câștigat la 3 categorii, Amazon Studios și Sony Pictures au primit câte două premii, în vreme ce Focus Features și A24 au obținut câte un premiu Oscar.

Lista Premiilor Oscar 2021

Cel mai bun film

  • Nomadland – CÂȘTIGĂTOR
  • The Father
  • Judas and the Black Messiah
  • Mank
  • Minari
  • Promising Young Woman
  • Sound of Metal
  • The Trial of the Chicago 7

Cel mai bun actor în rol principal

  • Anthony Hopkins, The Father – CÂȘTIGĂTOR
  • Riz Ahmed, Sound of Metal
  • Chadwick Boseman, Ma Rainey’s Black Bottom
  • Gary Oldman, Mank
  • Steven Yeun, Minari

Cea mai bună actriță în rol principal

  • Frances McDormand, Nomadland – CÂȘTIGĂTOARE
  • Viola Davis, Ma Rainey’s Black Bottom
  • Andra Day, The United States vs. Billie Holiday
  • Vanessa Kirby, Pieces of a Woman
  • Carey Mulligan, Promising Young Woman

Cea mai bună actriță în rol secundar

  • Yuh-Jung Youn, Minari – CÂȘTIGĂTOARE
  • Maria Bakalova, Borat Subsequent Moviefilm
  • Glenn Close, Hillbilly Elegy
  • Olivia Colman, The Father
  • Amanda Seyfried, Mank

Cel mai bun actor în rol secundar

  • Daniel Kaluuya, Judas and the Black Messiah – CÂȘTIGĂTOR
  • Sacha Baron Cohen, The Trial of the Chicago 7
  • Leslie Odom, Jr., One Night in Miami
  • Paul Raci, Sound of Metal
  • LaKeith Stanfield, Judas and the Black Messiah

Cel mai bun regizor

  • Chloé Zhao, Nomadland – CÂȘTIGĂTOARE
  • Thomas Vinterberg, Another Round
  • Emerald Fennell, Promising Young Woman
  • David Fincher, Mank
  • Lee Isaac Chung, Minari

Cel mai bun scenariu adaptat

  • The Father (Christopher Hampton & Florian Zeller) – CÂȘTIGĂTOR
  • Borat Subsequent Moviefilm (Peter Baynham, Sacha Baron Cohen, Jena Friedman, Anthony Hines, Lee Kern, Dan Mazer, Erica Rivinoja & Dan Swimer)
  • Nomadland (Chloé Zhao)
  • One Night in Miami (Kemp Powers)
  • The White Tiger (Ramin Bahrani)

Cel mai bun scenariu original

  • Promising Young Woman (Emerald Fennell) – CÂȘTIGĂTOR
  • Judas and the Black Messiah (Will Berson, Shaka King, Keith Lucas & Kenny Lucas)
  • Minari (Lee Isaac Chung)
  • Sound of Metal (Derek Cianfrance, Abraham Marder & Darius Marder)
  • The Trial of the Chicago 7 (Aaron Sorkin)

Cele mai bune costume

  • Ma Rainey’s Black Bottom – CÂȘTIGĂTOR
  • Emma
  • Mank
  • Mulan
  • Pinocchio

Cea mai bună coloană sonoră

  • Soul – CÂȘTIGĂTOR
  • Da 5 Bloods
  • Mank
  • Minari
  • News of the World

Cel mai bun scurtmetraj de animație

  • If Anything Happens I Love You – CÂȘTIGĂTOR
  • Burrow
  • Genius Loci
  • Opera
  • Yes-People

Cel mai bun scurtmetraj

  • Two Distant Strangers – CÂȘTIGĂTOR
  • Feeling Through
  • The Letter Room
  • The Present
  • White Eye

Cel mai bun documentar

  • My Octopus Teacher – CÂȘTIGĂTOR
  • Collective
  • Crip Camp
  • The Mole Agent
  • Time

Cel mai bun scurtmetraj documentar

  • Colette – CÂȘTIGĂTOR
  • A Concerto Is a Conversation
  • Do Not Split
  • Hunger Ward
  • A Love Song for Latasha

Cel mai bun film străin

  • Denmark, Another Round – CÂȘTIGĂTOR
  • Hong Kong, Better Days
  • Romania, Collective
  • Tunisia, The Man Who Sold His Skin
  • Bosnia and Herzegovina, Quo Vadis, Aida?

Cel mai bun sunet

  • Sound of Metal – CÂȘTIGĂTOR
  • Greyhound
  • Mank
  • News of the World
  • Soul

Cea mai bună scenografie

  • Mank – CÂȘTIGĂTOR
  • The Father
  • Ma Rainey’s Black Bottom
  • News of the World
  • Tenet

Cel mai bun montaj

  • Sound of Metal – CÂȘTIGĂTOR
  • The Father
  • Nomadland
  • Promising Young Woman
  • The Trial of the Chicago 7

Cel mai bun director de imagine

  • Mank – CÂȘTIGĂTOR
  • Judas and the Black Messiah
  • News of the World
  • Nomadland
  • The Trial of the Chicago 7

Cele mai bune efecte vizuale

  • Tenet – CÂȘTIGĂTOR
  • Love and Monsters
  • The Midnight Sky
  • Mulan
  • The One and Only Ivan

Cel mai bun film de animație

  • Soul – CÂȘTIGĂTOR
  • Onward
  • Over the Moon
  • A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon
  • Wolfwalkers

Cel mai bun machiaj și cea mai bună coafură

  • Ma Rainey’s Black Bottom – CÂȘTIGĂTOR
  • Emma
  • Hillbilly Elegy
  • Mank
  • Pinocchio

Cel mai bun cântec original

  • “Fight For You” from Judas and the Black Messiah – CÂȘTIGĂTOR
  • “Husavik” from Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga
  • “lo Sì (Seen)” from The Life Ahead (La Vita Davanti a Se)
  • “Speak Now” from One Night in Miami
  • “Hear My Voice” from The Trial of the Chicago 7

Faci un comentariu sau dai un răspuns?

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *