0
12 ianuarie 2018
 
 

The Shape of Water, cel mai bun film la Critics’ Choice Awards

critics-choice-awards-2018
critics-choice-awards-2018

The Shape of Water a câștigat cel mai important premiu la cea de-a 23-a ediție a Critics’ Choice Awards. Cu 14 nominalizări, filmul lui Guillermo del Toro a câștigat patru premii, inclusiv pentru Cel mai bun film și cel mai bun regizor.

Jordan Peele (Get Out) a fost premiat pentru cel mai bun scenariu original, iar James Ivory (Call Me by Your Name), pentru cel mai bun scenariu adaptat.

Cel mai bun film de animație a fost votat Coco, cel mai bun film de acțiune Wonder Woman, cea mai bună comedie The Big Sick, iar cel mai bun horror/SF – Get Out.

Lista completă cu câștigătorii celei de-a 23-a ediții a Critics Choice Awards

Cel mai bun film

The Shape of Water (CÂȘTIGĂTOR)
The Big Sick
Call Me by Your Name
Darkest Hour
Dunkirk
The Florida Project
Get Out
Lady Bird
The Post
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Cel mai bun actor

Gary Oldman – Darkest Hour (CÂȘTIGĂTOR)
Timothee Chalamet – Call Me by Your Name
James Franco – The Disaster Artist
Jake Gyllenhaal – Stronger
Tom Hanks – The Post
Daniel Kaluuya – Get Out
Daniel Day-Lewis – Phantom Thread

Cea mai bună actriță

Frances McDormand – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (CÂȘTIGĂTOARE)
Jessica Chastain – Molly’s Game
Sally Hawkins – The Shape of Water
Margot Robbie – I, Tonya
Saoirse Ronan – Lady Bird
Meryl Streep – The Post

Cel mai bun actor în rol secundar

Sam Rockwell – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (CÂȘTIGĂTOR)
Willem Dafoe – The Florida Project
Armie Hammer – Call Me By Your Name
Richard Jenkins – The Shape of Water
Patrick Stewart – Logan
Michael Stuhlbarg – Call Me by Your Name

Cea mai bună actriță în rol secundar

Allison Janney – I, Tonya (CÂȘTIGĂTOARE)
Mary J. Blige – Mudbound
Hong Chau – Downsizing
Tiffany Haddish – Girls Trip
Holly Hunter – The Big Sick
Laurie Metcalf – Lady Bird
Octavia Spencer – The Shape of Water

Cea mai bună actriță tânără/cel mai bun actor tânăr

Brooklynn Prince – The Florida Project (CÂȘTIGĂTOR)
Mckenna Grace – Gifted
Dafne Keen – Logan
Millicent Simmonds – Wonderstruck
Jacob Tremblay – Wonder

Cea mai bună distribuție

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (CÂȘTIGĂTOR)
Dunkirk
Lady Bird
Mudbound
The Post

Cel mai bun regizor

Guillermo del Toro – The Shape of Water (CÂȘTIGĂTOR)
Greta Gerwig – Lady Bird
Martin McDonagh – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Christopher Nolan – Dunkirk
Luca Guadagnino – Call Me By Your Name
Jordan Peele – Get Out
Steven Spielberg – The Post

Cel mai bun scenariu original

Jordan Peele – Get Out (CÂȘTIGĂTOR)
Guillermo del Toro and Vanessa Taylor – The Shape of Water
Greta Gerwig – Lady Bird
Emily V. Gordon and Kumail Nanjiani – The Big Sick
Liz Hannah and Josh Singer – The Post
Martin McDonagh – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Cel mai bun scenariu adaptat

James Ivory – Call Me by Your Name (CÂȘTIGĂTOR)
Scott Neustadter and Michael H. Weber – The Disaster Artist
Virgil Williams and Dee Rees – Mudbound
Aaron Sorkin – Molly’s Game
Jack Thorne, Steve Conrad, Stephen Chbosky – Wonder

