0
17 iunie 2015
 
 

TIFF-ul vine la București

tiff-bucuresti
tiff-bucuresti

În zilele de 17, 18, 20 și 21 iunie, la Cinema Elvira Popescu, din București, va rula o selecție de filme din cadrul celei de-a 14-a ediții a Festivalului Internațional de Film Transilvania (TIFF), care s-a încheiat de curând.

Astfel, bucureștenii vor putea viziona, printre altele, patru dintre filmele premiate la TIFF: Incendiul/ El Incendio (regia: Juan Schnitman), câștigătorul Trofeului Transilvania, Lecția/ The Lesson (regia: Kristina Grozeva, Petar Valchanov), recompensat cu Premiul pentru regie și Premiul de interpretare, acordat actriței Margita Gosheva, Despre oameni și oi/ Rams (regia: Grímur Hákonarson), care a obținut Premiul Special al Juriului și Premiul Publicului, și Comoara lui Corneliu Porumboiu, care a câștigat Premiul Zilelor Filmului Românesc pentru secțiunea Lungmetraj.

În plus, vor mai rula: A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence (regia: Roy Andersson), câștigător al Leului de aur, la Veneția, Force Majeure (regia: Ruben Östlund), propunerea Suediei pentru Oscar, Trash, de Stephen Daldry, care a încheiat ediția de anul acesta a festivalului de la Cluj.

Iată, mai jos, programul complet al proiecțiilor:

Miercuri, 17 iunie

18.00: Cum arată tăcerea / The Look of Silence (r. Joshua Oppenheimer) – 1h 43min
20.00: Comoara / The Treasure (r. Corneliu Porumboiu) – 1h 29min
22.00: Ilustrul necunoscut / Un Illustre inconnu (r. Matthieu Delaporte) – 1h 58min

Joi, 18 iunie

18.00: Un porumbel cugetând pe o ramură / A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence (r. Roy Andersson) – 1h 41min
20.00: Lecția / The Lesson (r. Kristina Grozeva, Petar Valchanov) – 1h 45min
22.00: În pivniță / In the Basement (r. Ulrich Seidl) – 1h 21min

Sâmbătă, 20 iunie

14.00: Slăbănoaga de soră-mea / My Skinny Sister (r. Sanna Lenken) – 1h 35min – EducaTIFF
16.00: Cu inima impacată / Silent Heart (r. Bille August) – 1h 37min
18.00: Gunoi / Trash (r. Stephen Daldry) – 1h 54min
20.15: Incendiul / El Incendio (r. Juan Schnitman) – 1h 35min
22.00: Mlaștina / La Isla Minima (r. Alberto Rodriguez) – 1h 26min

Duminică, 21 iunie

11.00: Jeremias / El Jeremias (r. Anwar Safa) – 1h 35min – EducaTIFF
16.30: 1001 Grame / 1001 Grams (r. Bent Hamer) – 1h 33min
18.15: Vestul liniștit / Slow West (r. John Maclean) – 1h 24min
20.00: Despre oameni și oi / Rams (r. Grímur Hákonarson) – 1h 30min
22.00: Forță majoră / Force Majeure (r. Ruben Ostlund) – 2h


Articol scris de