0
11 iunie 2014
 
 

TIFF se mută la București

tiff-la-bucuresti
tiff-la-bucuresti

În perioada 10 – 19 iunie, filmele câștigătoare la cea de-a 13-a ediție a Festivalului Internațional de Film Transilvania vor putea fi văzute și la București, la Cinema Studio, Cinema Elvira Popescu și J’ai Bistrot.

Astfel, va fi prezent la București Stockholm, în regia lui Rodrigo Sorogoyen, filmul câștigător al Trofeului Transilvania, precum și al premiilor pentru cel mai bun actor – Javier Pereira, și, respectiv, pentru cea mai bună actriță – Anna Garrido.

Filmul premiat pentru cea mai bună regie – Zgârie-nori suspendați/ Floating Skyscrapers, regizat de Tomasz Wasilewski, va rula și el în această retrospectivă bucureșteană, alături de coproducția bulgaro-română Viktoria, regiazată de Maya Vitkova, premiată cu Premiul Special al Juriului.

Câinele/ Paat (regia: Amir Toodehroosta) și Umbra albă/ White Shadow (regia: Noaz Deshe), ambele recompensate cu câte o Mențiune specială a juriului, vor putea fi văzute și ele, ca, de altfel, și Natură moartă/ Still Life (regia: Uberto Pasolini), care a primit Premiul publicului.

În plus, vor mai rula Quod Erat Demonstrandum (regia: Andrei Gruzsniczki) și Everything We Loved (regia: Max Currie), precum și București, unde ești?, un documentar de Vlad Petri, care va avea intra în cinematografe vineri, 13 iunie.

În afară de acestea, vor mai fi prezente la București și favoritele festivalurilor din acest an.

Iată programul complet:

Program TIFF București

Marți, 10 iunie

CINEMA STUDIO

  • 12:30 – Între două surori/ Beloved Sisters, regia: Dominik Graf (Germania)
  • 16:00 – Ultima noapte/ Concrete Night, regia: Pirjo Honkasalo
  • 18:00 – Balul pompierilor/ The Firemen’s Ball, Regia: Miloš Forman (Cehoslovacia, Italia)
  • 19:30 – Philomena, regia: Stephen Frears (Marea Britanie)
  • 21:30 – 12 ani de copilărie/ Boyhood, regia: Richard Linklater (SUA)
Miercuri, 11 iunie

CINEMA STUDIO

  • 12:00 – Un pact/ A Pact, regia: Denis Dercourt (Germania, Franța)
  • 14:00 – Sex, droguri și impozite/ Sex, Drugs and Taxation, regia: Christoffer Boe (Danemarca)
  • 16:00 – Freză nasoală/ Bad Hair, regia: Mariana Rondón (Venezuela, Peru, Germania)
  • 18:00 – Umbra albă/ White Shadow, regia: Noaz Deshe (Italia, Germania, Tanzania) – Mențiunea specială a juriului TIFF 2014
  • 20:15 – Înainte de sfârșitul nopții/ Before the Night is Over, regia: Peter Solan (Cehoslovacia)
  • 22:00 – Canibal / Cannibal, regia: Manuel Martín Cuenca (Spania, România, Rusia, Franța)

CINEMA ELVIRE POPESCO

  • 18:00 – Distrușii/ Sickfulpeople, regia: Juri Rechinsky (Austria, Ucraina)
  • 20:00 – Venus înveșmântată în blănuri/ Venus in fur, regia: Roman Polanski (Franța, Polonia)
Joi, 12 iunie

CINEMA STUDIO

  • 12:00 – Pionier/ Pioneer, regia: Erik Skjoldbjærg (Norvegia, Germania, Suedia, Franța, Finlanda)
  • 14:00 – Copiii preotului/ The Priest’s Children, regia: Vinko Brešan (Croația, Serbia)
  • 16:00 – Pe o stradă din Palermo/ A Street in Palermo, regia: Emma Dante ((Italia, Elveția, Franța)
  • 18:00 – Câinele/ Paat, Regia: Amir Toodehroosta (Iran) – Mențiunea specială a juriului TIFF 2014
  • 20:00 – București, unde ești?, regia: Vlad Petri (România)
  • 22:00 – Sex shop-ul/ Adult World, regia: Scott Coffey (S.U.A.)

CINEMA ELVIRE POPESCO

  • 18:00 – Sfântul GRA/ Sacro GRA, regia: Gianfranco Rosi (Franța, Italia)
  • 20:00 – Băieții din Est/ Eastern Boys, regia: Robin Campillo (Franța)
Vineri, 13 iunie

CINEMA STUDIO

  • 12:00 – București, unde ești?, regia: Vlad Petri (România)
  • 14:00 – Trăiască libertatea! / Viva la Liberta!, regia: Roberto Andò (Italia)
  • 16:00 – București, unde ești?, Regia: Vlad Petri
  • 18:00 – Ce-am avut mai de preț/ Everything We Loved, regia: Max Currie (Noua Zeelandă)
  • 20:00 – Quod Erat Demonstrandum, regia: Andrei Gruzsniczki (România)
  • 22:15 – București, unde ești?, regia: Vlad Petri (România)

