0
21 februarie 2011
 
 

Premiile Gopo > Nominalizările


Dintre cele 56 de titluri înscrise în cursa pentru nominalizările premiilor cinematografiei româneşti, 12 lungmetraje, 6 filme de scurtmetraj şi 5 documentare au intrat pe lista celor care vor lupta pentru statuetele Gopo.

Cele mai multe nominalizări le-a adunat lungmetrajul de debut al regizorului Florin Şerban, „Eu când vreau să fluier, fluier”: un număr-record pentru istoria de până acum a premiilor: 13, printre care la categoriile Cel mai bun film, Cel mai bun Regizor, Cel mai bun Actor într-un Rol Principal (George Piştereanu), Cea mai bună Actriţă într-un Rol Principal (Ada Condeescu), Cel mai bun Scenariu (Cătălin Mitulescu, Florin Şerban).

Eu când vreau să fluier, fluier

Eu când vreau să fluier, fluier

Juriul care a ales nominalizaţii celei de-a cincea ediţii a Galei Premiilor Gopo a fost alcătuit din directorul de imagine Dan Alexandru, criticii de film Florin Barbu, Tudor Caranfil, Mihai Chirilov, Angelo Mitchievici, jurnaliştii de film Florentina Ciuverca şi Alexandra Olivotto, regizorii Sinişa Dragin şi Florin Iepan, actriţa Medeea Marinescu şi inginerul de sunet Horea Murgu.

După anunţarea nominalizărilor, peste 400 de profesionişti activi din toate domeniile industriei de film româneşti vor fi invitaţi să voteze pentru desemnarea câştigătorilor trofeelor din acest an, fie în plic
sigilat, prin poştă, fie online, prin intermediul unui mecanism de vot asigurat de prestigioasa firmă de audit şi consultanţă PricewaterhouseCoopers, cu care Gala Premiilor Gopo a demarat începând de anul acesta un parteneriat extrem de important.

Cea de-a cincea ediţie a Galei Premiilor Gopo va avea loc pe 28 martie 2011 şi va fi transmisă, în direct şi în exclusivitate la TV, de ProCinema.

Gala va putea fi urmărită şi online, pe site-ul oficial al premiilor: www.premiilegopo.ro

Gala Premiilor Gopo este organizată de Asociaţia Pentru Promovarea Filmului Românesc (APFR), cu sprijinul Centrului Naţional al Cinematografiei (CNC), al Ministerului Culturii şi Patrimoniului
Cultural, şi al Babel Communications.

Nominalizări:
CEL MAI BUN FILM (LUNGMETRAJ)

AUTOBIOGRAFIA LUI NICOLAE CEAUŞESCU (România, 2010)
Producător: Velvet Moraru (ICON Productions)
Regia: Andrei Ujică

EU CÂND VREAU SĂ FLUIER, FLUIER (România-Suedia-Germania, 2010)
Producători: Cătălin Mitulescu, Daniel Mitulescu (Strada Film, Film I Väst, The Chimney Pot)
Regia: Florin Şerban

MARŢI, DUPĂ CRĂCIUN (România, 2010)
Producător: Dragoş Vîlcu (Multi Media Est)
Regia: Radu Muntean

MEDALIA DE ONOARE (România-Germania, 2010)
Producător: Liviu Marghidan (Scharf Film, Abis Studio, Pandora Films)
Regia: Peter Călin Netzer

MORGEN (România-Ungaria-Franţa, 2010)
Producător: Anca Puiu (Mandragora Movies, Slot Machine, Katapult Film)
Regia: Marian Crişan

Morgen

Morgen

CEL MAI BUN REGIZOR (LUNGMETRAJ)

