Premiile Gopo 2023 > Nominalizările

Premiile-Gopo-2023-nominalizari

Crai Nou (r. Alina Grigore), Imaculat (r. Monica Stan, George Chiper-Lillemark), Metronom (r. Alexandru Belc), Miracol (r. Bogdan George Apetri), Oameni de treabă (r. Paul Negoescu) și Pentru mine tu ești Ceaușescu (r. Sebastian Mihăilescu) sunt filmele care intră oficial în cursa pentru trofeul Gopo 2023 la categoria Cel mai bun film de lungmetraj.

Cele mai nominalizate filme de anul acesta sunt Metronom (11 nominalizări), Imaculat (10 nominalizări), Oameni de treabă (10 nominalizări), Miracol (9 nominalizări), Crai Nou (8 nominalizări) și Pentru mine tu ești Ceaușescu (5 nominalizări), Spioni de ocazie  (5 nominalizări).

La categoria Cea mai bună regie sunt nominalizați cineaștii, Alina Grigore (Crai Nou), Monica Stan și George Chiper-Lillemark (Imaculat), Alexandru Belc (Metronom), Bogdan George Apetri (Miracol) și Paul Negoescu (Oameni de treabă).

Pentru Cea mai bună actriță într-un rol principal concurează Andreea Grămoșteanu (#dogpoopgirl), Mălina Manovici (Balaur), Ana Dumitrașcu (Imaculat), Mara Bugarin (Metronom) și Ioana Bugarin (Miracol), în timp ce pentru Cel mai bun actor într-un rol principal concurează Mircea Postelnicu (Crai Nou), Șerban Lazarovici (Metronom), Emanuel Pârvu (Miracol), Iulian Postelnicu (Oameni de treabă), Bogdan Dumitrache (Om câine)

Filmele Apropierea (r. Botond Püsök), Pentru mine tu ești Ceaușescu (r. Sebastian Mihăilescu) și Spioni de ocazie (r. Oana Bujgoi Giurgiu) vor concura în 2023 pentru titlul de Cel mai bun film documentar.

Câștigătorii vor fi anunțați pe 25 aprilie.

Lista completă cu nominalizările la Premiile Gopo 2023

Cel mai bun film de lungmetraj

  • CRAI NOU

producător: Gabi Suciu, Robi Urs| România (InLight, Atelier de Film, Forest Film)

  • IMACULAT

producător: Marcian Lazăr| România (Axel Film)

  • METRONOM

producător: Cătălin Mitulescu, Viorel Chesaru, Ruxandra Slotea| România (Strada Film Internațional, Chainsaw Europe, Midralgar Franța)

  • MIRACOL

producător: Oana Iancu, Bogdan George Apetri| România (The East Company Productions)

  • OAMENI DE TREABĂ

producător: Anamaria Antoci, Ana Voicu, Paul Negoescu, Poli Angelova| România (Papillon Film, Tangaj Production, Avanpost Production, Screening Emotiona)

  • PENTRU MINE TU EȘTI CEAUȘESCU

producător: Claudiu Mitcu, Robert Fița, Ioachim Stroe| România (Wearebasca) 

Cea mai bună regie

  • Alina Grigore pentru filmul Crai nou
  • Monica Stan, George Chiper-Lillemark pentru filmul Imaculat
  • Alexandru Belc pentru filmul Metronom
  • Bogdan George Apetri pentru filmul Miracol
  • Paul Negoescu pentru filmul Oameni de treabă

Cel mai bun actor în rol principal

  • Mircea Postelnicu pentru rolul Liviu din filmul Crai nou
  • Șerban Lazarovici pentru rolul Sorin din filmul Metronom
  • Emanuel Pârvu pentru rolul Marius Preda din filmul Miracol
  • Iulian Postelnicu pentru rolul Ilie din filmul Oameni de treabă
  • Bogdan Dumitrache pentru rolul Doru din filmul Om câine