Cea mai bună imagine

Roger Deakins – Blade Runner 2049 (CÂȘTIGĂTOR)
Hoyte van Hoytema – Dunkirk
Dan Laustsen – The Shape of Water
Rachel Morrison – Mudbound
Sayombhu Mukdeeprom – Call Me By Your Name

Cea mai bună scenografie

Paul Denham Austerberry, Shane Vieau, Jeff Melvin – The Shape of Water (CÂȘTIGĂTOR)
Jim Clay, Rebecca Alleway – Murder on the Orient Express
Nathan Crowley, Gary Fettis – Dunkirk
Dennis Gassner, Alessandra Querzola – Blade Runner 2049
Sarah Greenwood, Katie Spencer – Beauty and the Beast
Mark Tildesley, Véronique Melery – Phantom Thread

Cel mai bun montaj

Paul Machliss, Jonathan Amos – Baby Driver (CÂȘTIGĂTOR, EGALITATE)
Lee Smith – Dunkirk (CÂȘTIGĂTOR, EGALITATE)

Michael Kahn, Sarah Broshar – The Post
Joe Walker – Blade Runner 2049
Sidney Wolinsky – The Shape of Water

Cele mai bune costume

Mark Bridges – Phantom Thread (CÂȘTIGĂTOR)
Renée April – Blade Runner 2049
Jacqueline Durran – Beauty and the Beast
Lindy Hemming – Wonder Woman
Luis Sequeira – The Shape of Water

Cel mai bun machiaj/cea mai bună coafură

Darkest Hour (CÂȘTIGĂTOR)
Beauty and the Beast
I, Tonya
The Shape of Water
Wonder

Cele mai bune efecte vizuale

War for the Planet of the Apes (CÂȘTIGĂTOR)
Blade Runner 2049
Dunkirk
The Shape of Water
Thor: Ragnarok
Wonder Woman

Cel mai bun film de animație

Coco (CÂȘTIGĂTOR)
The Breadwinner
Despicable Me 3
The LEGO Batman Movie
Loving Vincent

Cel mai bun film de acțiune

Wonder Woman (CÂȘTIGĂTOR)
Baby Driver
Logan
Thor: Ragnarok
War for the Planet of the Apes

Cea mai bună comedie

The Big Sick (CÂȘTIGĂTOR)
The Disaster Artist
Girls Trip
I, Tonya
Lady Bird

Cel mai bun actor într-o comedie

James Franco – The Disaster Artist (CÂȘTIGĂTOR)
Steve Carell – Battle of the Sexes
Chris Hemsworth – Thor: Ragnarok
Kumail Nanjiani – The Big Sick
Adam Sandler – The Meyerowitz Stories (New and Selected)

Cea mai bună actriță într-o comedie

Margot Robbie – I, Tonya (CÂȘTIGĂTOARE)
Tiffany Haddish – Girls Trip
Zoe Kazan – The Big Sick
Saoirse Ronan – Lady Bird
Emma Stone – Battle of the Sexes

Cel mai bun SF/horror

Get Out (CÂȘTIGĂTOR)
Blade Runner 2049
It
The Shape of Water

Cel mai bun film străin

In the Fade (CÂȘTIGĂTOR)
BPM (Beats Per Minute)
A Fantastic Woman
First They Killed My Father
The Square
Thelma

Cel mai bun cântec

„Remember Me” – Coco (CÂȘTIGĂTOR)
„Evermore” – Beauty and the Beast
„Mystery of Love” – Call Me By Your Name
„Stand Up for Something” – Marshall
„This Is Me” – The Greatest Showman

Cea mai bună coloană sonoră

Alexandre Desplat – The Shape of Water (CÂȘTIGĂTOR)
Jonny Greenwood – Phantom Thread
Dario Marianelli – Darkest Hour
Benjamin Wallfisch and Hans Zimmer – Blade Runner 2049
John Williams – The Post
Hans Zimmer – Dunkirk


Articol scris de