PETER CĂLIN NETZER
MEDALIA DE ONOARE

FLORIN ŞERBAN
EU CÂND VREAU SĂ FLUIER, FLUIER

MARIAN CRIŞAN
MORGEN

RADU MUNTEAN
MARŢI, DUPĂ CRĂCIUN

RĂZVAN RĂDULESCU ŞI MELISSA DE RAAF
FELICIA, ÎNAINTE DE TOATE

CEL MAI BUN ACTOR ÎNTR-UN ROL PRINCIPAL ÎNTR-UN FILM DE LUNGMETRAJ FICŢIUNE

ANDRÁS HATHÁZI
Pentru rolul NELU din filmul
MORGEN

GEORGE PIŞTEREANU
Pentru rolul SILVIU din filmul
EU CÂND VREAU SĂ FLUIER, FLUIER

MIMI BRĂNESCU
Pentru rolul PAUL HANGANU din filmul
MARŢI, DUPĂ CRĂCIUN

Marţi, după Crăciun

Marţi, după Crăciun

VICTOR REBENGIUC
Pentru rolul ION din filmul
MEDALIA DE ONOARE

YILMAZ YALCIN
Pentru rolul BEHRAN din filmul
MORGEN

CEA MAI BUNǍ ACTRIŢĂ ÎNTR-UN ROL PRINCIPAL ÎNTR-UN FILM DE LUNGMETRAJ FICŢIUNE

ADA CONDEESCU
Pentru rolul ANA din filmul
EU CÂND VREAU SĂ FLUIER, FLUIER

ADRIANA TRANDAFIR
Pentru rolul MAGDALENA din filmul
EUROPOLIS

MARIA POPISTAŞU
Pentru rolul RALUCA din filmul
MARŢI, DUPĂ CRĂCIUN

MIRELA OPRIŞOR
Pentru rolul ADRIANA HANGANU din filmul
MARŢI, DUPĂ CRĂCIUN

OZANA OANCEA
Pentru rolul FELICIA din filmul
FELICIA, ÎNAINTE DE TOATE

CEL MAI BUN ACTOR ÎNTR-UN ROL SECUNDAR ÎNTR-UN FILM DE LUNGMETRAJ FICŢIUNE

BOGDAN DUMITRACHE
Pentru rolul LAURIAN HAŞIU „LEU” din filmul
PORTRETUL LUPTĂTORULUI LA TINEREŢE

IGOR CARAS-ROMANOV
Pentru rolul SENIA din filmul
NUNTĂ ÎN BASARABIA

MIHAI CONSTANTIN
Pentru rolul DIRECTORUL din filmul
EU CÂND VREAU SĂ FLUIER, FLUIER

MIRCEA DIACONU
Pentru rolul TANASIE din filmul
CARAVANA CINEMATOGRAFICĂ

VASILE MENZEL
Pentru rolul DNUL MATEESCU din filmul
FELICIA, ÎNAINTE DE TOATE

CEA MAI BUNĂ ACTRIŢĂ ÎNTR-UN ROL SECUNDAR ÎNTR-UN FILM DE LUNGMETRAJ FICŢIUNE

CAMELIA ZORLESCU
Pentru rolul NINA din filmul
MEDALIA DE ONOARE

CLARA VODĂ
Pentru rolul MAMA din filmul
EU CÂND VREAU SĂ FLUIER, FLUIER

ELVIRA RÎMBU
Pentru rolul FLORICA din filmul
MORGEN

ILEANA CERNAT
Pentru rolul DNA MATEESCU din filmul
FELICIA, ÎNAINTE DE TOATE

IULIA LUMÂNARE
Pentru rolul CORINA din filmul
CARAVANA CINEMATOGRAFICĂ

CEL MAI BUN SCENARIU DE LUNGMETRAJ FICŢIUNE

ALEXANDRU BACIU, RADU MUNTEAN ŞI RĂZVAN RĂDULESCU
MARŢI, DUPĂ CRĂCIUN

CĂTĂLIN MITULESCU ŞI FLORIN ŞERBAN
EU CÂND VREAU SĂ FLUIER, FLUIER
adaptare a piesei „Eu când vreau să fluier, fluier” de Andreea Vălean

MARIAN CRIŞAN
MORGEN

RĂZVAN RĂDULESCU ŞI MELISSA DE RAAF
FELICIA, ÎNAINTE DE TOATE

TUDOR VOICAN
MEDALIA DE ONOARE

CEA MAI BUNĂ IMAGINE (LUNGMETRAJ)

