3
27 februarie 2012
 
 

Premiile OSCAR 2012 > Câştigătorii


Momentul mult aşteptat al decernării premiilor Oscar 2012 a sosit azi-noapte. Aşa cum era de aşteptat, filmul The Artist a fost marele câştigător al galei, primind cinci premii: cel mai bun film, cel mai bun regizor, cel mai bun actor în rol principal, cele mai bune costume şi cea mai bună coloană sonoră.

Tot cinci premii a primit şi filmul lui Martin Scorsese, Hugo: cel mai bun director de imagine, cea mai bună scenografie, cel mai bun mixaj de sunet, cel mai bun montaj de sunet şi cele mai bune efecte vizuale. În total, Hugo a primit mai multe premii Oscar decât Taxi Driver, Raging Bull și Goodfellas laolaltă.

Lista completă a câştigătorilor de la premiile Oscar 2012 este următoarea:

Film

„The Artist” Thomas Langmann, Producător – CÂȘTIGĂTOR

„The Descendants” Jim Burke, Alexander Payne și Jim Taylor, Producători
„Extremely Loud & Incredibly Close” Scott Rudin, Producător
„The Help” Brunson Green, Chris Columbus și Michael Barnathan, Producători
„Hugo” Graham King și Martin Scorsese, Producători
„Midnight in Paris” Letty Aronson și Stephen Tenenbaum, Producători
„Moneyball” Michael De Luca, Rachael Horovitz și Brad Pitt, Producători
„The Tree of Life” – nominalizații urmează să fie determinați
„War Horse” Steven Spielberg și Kathleen Kennedy, Producători

Scenariu original

„The Artist” Michel Hazanavicius
„Bridesmaids” Annie Mumolo & Kristen Wiig
„Margin Call” J.C. Chandor

„Midnight in Paris” Woody Allen – CÂȘTIGĂTOR

„A Separation” Asghar Farhadi

Scenariu adaptat

„The Descendants” Alexander Payne, Nat Faxon și Jim Rash – CÂȘTIGĂTOR

„Hugo” John Logan
„The Ides of March” George Clooney & Grant Heslov și Beau Willimon
„Moneyball” Steven Zaillian și Aaron Sorkin. Poveste de Stan Chervin
„Tinker Tailor Soldier Spy” Bridget O’Connor & Peter Straughan

Actor în rol principal

Demián Bichir în „A Better Life”
George Clooney în „The Descendants”

Jean Dujardin în „The Artist” – CÂȘTIGĂTOR

Gary Oldman în „Tinker Tailor Soldier Spy”
Brad Pitt în „Moneyball”

Actriță în rol principal

Glenn Close în „Albert Nobbs”
Viola Davis în „The Help”
Rooney Mara în „The Girl With The Dragon Tattoo”

Meryl Streep în „The Iron Lady” – CÂȘTIGĂTOARE

Michelle Williams în „My Week with Marilyn”

Actor în rol secundar

Kenneth Branagh în „My Week with Marilyn”
Jonah Hill în „Moneyball”
Nick Nolte în „Warrior”

Christopher Plummer în „Beginners” – CÂȘTIGĂTOR

Max von Sydow în „Extremely Loud & Incredibly Close”

Actriță în rol secundar

Bérénice Bejo în „The Artist”
Jessica Chastain în „The Help”
Melissa McCarthy în „Bridesmaids”
Janet McTeer în „Albert Nobbs”

Octavia Spencer în „The Help” – CÂȘTIGĂTOARE

Regie

„The Artist” Michel Hazanavicius – CÂȘTIGĂTOR

„The Descendants” Alexander Payne
„Hugo” Martin Scorsese
„Midnight in Paris” Woody Allen
„The Tree of Life” Terrence Malick

Director de imagine

„The Artist” Guillaume Schiffman
„The Girl with the Dragon Tattoo” Jeff Cronenweth

„Hugo” Robert Richardson – CÂȘTIGĂTOR

„The Tree of Life” Emmanuel Lubezki
„War Horse” Janusz Kaminski

Film de animație

„A Cat in Paris” Alain Gagnol și Jean-Loup Felicioli
„Chico & Rita” Fernando Trueba și Javier Mariscal
„Kung Fu Panda 2” Jennifer Yuh Nelson
„Puss in Boots” Chris Miller

„Rango” Gore Verbinski – CÂȘTIGĂTOR

Scenografie

„The Artist” Laurence Bennett; Robert Gould
„Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2” Stuart Craig; Stephenie McMillan

„Hugo” Dante Ferretti; Francesca Lo Schiavo – CÂȘTIGĂTOR

„Midnight in Paris” Anne Seibel; Hélène Dubreuil
„War Horse” Rick Carter; Lee Sandales

