1
4 martie 2018
 
 

Get Out, cel mai bun film la Spirit Awards 2018

spirit-awards-2018
spirit-awards-2018

Get Out a câștigat aseară Premiul pentru cel mai bun film la cea de-a 33-a ediție a Independent Spirit Awards.

Filmul lui Jordan Peele a mai fost nominalizat și la categoriile: Cel mai bun scenariu, Cel mai bun regizor, Cel mai bun actor și Cel mai bun montaj, însă, dintre acestea, a mai fost votat câștigător doar pentru cea mai bună regie.

Call Me by Your Name a avut cele mai multe nominalizări (6), dar a încheiat seara tot cu două premii: pentru cea mai bună imagine și pentru cel mai bun actor (Timothee Chalamet).

Așa cum era de așteptat, Frances McDormand a primit Premiul pentru cea mai bună actriță, pentru rolul din Three Billboards Outside Ebbing, Missouri.

Cel mai bun scenariu a fost votat cel al filmului Lady Bird, scris de Greta Gerwig.

Iată lista completă cu câștigătorii celei de-a 33-a ediții a Independent Spirit Awards.
(câștigătorii – cu litere îngroșate)

Cele mai importante momente ale galei le puteți vedea pe canalul de YouTube al FilmIndependent.

Cel mai bun film

Get Out
Producători: Jason Blum, Edward H. Hamm Jr., Sean McKittrick, Jordan Peele


Call Me by Your Name
Producători: Peter Spears, Luca Guadagnino, Emilie Georges, Rodrigo Teixeira, Marco Morabito, James Ivory, Howard Rosenman

The Florida Project
Producători: Sean Baker, Chris Bergoch, Kevin Chinoy, Andrew Duncan, Alex Saks, Francesca Silvestri, Shih-Ching Tsou

Lady Bird
Producători: Eli Bush, Evelyn O’Neill, Scott Rudin

The Rider
Producători: Mollye Asher, Bert Hamelinck, Sacha Ben Harroche, Chloé Zhao

Cea mai bună actriță

Frances McDormand
Three Billboards outside Ebbing, Missouri


Salma Hayek
Beatriz at Dinner

Margot Robbie
I, Tonya

Saoirse Ronan
Lady Bird

Shinobu Terajima
Oh Lucy!

Regina Williams
Life and Nothing More

Cel mai bun actor

Timothée Chalamet
Call Me by Your Name


Harris Dickinson
Beach Rats

James Franco
The Disaster Artist

Daniel Kaluuya
Get Out

Robert Pattinson
Good Time

Cel mai bun regizor

Jordan Peele
Get Out


Sean Baker
The Florida Project

Jonas Carpignano
A Ciambra

Luca Guadagnino
Call Me by Your Name

Benny Safdie, Josh Safdie
Good Time

Chloé Zhao
The Rider

Cel mai bun film documentar

Faces Places
Regizori: Agnés Varda, JR
Producător: Rosalie Varda


The Departure
Regizor/Producător: Lana Wilson

Last Men in Aleppo
Regizor: Feras Fayyad
Producători: Kareem Abeed, Søeren Steen Jespersen, Stefan Kloos

Motherland
Regizor/Producător: Ramona S. Diaz
Producător: Rey Cuerdo

Quest
Regizor: Jonathan Olshefski
Producător: Sabrina Schmidt Gordon

Premiul Piaget Producers
(acordat unui cineast care în ciuda unor resurse limitate, dă dovadă de creativitate, tenacitate și viziune artistică)

Summer Shelton


Giulia Caruso & Ki Jin Kim
Ben LeClair

Cel mai bun actor în rol secundar

Sam Rockwell
Three Billboards outside Ebbing, Missouri


Nnamdi Asomugha
Crown Heights

Armie Hammer
Call Me by Your Name

Barry Keoghan
The Killing of a Sacred Deer

Benny Safdie
Good Time

Cel mai bun scenariu

Greta Gerwig
Lady Bird


Azazel Jacobs
The Lovers

Martin McDonagh
Three Billboards outside Ebbing, Missouri

Jordan Peele
Get Out

Mike White
Beatriz at Dinner

Premiul Truer Than Fiction
(acordat unui regizor al unor filme de non-ficțiune care n-a obținut încă o recunoaștere semnificativă)