LIVIU MARGHIDAN
PORTRETUL LUPTĂTORULUI LA TINEREŢE

MARIUS PANDURU
EU CÂND VREAU SĂ FLUIER, FLUIER

TUDOR MIRCEA
MORGEN

TUDOR LUCACIU
MARŢI, DUPĂ CRĂCIUN

VIVI DRĂGAN VASILE

CARAVANA CINEMATOGRAFICĂ

CEL MAI BUN MONTAJ (LUNGMETRAJ)

ALEXANDRU RADU
MARŢI, DUPĂ CRĂCIUN

CĂTĂLIN F. CRISTUŢIU ŞI SORIN BAICAN
EU CÂND VREAU SĂ FLUIER, FLUIER

CĂTĂLIN F. CRISTUŢIU
MEDALIA DE ONOARE

DANA BUNESCU
AUTOBIOGRAFIA LUI NICOLAE CEAUŞESCU

TUDOR POJONI
MORGEN

CEL MAI BUN SUNET (LUNGMETRAJ)

CONSTANTIN FLEANCU ŞI DANA BUNESCU
FELICIA, ÎNAINTE DE TOATE

DANA BUNESCU
AUTOBIOGRAFIA LUI NICOLAE CEAUŞESCU

DRAGOŞ STANOMIR
MARŢI, DUPĂ CRĂCIUN

MIHAI BOGOS
PORTRETUL LUPTĂTORULUI LA TINEREŢE

THOMAS HUHN, ANDREAS FRANCK, FLORIN TĂBĂCARU ŞI GELU COSTACHE
EU CÂND VREAU SĂ FLUIER, FLUIER

CEA MAI BUNĂ MUZICĂ ORIGINALĂ (LUNGMETRAJ)

ANATOL ŞTEFĂNEŢ
NUNTĂ ÎN BASARABIA

DIEGO LOSA, FRANÇOIS PETIT
EUROPOLIS

MIRCEA FLORIAN
KAPITALISM – REŢETA NOASTRĂ SECRETĂ

VASILE ŞIRLI
CARAVANA CINEMATOGRAFICĂ

CEA MAI BUNĂ SCENOGRAFIE (LUNGMETRAJ FICŢIUNE)

ANA IONECI
EU CÂND VREAU SĂ FLUIER, FLUIER

CRISTIAN NICULESCU
CARAVANA CINEMATOGRAFICĂ

MIHNEA MIHĂILESCU
MEDALIA DE ONOARE

RÓBERT KÖTELES
MORGEN

SORIN DIMA

MARŢI, DUPĂ CRĂCIUN

CELE MAI BUNE COSTUME (LUNGMETRAJ FICŢIUNE)

ALEXANDRA UNGUREANU
MORGEN

CRISTINA MITITELU
PORTRETUL LUPTĂTORULUI LA TINEREŢE

VIORICA PETROVICI
CARAVANA CINEMATOGRAFICĂ

CEL MAI BUN MACHIAJ ŞI CEA MAI BUNĂ COAFURĂ (LUNGMETRAJ FICŢIUNE)

ANDREEA LUPU ŞI MARIA ANTON
PORTRETUL LUPTĂTORULUI LA TINEREŢE

DANA ROŞEANU
CARAVANA CINEMATOGRAFICĂ

LIDIA IVANOV ŞI EDWINA VODĂ
EVA

CEL MAI BUN FILM DE DEBUT (LUNGMETRAJ)

EU CÂND VREAU SĂ FLUIER, FLUIER
Regia: Florin Şerban

FELICIA, ÎNAINTE DE TOATE
Regia: Răzvan Rădulescu şi Melissa de Raaf

MORGEN
Regia: Marian Crişan

CEL MAI BUN FILM DOCUMENTAR

AUTOBIOGRAFIA LUI NICOLAE CEAUŞESCU (România, 2010)
Producător: Velvet Moraru (ICON Production)

