0
9 ianuarie 2018
 
 

BAFTA 2018 > The Shape of Water, cele mai multe nominalizări

bafta-2018
bafta-2018

Azi dimineață, 9 ianuarie, au fost anunțate nominalizările la Premiile BAFTA. Cele mai multe nominalizări (12) le-a obținut The Shape of Water, al lui Guillermo del Toro, urmat de Three Billboards Outside Ebbing, Missouri și Darkest Hour, fiecare cu câte 9.

Printre surprize s-au numărat absența completă a lui Mudbound și The Post, dar și lipsa unor filme ca Get Out, Lady Bird sau I, Tonya dintre nominalizările categoriei Cel mai bun film.

Câștigătorii vor fi anunțați pe 18 februarie.

Nominalizările la BAFTA 2018

CEL MAI BUN FILM

CALL ME BY YOUR NAME Emilie Georges, Luca Guadagnino, Marco Morabito, Peter Spears

DARKEST HOUR Tim Bevan, Lisa Bruce, Eric Fellner, Anthony McCarten, Douglas Urbanski

DUNKIRK Christopher Nolan, Emma Thomas

THE SHAPE OF WATER Guillermo del Toro, J. Miles Dale

THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI Graham Broadbent, Pete Czernin, Martin McDonagh

CEL MAI BUN FILM BRITANIC

DARKEST HOUR Joe Wright, Tim Bevan, Lisa Bruce, Eric Fellner, Anthony McCarten, Douglas Urbanski

THE DEATH OF STALIN Armando Iannucci, Kevin Loader, Laurent Zeitoun, Yann Zenou, Ian Martin, David Schneider