CINEMA ELVIRE POPESCO

  • 18:00 – Casa Radio/ La Maison de la Radio, regia: Nicolas Philibert (Franța)
  • 20:00 – Dacă tu nu, eu da/ Arrête ou je continue, regia: Sophie Fillières
Sâmbătă, 14 iunie

CINEMA STUDIO

  • 12:00 – București, unde ești?, regia: Vlad Petri
  • 14:00 – Nuntă în ofsaid/ La gran familia espanola, regia: Daniel Sánchez Arévalo (Spania)
  • 16:00 – București, unde ești?, regia: Vlad Petri
  • 18:00 – Vocea celor neauziți/ The Voice of the Voiceless, regia: Maximón Monihan (S.U.A.)
  • 20:00 – Natură Moartă/ Still Life, regia: Uberto Pasolini (Marea Britanie, Italia) – Premiul Publicului TIFF 2014
  • 22:00 – București, unde ești?, regia: Vlad Petri

CINEMA ELVIRE POPESCO

  • 14:00 – Alfabet/ Alphabet, Regia: Erwin Wagenhofer(Austria)
  • 16:00 – A fi și a avea/ Être et avoir, regia: Nicolas Philibert (Franța)
  • 18:00 – București, unde ești?, regia: Vlad Petri
  • 20:00 – Spuma zilelor/ Mood Indigo, regia: Michel Gondry (Franța, Belgia)
Duminică, 15 iunie

CINEMA STUDIO

  • 12:00 – București, unde ești?, regia: Vlad Petri
  • 14:00 – Ida, regia: Pawel Pawlikowski (Polonia)
  • 16:00 – București, unde ești?, regia: Vlad Petri
  • 17:30 – Viktoria, regia: Maya Vitkova (Bulgaria, România) – Premiul Special al Juriului TIFF 2014
  • 20:30 – Stockholm, regia: Rodrigo Sorogoyen (Spania) – Trofeul Transilvania 2014
  • 22:15 – București, unde ești?, regia: Vlad Petri

CINEMA ELVIRE POPESCO

  • 14:00 – Paradiso, regia: Omar Al Abdul Razzak, (Spania)
  • 16:00 – Nenette, regia: Nicolas Philibert, (Franța)
  • 18:00 – București, unde ești?, Bucharest?, regia: Vlad Petri, (România)
  • 20:00 – Ținutul meu sălbatic/ My sweet pepper land, Regia: Hiner Saleem, (Franța, Germania)

J’AI BISTROT

  • 21:00 – București, unde ești?, regia: Vlad Petri, (România)
Luni, 16 iunie

CINEMA STUDIO

  • 12:00 – Profetul, aurul și ardelenii, regia: Dan Piţa, (România)
  • 14:00 – București, unde ești?, regia: Vlad Petri, (România)
  • 16:00 – Peștele și Pisica/ Fish and Cat, regia: Shahram Mokri, (Iran)
  • 18:30 – București, unde ești?, regia: Vlad Petri, (România)
  • 20:00 – Despre Oameni și Cai/ Of Horses and Men, regia: Benedikt Erlingsson, (Islanda, Germania)
  • 22:00 – Spărgătoarea de bănci/ Banklady, regia: Christian Alvart, (Germania)
Marți, 17 iunie

CINEMA STUDIO

  • 12:00 – Artista, Dolarii și Ardelenii, regia: Mircea Veroiu, (România)
  • 14:00 – București, unde ești?, Bucharest?, regia: Vlad Petri, (România)
  • 16:00 – Zgârie-nori suspendați/ Floating Skyscrapers, regia: Tomasz Wasilewski, (Polonia) – Premiul pentru cea mai bună regie
  • 18:00 – București, unde ești?, Bucharest?, regia: Vlad Petri, (România)
  • 20:00 – Artificii în plină zi/ Black Coal, Thin Ice, regia: Diao Yinan, (China, Hong Kong)
  • 22:15 – Calea deșertului/ Tracks, regia: John Curran, (Australia, Marea Britanie)
Miercuri, 18 iunie

CINEMA STUDIO

  • 12:00 – Pruncul, Petrolul și Ardelenii, regia: Dan Piţa, (România)
  • 14:00 – București, unde ești?, regia: Vlad Petri, (România)
  • 16:00 – Vis-a-Vis, regia: Nevio Marasović, (Croația)
  • 18:00 – București, unde ești?, regia: Vlad Petri, (România)
  • 20:00 – Suntem cele mai tari!/ We are the best!, regia: Lukas Moodysson, (Suedia, Danemarca)
  • 22:00 – Suntem Mari Pepa! / We are Mari Pepa!, regia: Samuel Kishi Leopo, (Mexic)
Joi, 19 iunie

CINEMA STUDIO

  • 12:00 – Povestea morții mele/ Historia de la meva mort, regia: Albert Serra, (Spania, Franța)
  • 15:00 – Marketa Lazarova, regia: František Vláčil, (Cehoslovacia)
  • 18:00 – Întâlniri pe neve/ Blind, regia: Levan Koguashvili, (Georgia)
  • 22:00 – Inamicul/ Enemy, regia: Denis Villeneuve, (Canada, Spania)


Articol scris de