Regia: Andrei Ujică

CĂUTARE (România, 2010)
Producători: Cristina Hoffman, Dan Nuţu (Aristoteles Workshop)
Regia: Ionuţ Piţurescu

CIRCUL VESEL (România, 2010)
Producători: Carmen Harabagiu, Aurelian Nica, Andrei Creţulescu (HBO România)
Regia: Claudiu Mitcu

KAPITALISM – REŢETA NOASTRĂ SECRETĂ (România-Franţa, 2010)
Producător: Alexandru Solomon (HiFilm, Sepia, Neon Rouge Production, ARTE G.E.I.E, RTBF)
Regia: Alexandru Solomon

THE SHUKAR COLLECTIVE PROJECT (România, 2010)
Producători: Marc Lorber, Aurelian Nica, Andrei Creţulescu (HBO Central Europe)
Regia: Matei-Alexandru Mocanu

CEL MAI BUN FILM DE SCURTMETRAJ

CAPTIVI DE CRĂCIUN (România, 2010)
Producător: Sorin Botoşeneanu (UNATC „I.L. Caragiale” Bucureşti)
Regia: Iulia Rugină

COLIVIA (România – Olanda, 2010)
Producători:
Monica Lăzurean-Gorgan, Adrian Sitaru, Mete Gümürhan (4 Proof Film, Kaliber Film)
Regia: Adrian Sitaru

MATEI, MATEI (România-Ungaria, 2010)
Producători:
Jànos Szàntai, Ròbert Lakatos, András Muhi (Inforg Stúdió, Argo Audiovizual)
Regia: Cecília Felmèri

OXIGEN (România, 2010)
Producător: Doina Dragnea (Filmex România)
Regia: Adina Pintilie

STRUNG LOVE (România, 2010)
Producător: Sorin Botoşeneanu (UNATC „I.L. Caragiale” Bucureşti)
Regizor: Victor Dragomir

PREMIUL “TÂNĂRĂ SPERANŢĂ”

ADINA PINTILIE
pentru regia filmului

OXIGEN

BOGDAN MIHĂILESCU
pentru realizarea filmului
GRAND CAFÉ

GEORGE PIŞTEREANU
Pentru rolul SILVIU din filmul
EU CÂND VREAU SĂ FLUIER, FLUIER

IULIA RUGINĂ
pentru regia filmului
CAPTIVI DE CRĂCIUN

MARIUS IACOB
pentru imaginea filmului
OXIGEN

CEL MAI BUN FILM EUROPEAN (DINTRE CELE DISTRIBUITE ÎN ROMÂNIA ÎN 2010)

O LECŢIE DE VIAŢĂ / AN EDUCATION (Marea Britanie, 2009)
Regia: Lone Scherfig
Distribuitor: MediaPro Distribution

ANTICHRIST / ANTICHRIST (Danemarca, 2009)
Regia: Lars von Trier
Distribuitor: Transilvania Film

ILUZIONISTUL / L’ILLUSIONNISTE (Marea Britanie-Franţa, 2010)
Regia: Sylvain Chomet
Distribuitor: Transilvania Film

PANGLICA ALBĂ / DAS WEISSE BAND (Franţa-Germania-Austria, 2009)
Regia: Michael Haneke
Distribuitor: Independenţa Film

UN PROFET / UN PROPHÈTE (Franţa, 2009)
Regia: Jacques Audiard
Distribuitor: Independenţa Film

PREMIUL PUBLICULUI (PENTRU FILMUL ROMÂNESC CU CEL MAI MARE SUCCES LA BOX OFFICE ÎN 2010)

EU CÂND VREAU SĂ FLUIER, FLUIER – 55,858 bilete vândute
Producători: Cătălin Mitulescu, Daniel Mitulescu (Strada Film, Film I Väst, The Chimney Pot)
Distribuitor: Metropolis Film
Regia: Florin Şerban

PREMIUL PENTRU ÎNTREAGA ACTIVITATE

ANUŞAVAN SALAMANIAN
INGINER DE SUNET


Articol scris de