0
25 februarie 2017
 
 

Elle, cel mai bun film la César Awards 2017

cesar-awards-2017
cesar-awards-2017

Înainte ca Oscarurile să capteze întreaga atenție în acest weekend, în Franța, s-au decernat Premiile César. Iar la cea de-a 42-a ediție a acestor premii, câștigător a fost filmul lui Paul Verhoeven, Elle, care a avut, de altfel, și cele mai multe nominalizări: 11. În afara Trofeului oferit pentru cel mai bun film, Elle a mai bifat un premiu la categoria Cea mai bună actriță, unde a câștigătoare a fost Isabelle Huppert, care se află printre favoritele acestei categorii și la Oscar.

Pe de altă parte, Frantz, regizat de François Ozon, deși a fost nominalizat la 9 categorii, nu a câștigat decât un singur premiu, acordat lui Pascal Marti, pentru cel mai bun director de imagine.

Însă It’s Only The End Of The World și Divines sunt filmele cu cele mai multe premii: 3. It’s Only The End Of The World a fost premiat pentru cea mai bună regie și pentru cel mai bun montaj (Xavier Dolan), iar Gaspard Ulliel a primit premiul pentru Cel mai bun actor.
Divines și-a adjudecat ambele categorii rezervate actrițelor – Deborah Lukumuena, cea mai bună actriță, și Oulaya Amamra, cea mai bună actriță în rol secundar – , în vreme ce regizoarea Houda Benyamina a primit premiul pentru cel mai bun debut.

De menționat că Bacalaureat, de Cristian Mungiu, a fost nominalizat la categoria Cel mai bun film străin, unde câștigător a fost filmul lui Ken Loach, I, Daniel Blake.

Lista câștigătorilor de la César Awards 2017

Cel mai bun film


Elle – Câștigător


Divines

Frantz

The Innocents

Slack Bay

From the Land of the Moon

Victoria

Cel mai bun regizor

Xavier Dolan, pentru It’s Only the End of the World – Câștigător


Houda Benyamina, pentru Divines

Paul Verhoeven, pentru Elle

Francois Ozon, pentru Frantz

Anne Fontaine, pentru The Innocents

Bruno Dumont, pentru Slack Bay

Nicole Garcia, pentru From the Land of the Moon

Cea mai bună actriță

Isabelle Huppert, pentru Elle – Câștigătoare


Judith Chemla, pentru A Woman’s Life

Marion Cotillard, pentru From the Land of the Moon

Virginie Efira, pentru Victoria

Marina Fois, pentru Faultless

Sidse Babett Knudsen, pentru 150 Milligrams

Cel mai bun actor

Gaspard Ulliel, pentru It’s Only the End of the World – Câștigător


Francois Cluzet, pentru Irreplaceable

Pierre Deladonchamps, pentru The Son of John

Nicolas Duvauchelle, pentru A Decent Man

Fabrice Luchini, pentru Slack Bay

Omar Sy, pentru Chocolat

Cea mai bună actriță în rol secundar

Deborah Lukumuena, pentru Divines – Câștigătoare


Nathalie Baye, pentru It’s Only the End of the World

Valeria Bruni Tedeschi, pentru Slack Bay

Anne Consigny, pentru Elle

Melanie Thierry, pentru The Dancer

Cel mai bun actor în rol secundar

James Thierree, pentru Chocolat – Câștigător


Gabriel Arcand, pentru The Son of John

Vincent Cassel, pentru It’s Only the End of the World

Vincent Lacoste, pentru Victoria

Laurent Lafitte, pentru Elle

Melvil Poupad, pentru Victoria

Cea mai bună actriță debutantă

Oulaya Amamra, pentru Divines – Câștigătoare


Paula Beer, pentru Frantz

Lily-Rose Depp, pentru The Dancer

Noemie Merlant, pentru Heaven Will Wait

Raph, pentru Slack Bay

Cel mai bun actor debutant

Niels Schneider, pentru Dark Inclusion – Câștigător


Jonas Bloquet, pentru Elle

Damien Bonnard, pentru Staying Vertical

Corentin Fila, pentru Being 17

Kacey Mottet Klein, pentru Being 17

Cel mai bun film străin

I, Daniel Blake, de Ken Loach (Marea Britanie) – Câștigător


Aquarius, de Kleber Mendonca Filho (Brazilia)