Costume

„Anonymous” Lisy Christl

„The Artist” Mark Bridges – CÂȘTIGĂTOR

„Hugo” Sandy Powell
„Jane Eyre” Michael O’Connor
„W.E.” Arianne Phillips

Documentar

„Hell and Back Again” Danfung Dennis și Mike Lerner
„If a Tree Falls: A Story of the Earth Liberation Front” Marshall Curry și Sam Cullman
„Paradise Lost 3: Purgatory” Joe Berlinger și Bruce Sinofsky
„Pina” Wim Wenders și Gian-Piero Ringel

„Undefeated” TJ Martin, Dan Lindsay și Richard Middlemas – CÂȘTIGĂTOR

Documentar scurtmetraj

„The Barber of Birmingham: Foot Soldier of the Civil Rights Movement” Robin Fryday și Gail Dolgin
„God Is the Bigger Elvis” Rebecca Cammisa și Julie Anderson
„Incident in New Baghdad” James Spione

„Saving Face” Daniel Junge și Sharmeen Obaid-Chinoy – CÂȘTIGĂTOR

„The Tsunami and the Cherry Blossom” Lucy Walker și Kira Carstensen

Montaj

„The Artist” Anne-Sophie Bion și Michel Hazanavicius
„The Descendants” Kevin Tent

„The Girl With The Dragon Tattoo” Kirk Baxter și Angus Wall – CÂȘTIGĂTOR

„Hugo” Thelma Schoonmaker
„Moneyball” Christopher Tellefsen

Film – într-o altă limbă decât engleză

„Bullhead” Belgia
„Footnote” Israel
„In Darkness” Polonia
„Monsieur Lazhar” Canada

„A Separation” Iran – CÂȘTIGĂTOR

Machiaj

„Albert Nobbs” Martial Corneville, Lynn Johnston și Matthew W. Mungle
„Harry Potter and the Deathly Hallows Part 2” Nick Dudman, Amanda Knight și Lisa Tomblin

„The Iron Lady” Mark Coulier și J. Roy Helland – CÂȘTIGĂTOR

Muzică originală

„The Adventures of Tintin” John Williams

„The Artist” Ludovic Bource – CÂȘTIGĂTOR

„Hugo” Howard Shore
„Tinker Tailor Soldier Spy” Alberto Iglesias
„War Horse” John Williams

Cântec original

„Man or Muppet” – „The Muppets”, muzică și versuri Bret McKenzie – CÂȘTIGĂTOR

“Real in Rio” – Rio, muzică Sergio Mendes și Carlinhos Brown, versuri Siedah Garrett

Scurtmetraj animație

„Dimanche/Sunday” Patrick Doyon

„The Fantastic Flying Books of Mr. Morris Lessmore” William Joyce și Brandon Oldenburg – CÂȘTIGĂTOR

„La Luna” Enrico Casarosa
„A Morning Stroll” Grant Orchard și Sue Goffe
„Wild Life” Amanda Forbis și Wendy Tilby

Scurtmetraj

„Pentecost” Peter McDonald și Eimear O’Kane
„Raju” Max Zähle și Stefan Gieren

„The Shore” Terry George și Oorlagh George – CÂȘTIGĂTOR

„Time Freak” Andrew Bowler și Gigi Causey
„Tuba Atlantic” Hallvar Witzø

Editare sunet

„Drive” Lon Bender și Victor Ray Ennis
„The Girl With The Dragon Tattoo” Ren Klyce

„Hugo” Philip Stockton și Eugene Gearty – CÂȘTIGĂTOR

„Transformers: Dark of the Moon” Ethan Van der Ryn și Erik Aadahl
„War Horse” Richard Hymns și Gary Rydstrom

Mixaj sunet

„The Girl With The Dragon Tattoo” David Parker, Michael Semanick, Ren Klyce și Bo Persson

„Hugo” Tom Fleischman și John Midgley – CÂȘTIGĂTOR

„Moneyball” Deb Adair, Ron Bochar, Dave Giammarco și Ed Novick
„Transformers: Dark of the Moon” Greg P. Russell, Gary Summers, Jeffrey J. Haboush și Peter J. Devlîn
„War Horse” Gary Rydstrom, Andy Nelson, Tom Johnson și Stuart Wilson

Efecte vizuale

„Harry Potter and the Deathly Hallows Part 2” Tim Burke, David Vickery, Greg Butler și John Richardson

„Hugo” Rob Legato, Joss Williams, Ben Grossman și Alex Henning – CÂȘTIGĂTOR

„Real Steel” Erik Nash, John Rosengrant, Dan Taylor și Swen Gillberg
„Rise of the Planet of the Apes” Joe Letteri, Dan Lemmon, R. Christopher White și Daniel Barrett
„Transformers: Dark of the Moon” Scott Farrar, Scott Benza, Matthew Butler și John Frazier

Foto: Oscar.go.com


Articol scris de