Cea mai buna actriță în rol principal

  • Andreea Grămoșteanu pentru rolul Alina Moga din filmul #dogpoopgirl
  • Mălina Manovici pentru rolul Ecaterina din filmul Balaur
  • Ana Dumitrașcu pentru rolul Daria din filmul Imaculat
  • Mara Bugarin pentru rolul Ana din filmul Metronom
  • Ioana Bugarin pentru rolul Cristina Tofan din filmul Miracol

Cel mai bun actor în rol secundar

  • Sergiu Smerea pentru rolul Iuliu din filmul Balaur
  • Vasile Pavel pentru rolul Spartac din filmul Imaculat
  • Tudor Cucu-Dumitrescu pentru rolul Iulian din filmul Marocco
  • Cezar Antal pentru rolul Batin din filmul Miracol
  • Vasile Muraru pentru rolul Primarul Costică din filmul Oameni de treabă 

Cea mai bună actriță în rol secundar

  • Ilona Brezoianu pentru rolul Channel din filmul Imaculat
  • Emilia Popescu pentru rolul Dr. Avram din filmul Marocco
  • Crina Semciuc pentru rolul Cristina din filmul Oameni de treabă
  • Ofelia Popii pentru rolul Nicoleta din filmul Om câine
  • Simona Popescu pentru rolul Simona din filmul Om câine 

Cel mai bun scenariu

  • Octav Chelaru pentru filmul Balaur
  • Monica Stan pentru filmul Imaculat
  • Alexandru Belc pentru filmul Metronom
  • Bogdan George Apetri pentru filmul Miracol
  • Radu Romaniuc, Oana Tudor pentru filmul Oameni de treabă

 Cea mai bună imagine

  • Barbu Bălășoiu pentru filmul Balaur
  • George Chiper-Lillemark pentru filmul Imaculat
  • Tudor Vladimir Panduru pentru filmul Metronom
  • Oleg Mutu pentru filmul Miracol
  • Ana Drăghici pentru filmul Oameni de treabă 

Cel mai bun montaj

  • Dragoș Apetri pentru filmul Balaur
  • Delia Oniga pentru filmul Imaculat
  • Patricia Chelaru pentru filmul Metronom
  • Eugen Kelemen pentru filmul Oameni de treabă
  • Ligia Popescu pentru filmul Pentru mine tu ești Ceaușescu 

Cel mai bun sunet

  • Johannes Doberenz, Sebastian Schmidt, Christoph Wieczorek pentru filmul Balaur
  • Alexandru Dumitru, Răzvan Ionescu pentru filmul Metronom
  • Mārtiņš Rozentals, Jiří Klenka, Karel ZámečnĺK pentru filmul Miracol
  • Lars Wignell , Gustav Berger, Alexandru Dumitru, Boris Trayanov pentru filmul Om câine
  • Sebastian Zsemlye pentru filmul Spioni de ocazie 

Cea mai bună muzică originală

  • Martin Kohlstedt pentru filmul Balaur
  • Alexander Bălănescu, Ada Milea pentru filmul Insula
  • Marius Leftărache pentru filmul Oameni de treabă
  • Matei Stratan pentru filmul Spioni de ocazie
  • Vlaicu Golcea pentru filmul Uneori ninge cu zăpadă, alteori cu întuneric 

Cele mai bune decoruri

  • Luana Georgiță, Victor Canache pentru filmul Capra cu trei iezi
  • Ana Gabriela Lemnaru pentru filmul Imaculat
  • Bogdan Ionescu pentru filmul Metronom
  • Adrian Cristea pentru filmul Pentru mine tu ești Ceaușescu
  • Raluca Pascu pentru filmul Spioni de ocazie 