Graduation, de Cristian Mungiu (România)

The Unknown Girl, de The Dardenne Brothers (Belgia)

Manchester by the Sea, de Kenneth Lonergan (Statele Unite ale Americii)

Toni Erdmann, de Maren Ade (Germania)

Cel mai bun scenariu original

Solveig Anspach, Jean-Luc Gaget, pentru The Aquatic Effect – Câștigător


Romain Compingt, Houda Benyamina și Malik Rumeau, pentru Divines

Sabrina Karine, Alice Vial, Pascal Bonitzer și Anne Fontaine, pentru The Innocents

Bruno Dumont, pentru Slack Bay

Justine Triet, pentru Victoria

Cel mai bun scenariu adaptat

Celine Sciamma, pentru My Life as a Zucchini – Câștigător


David Birke, pentru Elle

Severine Bosschem, Emmanuelle Bercot, pentru 150 Milligrams

Francois Ozon, pentru Frantz

Nicole Garcia, Jacquest Fieschi, pentru From the Land of the Moon

Katell Quillevere, Gille Taurand, pentru Heal the Living

Cel mai bun documentar

Thanks Boss!, de Francois Ruffin – Câștigător


Derniers Nouvelles du Cosmos, de Julie Bertucelli

Fire at Sea, de Gianfranco Rosi

Swagger, de Olivier Babinet

Journey Through French Cinema, de Bertrand Tavernier

Cel mai bun film de debut

Divines, de Houda Benyamina – Câștigător


The Fabulous Patars, de Sophie Reine

The Dancer, de Stephanie di Guisto

Dark Inclusion, de Arthur Harari

Rosalie Blum, de Julien Rappeneau

Cea mai bună coloană sonoră

Ibrahim Maalouf, pentru In the Forests of Siberia – Câștigător


Gabriel Yared, pentru Chocolat

Anne Dudley, pentru Elle

Philippe Romi, pentru Frantz

Sophie Hunger, pentru My Life as a Zucchini

Cel mai bun sunet

Marc Engles, Fred Demolder, Sylvain Rety, Jean-Paul Hurier, pentru The Odyssey – Câștigător


Brigitte Taillandier, Vincent Guillon, Stephane Thiebaut, pentru Chocolat

Jean-Paul Mugel, Alexis Place, Cyril Holtz, Damie Lazzerini, pentru Elle

Martin Boissau, Benoit Gargonne, Jean-Paul Hurier, pentru Frantz

Jean-Pirre Duret, Sylvain Malbrant, Jean-Pierre Laforce, pentru From the Land of the Moon

Cel mai bun montaj

Xavier Dolan, pentru It’s Only the End of the World – Câștigător


Loic Lallemand, Vincent Tricon, pentru Divines

Job Ter Burg, pentru Elle

Laure Gardette, pentru Frantz

Simon Jacquet, pentru From the Land of the Moon

Cea mai bună imagine

Pascal Marti, pentru Frantz – Câștigător


Stephane Fontaine, pentru Elle

Caroline Champetier, pentru The Innocents

Guillaume Deffontaines, pentru Slack Bay

Christophe Beaucarne, pentru From the Land of the Moon

Cele mai bune costume

Anais Romand, pentru The Dancer – Câștigător


Pascaline Chavanne, pentru Frantz

Catherine Leterrier, pentru From the Land of the Moon

Alexander Charles, pentru Slack Bay

Madeline Fontain, pentru A Woman’s Life

Cel mai bun film de animație

My Life as a Zucchini – Câștigător


The Girl Without Hands

The Red Turtle

Cel mai bun scurtmetraj de animație

Celui Qui a Deux Ames – Câștigător


Cafe Froid

Journal Anime

Peripheria

Cel mai bun scurtmetraj

Mamans (egalitate) – Câștigător

Vers la Tendresse (egalitate) – Câștigător


After Suzanne

Au Bruit des Clochettes

Chasse Royale


Articol scris de