Premiile Gopo 2021 > Câștigătorii

premiile-gopo-2021

Marți, 29 iunie, la Amfiteatrul Mihai Eminescu din București, a avut loc cea de-a XV-a ediție a Galei Premiilor Gopo.

Documentarul „colectiv” (r. Alexander Nanau) a câștigat trei premii Gopo – Cel mai bun film de lungmetraj și Cea mai bună regie, precum și Cel mai bun montaj (Alexander Nanau, George Cragg și Dana Bunescu), în timp ce Acasă (r. Radu Ciorniciuc) și-a atribuit trofeele pentru Cel mai bun documentar, Cel mai bun film de debut și Cel mai bun sunet (Tom Weber, Andreas Mühlschlegel și Lukás Moudrý).

Cele mai multe trofee Gopo (4) a câștigat 5 minute (r. Dan Chișu): Cel mai bun actor în rol principal (Mihai Călin), Cea mai bună actriță în rol principal (Diana Cavallioti), Cel mai bun actor în rol secundar (Emanuel Pârvu) și Cea mai bună actriță în rol secundar (r. Elvira Deatcu).

Iată mai jos lista completă cu câștigătorii premiilor Gopo 2021.

Premiile Gopo 2021

Cel mai bun film de lungmetraj

colectiv  producători: Alexander Nanau, Bianca Oana, Bernard Michaux, Hanka Kastelicova |România  (Alexander Nanau Production, Samsa Film, HBO Europe)

Cea mai bună regie

Alexander Nanau pentru filmul colectiv

Cel mai bun actor în rol principal

Mihai Călin pentru rolul Nicu Holban din filmul 5 Minute

Cea mai bună actriță în rol principal

Diana Cavallioti pentru rolul Liliana Calomfir din filmul 5 Minute

Cel mai bun actor în rol secundar

Emanuel Pârvu pentru rolul Coman din filmul 5 Minute

Cea mai bună actriță în rol secundar

Elvira Deatcu pentru rolul Maria Holban din filmul 5 Minute

Cel mai bun scenariu

Dorian Boguță și Loredana Novak pentru filmul Urma

Cea mai bună imagine

Oleg Mutu pentru filmul Dragoste 2. America

Cel mai bun montaj

Alexander Nanau, George Cragg și Dana Bunescu pentru filmul colectiv

Cel mai bun sunet

Tom Weber, Andreas Mühlschlegel și Lukás Moudrý pentru filmul Acasă

Cea mai bună muzică originală

Marius Leftărache, Matei Stratan și Cristina Chiosea pentru filmul Urma

Cele mai bune decoruri

Irina Moscu pentru filmul Tipografic Majuscul

Cele mai bune costume

Mălina Ionescu pentru filmul Urma

Cel mai bun machiaj și cea mai bună coafură

Bianca Boeroiu și Domnica Bodogan pentru filmul Tipografic Majuscul

Cel mai bun film de debut

Acasă (r. Radu Ciorniciuc)

Cel mai bun documentar

Acasă  – r. Radu Ciorniciuc, producători: Monica Lăzurean-Gorgan, Ümit Uludağ, Hanka Kastelicova, Ari Matikainen | România (Manifest Film, Corso Film, Kinocompany, HBO Europe)

Cel mai bun scurtmetraj de ficțiune

În noapte – r.  Ana Pasti, producători: Irena Isbășescu, Adrian Sitaru | România (4Proof Film)

Cel mai bun scurtmetraj de animație

Moartea și cavalerulr. Radu Gaciu, producători: Tudor Giurgiu, Adriana Bumbeș | România (Hai-Hui Entertainment)

Cel mai bun scurtmetraj documentar

Cerbul a trecut prin fața mear. Vlad Petri, producător: Vlad Petri |România (Activ Docs)

Tânără speranță

Alma Buhagiar pentru regia scurtmetrajului Împreună

Cel mai bun film european

Sorry We Missed You/ În absența dvs.  r. Ken Loach | Franța (distribuitor: Independența Film)

Premiul pentru Întreaga Activitate

Doina Levintza

Premiul pentru Întreaga Carieră

Costel Constantin

Premiul Special

Magda Mihăilescu

Premiul Special

Costel Constantin

Premiul Publicului

Miami Bici – r. Jesus del Cerro | 553.941 spectatori și încasări de 11.610.679 lei

Premiul Romanian Society of Cinematography

Bunic şi Nepot  – r. Pătru Păunescu

Faci un comentariu sau dai un răspuns?

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *