0
14 ianuarie 2017
 
 

Regizorii nominalizați la DGA Awards 2016

dga-awards-nominalizari
dga-awards-nominalizari

Directors Guild of America (Sindicatul Regizorilor din America) a anunțat lista cu cei cinci regizori nominalizați la DGA Awards 2016. Damien Chazelle, Barry Jenkins, Kenneth Lonergan și Denis Villeneuve se află la prima nominalizare, numai Garth Davis a mai primit o nominalizare în 2009, pentru reclama Shadow Puppets, realizată pentru U.S. Cellular.

Câștigătorii vor fi anunțați sâmbătă, 4 februarie.

Regizorii nominalizați pentru cel mai bun film

DAMIEN CHAZELLE

La La Land
(Lionsgate)

Echipa:
Unit Production Manager: Michael Beugg
First Assistant Director: Peter Kohn
Second Assistant Director: Paula Case
Assistant Unit Production Manager: Bart Lipton
Second Second Assistant Director: Brett Robinson
Additional Second Assistant Director: Dodi Rubenstein

Prima nominalizare pentru Damien Chazelle.

GARTH DAVIS

Lion
(The Weinstein Company)

Echipa:
First Assistant Director: Chris Webb
First Assistant Director: Ananya Rane (India Unit)
Second Assistant Directors: Mark Ingram (Australia Unit), Sunny Tiku (India Unit), KP Singh (India Unit), Shaunak Kapur (India Unit)

A doua nominalizare pentru Garth Davis. În plus, tot anul acesta a mai fost nominalizat și la categoria Cel mai bun regizor debutant. Anterior, a mai fost nominalizat, în 2009, la categoria Cel mai bun regizor al unei reclame, pentru “Shadow Puppets,” U.S. Cellular.

BARRY JENKINS

Moonlight
(A24)

Echipa:
Unit Production Manager: Jennifer Radzikowski

Prima nominalizare pentru Barry Jenkins.

KENNETH LONERGAN

Manchester by the Sea
(Amazon Studios și Roadside Attractions)

Echipa:
Unit Production Manager: Declan Baldwin
First Assistant Director: Michael J. Moore
Second Assistant Director: David Blazina
Second Second Assistant Directors: Tim LaDue, Scooter Perrotta

Prima nominalizare pentru Kenneth Lonergan.

DENIS VILLENEUVE

Arrival
(Paramount Pictures)

Echipa:
Unit Production Manager: Stan Wlodkowski
First Assistant Director: Donald L. Sparks
Second Assistant Director: Brigitte Goulet
Second Second Assistant Director: Karine P. Labelle

Prima nominalizare pentru Denis Villeneuve.

Regizorii nominalizați pentru cel mai bun film de debut

GARTH DAVIS

Lion
(The Weinstein Company)

Echipa:
First Assistant Director: Chris Webb
First Assistant Director: Ananya Rane (India Unit)
Second Assistant Directors: Mark Ingram (Australia Unit), Sunny Tiku (India Unit), KP Singh (India Unit), Shaunak Kapur (India Unit)

A doua nominalizare pentru Garth Davis. În plus, tot anul acesta a mai fost nominalizat și la principala categorie: Cel mai bun regizor. Anterior, a mai fost nominalizat, în 2009, la categoria Cel mai bun regizor al unei reclame, pentru “Shadow Puppets,” U.S. Cellular.

KELLY FREMON CRAIG

The Edge of Seventeen
(STX Entertainment)

Echipa:
Unit Production Manager: Brendan Ferguson
Production Manager: Dan Clarke
First Assistant Director: James Bitonti
Second Assistant Director: Daniel Mansfield

Prima nominalizare pentru Kelly Fremon Craig.

TIM MILLER

Deadpool
(Twentieth Century Fox)

Echipa:
Unit Production Manager: John J. Kelly
First Assistant Director: James Bitonti
Second Assistant Director: Daniel Mansfield

Prima nominalizare pentru Miller.

NATE PARKER

The Birth of a Nation
(Fox Searchlight Pictures)

Echipa:
Unit Production Manager: Mark Moran
First Assistant Director: Tomas Deckaj
Second Assistant Director: Mark C. Stevens
Second Second Assistant Director: Scott Bowers

Prima nominalizare pentru Nate Parker.

DAN TRACHTENBERG

10 Cloverfield Lane
(Paramount Pictures)

Echipa:
Unit Production Manager: Robert J. Dohrmann
First Assistant Director: Jason Blumenfeld
Second Assistant Director: Paul B. Uddo
Second Second Assistant Director: Jonathan M. Warren
Location Manager: Batou A. Chandler

Prima nominalizare pentru Dan Trachtenberg.

Regizorii nominalizați pentru cel mai bun documentar

OTTO BELL

The Eagle Huntress
Sony Pictures Classics

Prima nominalizare pentru Otto Bell.

EZRA EDELMAN

O.J.: Made in America
ESPN Films

Prima nominalizare pentru Ezra Edelman.

JOSH KRIEGMAN & ELYSE STEINBERG

Weiner
Sundance Selects/Showtime Documentary Films

Prima nominalizare pentru atât pentru Josh Kriegman cât și pentru Elyse Steinberg.

RAOUL PECK

I Am Not Your Negro
Magnolia Pictures

Prima nominalizare pentru Raoul Peck.

ROGER ROSS WILLIAMS

Life, Animated
The Orchard

Prima nominalizare pentru Roger Ross Williams.


Articol scris de