Premieră:
11-11-2011
Site oficial:
Tower Heist (2011)
Distribuitor:
Luiza Tararache – Raluk
Tower Heist reprezinta tot ce ar trebui sa te astepti de la o comedie americana, pentru publicul larg: este distractiva, cu numeroase scene hazlii, care nu te vor lasa indiferent (sau fara hohote de ras chiar), are actiune in ritm alert si imagini cu unul dintre cele mai frumoase orase din lume. Si nu ai cum sa nu indragesti mai toate personajele acestei comedii!
Ştefan Dobroiu – Cinemagia
Ca film de weekend, Tower Heist te va mulţumi perfect.
Gruia – Metropotam
Jaf… la turnul mare este, fara doar si poate, cea mai buna comedie de pe marele ecran, in momentul de fata.
Todd McCarthy – Hollywood Reporter
Un film care va fi pe placul publicului.
Roger Ebert – Chicago Sun-Times
Filmul este stângaci, iar dialogurile nu sunt foarte abile.
Peter Travers – Rolling Stone
Nu-ți vei aduce aminte de Tower Heist o oră mai târziu după vizionare, dar actorii de top fac glumele (chiar și cele mai proaste) să pară bune.
Nick de Semlyen – Empire
Un film distractiv. O revenire în formă a lui Eddie Murphy.
Betsy Sharkey – L.A. Times
Tower Heist nu este un film clasic, dar cel puțin, pentru o scurtă perioadă de timp, te va face să râzi.
Drew McWeeny – HIT FIX
Distribuția de marcă reușește să scoată tot ce-i mai bun dintr-un scenariu modest.
Lisa Schwarzbaum – Entertainment Weekly
Tower Heist este versiunea cinematografică a unei proprietăţi deținută de Trump: cere atenţie, dar este de prost gust.
Peter Bradshaw – The Guardian
Acest thriller de comedie cu Ben Stiller şi Eddie Murphy este amuzant, dar are prea multe lacune în scenariu.
Max Nicholson – IGN
Filmul nu se ia în serios suficient de mult pentru a-ţi capta atenţia. Dar, dacă îţi place de vreunul dintre actorii din el, atunci, probabil, îţi va plăcea.
Interpretări lipsite de strălucire din partea actorilor principali, poveşti adiacente care nu duc nicăieri, la care se adaugă o lipsă a unui impuls vizual din partea lui Ratner, iar ceea ce a rămas reprezintă un mic film trist care încearcă să fie o comedie de acţiune de amploare.
A.O. Scott – New York Times
Divertismentul mediocru nu este o crimă, dar Tower Heist ar fi putut şi ar fi trebuit să fie mai mult decât atât.
Jesse Hassenger – Film Critic
Tower Heist promite mult, dar îşi îndeplineşte numai pe jumătate promisiunea.
Eric D. Snider – Film.Com
Un film acceptabil.
Ilan Preskovsky – Channel 24
Un film de gen foarte captivant, dar care nu este atât de amuzant pe cât ar fi trebuit, în ciuda celor mai bune eforturi ale actorilor, printre care Eddie Murphy în cel mai bun rol al său din ultimii ani.