Jonathan Olshefski
Regizor Quest


Shevaun Mizrahi
Regizor Distant Constellation

Jeff Unay
Regizor The Cage Fighter

Premiul Robert Altman, pentru cea mai bună distribuție

Mudbound
Regizor: Dee Rees
Casting: Billy Hopkins, Ashley Ingram
Distribuție: Jonathan Banks, Mary J. Blige, Jason Clarke, Garrett Hedlund, Jason Mitchell, Rob Morgan, Carey Mulligan

Cel mai bun scenariu de debut

Emily V. Gordon, Kumail Nanjiani
The Big Sick


Kris Avedisian
Poveste de: Kyle Espeleta, Jesse Wakeman
Donald Cried

Ingrid Jungermann
Women Who Kill

Kogonada
Columbus

David Branson Smith, Matt Spicer
Ingrid Goes West

Cel mai bun montaj

Tatiana S. Riegel
I, Tonya


Ronald Bronstein, Benny Safdie
Good Time

Walter Fasano
Call Me by Your Name

Alex O’Flinn
The Rider

Gregory Plotkin
Get Out

Premiul Bonnie
(acordat unei regizoare cu experiență)

Chloé Zhao


So Yong Kim

Lynn Shelton

Cel mai bun film internațional

A Fantastic Woman
Chile
Regizor: Sebastián Lelio


BPM (Beats Per Minute)
Franța
Regizor: Robin Campillo

I Am Not a Witch
Zambia
Regizor: Rungano Nyoni

Lady Macbeth
U.K.
Regizor: William Oldroyd

Loveless
Rusia
Regizor: Andrey Zvyagintsev

Premiul John Cassavetes
(acordat celui mai bun film realizat cu mai puțin de 500.000 de dolari)

Life and Nothing More
Scenarist/Regizor: Antonio Méndez Esparza
Producători: Amadeo Hernández Bueno, Alvaro Portanet Hernández, Pedro Hernández Santos


Dayveon
Scenarist/Regizor/Producător: Amman Abbasi
Scenarist: Steven Reneau
Producători: Lachion Buckingham, Alexander Uhlmann

A Ghost Story
Scenarist/Regizor: David Lowery
Producători: Adam Donaghey, Toby Halbrooks, James M. Johnston

Most Beautiful Island
Scenarist/Regizor/Producător: Ana Asensio
Producători: Larry Fessenden, Noah Greenberg, Chadd Harbold, Jenn Wexler

The Transfiguration
Scenarist/Regizor: Michael O’Shea
Producător: Susan Leber

Premiul Kiehl’s Someone to Watch

Justin Chon
Regizor Gook


Amman Abbasi
Regizor Dayveon

Kevin Phillips
Regizor Super Dark Times

Cel mai bun film de debut

Ingrid Goes West
Regizor: Matt Spicer
Producători: Jared Ian Goldman, Adam Mirels, Robert Mirels, Aubrey Plaza, Tim White, Trevor White


Columbus
Regizor: Kogonada
Producători: Danielle Renfrew Behrens, Aaron Boyd, Giulia Caruso, Ki Jin Kim, Andrew Miano, Chris Weitz

Menashe
Regizor/Producător: Joshua Z. Weinstein
Producători: Yoni Brook, Traci Carlson, Daniel Finkelman, Alex Lipschultz

Oh Lucy!
Regizor/Producător: Atsuko Hirayanagi
Producători: Jessica Elbaum, Yukie Kito, Han West

Patti Cake$
Regizor: Geremy Jasper
Producători: Chris Columbus, Michael Gottwald, Dan Janvey, Daniela Taplin Lundberg, Noah Stahl, Rodrigo Teixeira

Cea mai bună actriță în rol secundar

Allison Janney
I, Tonya


Holly Hunter
The Big Sick

Laurie Metcalf
Lady Bird

Lois Smith
Marjorie Prime

Taliah Lennice Webster
Good Time

Cea mai bună imagine

Sayombhu Mukdeeprom
Call Me by Your Name


Thimios Bakatakis
The Killing of a Sacred Deer

Elisha Christian
Columbus

Hélène Louvart
Beach Rats

Joshua James Richards
The Rider


Articol scris de