1
29 ianuarie 2012
 
 

Sundance 2012 > Câștigătorii


Luăm o pauză de la toate evenimentele care se întâmplă în jurul Oscarurilor, care se vor decerna la finalul lunii februarie, și publicăm câștigătorii celui mai important festival dedicat filmelor independente – Sundance, ediția 2012.

Marele Premiu al juriului a fost obținut de către filmul de debut al regizorului Benh Zeitlin, Beasts of the Southern Wild, în timp ce la secțiunea Documentar, a câștigat The House I Live In, regizat de Eugene Jarecki.

Beasts of the Southern Wild a făcut rost și de un distribuitor cu această ocazie, fiind achiziționat de Fox Searchlight. Aceeași companie a cumpărat și drepturile pentru un alt film premiat la ediția din 2012 a Sundance: The Surrogate, regizat de John Hawkes, în timp ce Sony Pictures Classics a achiziționat documentarul Searching for Sugar Man, de Malik Bendjelloul, care a câștigat atât Premiul publicului cât și Premiul juriului.

Lista completă a câștigătorilor de la Sundance 2012

Grand Jury Prize, Dramatic:

„Beasts of the Southern Wild”

Grand Jury Prize, Documentary:

„The House I Live In”

World Cinema Jury Prize, Dramatic:

„Violeta Went To Heaven”

World Cinema Jury Prize, Documentary:

„The Law In These Parts”

Dramatic Audience Award:

„The Surrogate”

Documentary Audience Award:

„The Invisible War”

World Cinema Dramatic Audience Award:

„Valley of Saints”

World Cinema Documentary Audience Award:

„Searching For Sugar Man”

The Best of NEXT Audience Award:

„Sleepwalk With Me”

Directing Award, Dramatic:

Ava DuVernay, „Middle of Nowhere”

Directing Award, Documentary:

Lauren Greenfield, „The Queen of Versailles”

Cinema Directing Award, Dramatic:

Mads Matthiessen, „Teddy Bear”

World Cinema Directing Award, Documentary:

Emad Burnat and Guy Davidi, „5 Broken Cameras”

Waldo Scott Screenwriting Award:

„Safety Not Guaranteed”

World Cinema Screenwriting Award:

„Young & Wild”

Documentary Editing Award:

„Detropia”

World Cinema Documentary Editing Award:

„Indie Game: The Movie”

Excellence in Cinematography Award, Dramatic:

„Beasts of the Southern Wild”

Excellence in Cinematography Award, Documentary:

„Chasing Ice”

World Cinema Cinematography Award, Dramatic:

„My Brother The Devil”

World Cinema Cinematography Award, Documentary:

„Putin’s Kiss”

Special Jury Prize: Dramatic (Acting):

The cast of „The Surrogate”

Special Jury Prize: Dramatic:

Jonathan Schwartz and Andrea Sperling for producing „Smashed” and „Nobody Walks”

Special Jury Prizes: Documentary:

„Love Free or Die”
„Ai Weiwei: Never Sorry”

World Cinema Special Jury Prize: Documentary

„Searching For Sugar Man”

World Cinema Special Jury Prize: Dramatic

„Can”

Alfred P. Sloan Prizes

„Robot & Frank”
„Valley of Saints”

Sundance/NHK International Filmmakers Award:

Jens Assur, „Close Far Away”

Short Film Audience Award:

„The Debutante Hunters,” directed by Maria White


Articol scris de