Cele mai bune costume

  • Iolanda Mutu Jr. pentru filmul Capra cu trei iezi
  • Ana Gabriela Lemnaru pentru filmul Copacul dorințelor: Amintiri din copilărie
  • Ioana Covalcic pentru filmul Metronom
  • Nicoleta Cârnu pentru filmul Spioni de ocazie
  • Luminița Crăciun pentru filmul Uneori ninge cu zăpadă, alteori cu întuneric 

Cel mai bun machiaj și cea mai bună coafură

  • Bistra Ketchidjieva pentru filmul Căutătorul de vânt
  • Ayfer Cadâr, George Bogdan Negrișan pentru filmul Crai nou
  • Irina Ianciuș, Marie-Pierre Hattabi pentru filmul Metronom
  • Bianca Boeroiu, Bogdan Lazăr pentru filmul Miracol
  • Bistra Ketchidjieva, Andreea Lupu pentru filmul Oameni de treabă 

Cel mai bun film de debut

  • #dogpoopgirl (r. Andrei Huțuleac)
  • Balaur (r. Octav Chelaru)
  • Crai nou (r. Alina Grigore)
  • Imaculat (r. Monica Stan, George Chiper-Lillemark)
  • Pentru mine tu ești Ceaușescu (r. Sebastian Mihăilescu) 

Cel mai bun film documentar

  • Apropierea Botond Püsök, producător: Irina Malcea | România (Luna Film)
  • Pentru mine tu ești Ceaușescu Sebastian Mihăilescu, producători: Claudiu Mitcu, Robert Fița, Ioachim Stroe | România (Wearebasca)
  • Spioni de ocazie Oana Bujgoi Giurgiu, producător: Tudor Giurgiu| România (Libra Film Productions)

Cel mai bun film de scurtmetraj

  • Eu și sora mea Theodor Ioniță, producător: Daniel Nuță | România (U.N.A.T.C. I.L. Caragiale București)
  • Ńeale azbuirătoare Alexandra Gulea, producători: Stere Gulea, Kristina Konrad | România (Trident Film&Media, Welt Film, Studioul Video Art)
  • Potemkiniștii Radu Jude, producător: Ada Solomon | România (microFilm)
  • Rutina de dimineață Robert Kocsis | România (U.B.B., Facultatea de Teatru și Film, Cluj-Napoca)
  • Vreau să sparg sera r. Teona Galgoțiu, producători: Ioana Bogdana, Andra Gheorghiu | România (U.N.A.T.C. I.L. Caragiale București)

Cel mai bun scurtmetraj de animație

  • Degete de sticlă Alina Gheorghe, producător: Alina Gheorghe |România (U.N.A.T.C. I.L. Caragiale București)
  • Sasha Serghei Chiviriga, producător: Ioana Lascăr, Radu Stancu |România (deFILM Production SRL)
  • Viață de clovn Ioachim Stroe, producător: Claudiu Mitcu|România (Parada Film) 

Tânără speranță

  • Cristina Popa pentru montajul filmelor Casa noastrăAurică viață de câine și Prima aniversare a lui Arsenick
  • Mișu Ionescu pentru imaginea filmelor Copacul dorințelorAmintiri din copilărie și Teambuilding
  • Ioana Chițu pentru rolul Irina din filmul Crai nou
  • Ilinca Neacșu pentru rolul Viki din filmul Crai nou
  • Ana Indricău pentru rolul Magda din filmul Marocco

Cel mai bun film european

  • Alcarras / Alcarras Carla Simon | Spania, Italia (distribuitor: Bad Unicorn)
  • L’événement / Evenimentul Audrey Diwan | Franța (distribuitor: Independența Film)
  • Il buco / Grota Michelangelo Frammartino | Italia, Franța, Germania (distribuitor: Independența Film)
  • Les passagers de la nuit/ Pasagerii nopții Mikhael Hers | Franța (distribuitor: Bad Unicorn)
  • Vortex / Vortex Gaspar Noé | Franța, Belgia, Monaco (distribuitor: Independența Film)

Un comentariu la „Premiile Gopo 2023 > Nominalizările”

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *