0
8 decembrie 2014
 
 

Boyhood, favoritul criticilor din Boston, New York și Los Angeles

boyhood
boyhood

Azi noapte, trei asociații americane de critici de film și-au decernat premiile anuale, iar pe lângă acestea, în Marea Britanie, a avut loc gala British Independent Film Awards (BIFA).

Marele câștigător al serii a fost cel mai nou film al lui Richard Linklater, Boyhood. Acesta a câștigat la categoria cel mai bun film al anului atât la Boston Society of Film Critics Awards (BSFCA), New York Film Critics Circle Awards (NYFCCA), dar și la Los Angeles Film Critics Association Awards (LAFCAA). În plus, a primit și premiul pentru cel mai bun film independent străin, în cadrul BIFA.

De asemenea, categoria ”cel mai bun regizor” a fost dominată de Linklater, care a căștigat atât în Boston, cât și în New York și Los Angeles.

Marion Cotillard a câștigat în Boston și Los Angeles, pentru rolurile din filmele The Immigrant și Two Days, One Night.

Criticii din Los Angeles au surprins alegând-o pe Agata Kulesza, din Ida, la categoria ”cea mai bună actriță în rol secundar”.

Iată, mai jos, lista completă cu premiile celor trei asociații de critici de film + câștigătorii British Independent Film Awards:

Cel mai bun film

Los Angeles Film Critics Association: Boyhood (locul 2: The Grand Budapest Hotel)
Boston Society of Film Critics: Boyhood
New York Film Critics Online: Boyhood

Cel mai bun regizor

LAFCA: Richard Linklater, Boyhood (locul 2: Wes Anderson, The Grand Budapest Hotel)
BSFC: Richard Linklater, Boyhood
NYFCO: Richard Linklater, Boyhood

Cel mai bun scenarist

LAFCA: Wes Anderson, The Grand Budapest Hotel (locul 2: Alejandro González Iñárritu, Nicolás Giacobone, Alexander Dinelaris și Armando Bo, Birdman)
BSFC: Alejandro González Iñárritu, Nicolás Giacobone, Alexander Dinelaris și Armando Bo, Birdman & Richard Linklater, Boyhood (egalitate)
NYFCO: Alejandro González Iñárritu, Nicolás Giacobone, Alexander Dinelaris și Armando Bo, Birdman

Cel mai bun actor

LAFCA: Tom Hardy, Locke (locul 2: Michael Keaton, Birdman)
BSFC: Michael Keaton, Birdman
NYFCO: Eddie Redmayne, The Theory of Everything

Cea mai bună actriță

LAFCA: Patricia Arquette, Birdman (locul 2: Julianne Moore Still Alice)
BSFC: Marion Cotillard, The Immigrant și Two Days, One Night
NYFCO: Marion Cotillard, The Immigrant și Two Days, One Night

Cel mai bun actor în rol secundar

LAFCA: J.K. Simmons, Whiplash (locul 2: Edward Norton, Birdman)
BSFC: J.K. Simmons, Whiplash
NYFCO: J.K. Simmons, Whiplash

Cea mai bună actriță în rol secundar

LAFCA: Agata Kulesza, Ida (locul 2: Rene Russo, Nightcrawler)
BSFC: Emma Stone, Birdman
NYFCO: Patricia Arquette, Boyhood

Cel mai bun director de imagine

LAFCA: Emmanuel Lubezki, Birdman (locul 2: Dick Pope, Mr. Turner)
BSFC: Emmanuel Lubezki, Birdman
NYFCO: Emmanuel Lubezki, Birdman

Cel mai bun film străin

LAFCA: Ida (locul 2: Winter Sleep)
BSFC: Two Days, One Night
NYFCO: Two Days, One Night

Cel mai bun film de animație

LAFCA: The Tale of Princess Kaguya (locul 2: The LEGO Movie)
BSFC: The Tale of The Princess Kaguya
NYFCO: The LEGO Movie

Cel mai bun film documentar

LAFCA: Citizenfour (locul 2: Life Itself)
BSFC: Citizenfour
NYFCO: Life Itself

Cel mai bun montaj

LAFCA: Sandra Adair, Boyhood
BSFC: Sandra Adair, Boyhood

Cea mai bună muzică

LAFCA: Under the Skin, Inherent Vice (egalitate)
BSFC: Inherent Vice
NYFCO: Get on Up

Cea mai bună scenografie

LAFCA: The Grand Budapest Hotel

Cel mai bun regizor debutant

LAFCA: Ava DuVernay, Selma (New Generation Award)
BSFC: Dan Gilroy, Nightcrawler
NYFCO: Dan Gilroy, Nightcrawler

Cea mai bună distribuție

BSFC: Boyhood
NYFCO: Birdman

pride

British Independent Film Awards

Cel mai bun film independent britanic

Pride

Cel mai bun actor

Brendan Gleeson – Calvary

Cel mai bun regizor

Yann Demange – ’71

Cea mai bună actriță

Gugu Mbatha-Raw – Belle

Cel mai bun producător

The Goob, prods: Michael Elliott Lee Groombridge

Cel mai bun scenarist

Jon Ronson, Peter Straughan – Frank

THE DOUGLAS HICKOX AWARD [Cel mai bun regizor debutant]

Iain Forsyth, Jane Pollard – 20,000 Days On Earth

Cea mai bună actriță în rol secundar

Imelda Staunton – Pride

Cel mai bun actor în rol secundar

Andrew Scott – Pride

Cel mai promițător debutant

Sameena Jabeen Ahmed – Catch Me Daddy

Cea mai bună performanță tehnică

Stephen Rennicks – Music – Frank

Cel mai bun film documentar

Next Goal Wins, dirs: Mike Brett, Steve Jamison

Cel mai bun film străin independent

Boyhood

THE RAINDANCE AWARD

Luna

Cel mai bun scurtmetraj britanic

The Kármán Line


Articol scris de