GOD’S OWN COUNTRY Francis Lee, Manon Ardisson, Jack Tarling

LADY MACBETH William Oldroyd, Fodhla Cronin O’Reilly, Alice Birch

PADDINGTON 2 Paul King, David Heyman, Simon Farnaby

CEL MAI BUN FILM DE ANIMAȚIE

COCO Lee Unkrich, Darla K. Anderson

LOVING VINCENT Dorota Kobiela, Hugh Welchman, Ivan Mactaggart

MY LIFE AS A COURGETTE Claude Barras, Max Karli

CEL MAI BUN REGIZOR

BLADE RUNNER 2049 Denis Villeneuve

CALL ME BY YOUR NAME Luca Guadagnino

DUNKIRK Christopher Nolan

THE SHAPE OF WATER Guillermo del Toro

THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI Martin McDonagh

CEL MAI BUN SCENARIU ORIGINAL

GET OUT Jordan Peele

I, TONYA Steven Rogers

LADY BIRD Greta Gerwig

THE SHAPE OF WATER Guillermo del Toro, Vanessa Taylor

THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI Martin McDonagh

CEL MAI BUN SCENARIU ADAPTAT

CALL ME BY YOUR NAME James Ivory

THE DEATH OF STALIN Armando Iannucci, Ian Martin, David Schneider

FILM STARS DON’T DIE IN LIVERPOOL Matt Greenhalgh

MOLLY’S GAME Aaron Sorkin

PADDINGTON 2 Simon Farnaby, Paul King

CEL MAI BUN ACTOR

DANIEL DAY-LEWIS Phantom Thread

DANIEL KALUUYA Get Out

GARY OLDMAN Darkest Hour

JAMIE BELL Film Stars Don’t Die in Liverpool

TIMOTHÉE CHALAMET Call Me by Your Name

CEA MAI BUNĂ ACTRIȚĂ

ANNETTE BENING Film Stars Don’t Die in Liverpool

FRANCES McDORMAND Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

MARGOT ROBBIE I, Tonya

SALLY HAWKINS The Shape of Water

SAOIRSE RONAN Lady Bird

CEL MAI BUN ACTOR ÎN ROL SECUNDAR

CHRISTOPHER PLUMMER All the Money in the World

HUGH GRANT Paddington 2

SAM ROCKWELL Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

WILLEM DAFOE The Florida Project

WOODY HARRELSON Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

CEA MAI BUNĂ ACTRIȚĂ ÎN ROL SECUNDAR

ALLISON JANNEY I, Tonya

KRISTIN SCOTT THOMAS Darkest Hour

LAURIE METCALF Lady Bird

LESLEY MANVILLE Phantom Thread

OCTAVIA SPENCER The Shape of Water

CEA MAI BUNĂ MUZICĂ ORIGINALĂ

BLADE RUNNER 2049 Benjamin Wallfisch, Hans Zimmer

DARKEST HOUR Dario Marianelli

DUNKIRK Hans Zimmer

PHANTOM THREAD Jonny Greenwood

THE SHAPE OF WATER Alexandre Desplat

CEL MAI BUN DIRECTOR DE IMAGINE

BLADE RUNNER 2049 Roger Deakins

DARKEST HOUR Bruno Delbonnel

DUNKIRK Hoyte van Hoytema

THE SHAPE OF WATER Dan Laustsen

THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI Ben Davis

CEL MAI BUN MONTAJ

BABY DRIVER Jonathan Amos, Paul Machliss

BLADE RUNNER 2049 Joe Walker

DUNKIRK Lee Smith

THE SHAPE OF WATER Sidney Wolinsky

THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI Jon Gregory

CEL MAI BUN DEBUT AL UNUI SCENARIST, REGIZOR SAU PRODUCĂTOR BRITANIC

THE GHOUL Gareth Tunley (scenarist/regizor/producător), Jack Healy Guttman & Tom Meeten (producători)

I AM NOT A WITCH Rungano Nyoni (scenarist/regizor), Emily Morgan (producător)

JAWBONE Johnny Harris (scenarist/regizor), Thomas Napper (regizor)

KINGDOM OF US Lucy Cohen (regizor)

LADY MACBETH Alice Birch (scenarist), William Oldroyd (regizor), Fodhla Cronin O’Reilly (producător)

CEL MAI BUN FILM STRĂIN

ELLE Paul Verhoeven, Saïd Ben Saïd

FIRST THEY KILLED MY FATHER Angelina Jolie, Rithy Panh

THE HANDMAIDEN Park Chan-wook, Syd Lim

LOVELESS Andrey Zvyagintsev, Alexander Rodnyansky

THE SALESMAN Asghar Farhadi, Alexandre Mallet-Guy

CEL MAI BUN FILM DOCUMENTAR

CITY OF GHOSTS Matthew Heineman

I AM NOT YOUR NEGRO Raoul Peck

ICARUS Bryan Fogel, Dan Cogan

AN INCONVENIENT SEQUEL Bonni Cohen, Jon Shenk

JANE Brett Morgen

CEA MAI BUNĂ SCENOGRAFIE

BEAUTY AND THE BEAST Sarah Greenwood, Katie Spencer

BLADE RUNNER 2049 Dennis Gassner, Alessandra Querzola

DARKEST HOUR Sarah Greenwood, Katie Spencer

DUNKIRK Nathan Crowley, Gary Fettis

THE SHAPE OF WATER Paul Austerberry, Jeff Melvin, Shane Vieau

CELE MAI BUNE COSTUME

BEAUTY AND THE BEAST Jacqueline Durran

DARKEST HOUR Jacqueline Durran

I, TONYA Jennifer Johnson

PHANTOM THREAD Mark Bridges

THE SHAPE OF WATER Luis Sequeira

CEL MAI BUN MACHIAJ

BLADE RUNNER 2049 Donald Mowat, Kerry Warn

DARKEST HOUR David Malinowski, Ivana Primorac, Lucy Sibbick, Kazuhiro Tsuji

I, TONYA Deborah La Mia Denaver, Adruitha Lee

VICTORIA & ABDUL Daniel Phillips

WONDER Naomi Bakstad, Robert A. Pandini, Arjen Tuiten

CEL MAI BUN SUNET

BABY DRIVER Tim Cavagin, Mary H. Ellis, Julian Slater

BLADE RUNNER 2049 Ron Bartlett, Doug Hemphill, Mark Mangini, Mac Ruth

DUNKIRK Richard King, Gregg Landaker, Gary A. Rizzo, Mark Weingarten

THE SHAPE OF WATER Christian Cooke, Glen Gauthier, Nathan Robitaille, Brad Zoern

STAR WARS: THE LAST JEDI Ren Klyce, David Parker, Michael Semanick, Stuart Wilson, Matthew Wood

CELE MAI BUNE EFECTE VIZUALE

BLADE RUNNER 2049 Gerd Nefzer, John Nelson

DUNKIRK Scott Fisher, Andrew Jackson

THE SHAPE OF WATER Dennis Berardi, Trey Harrell, Kevin Scott

STAR WARS: THE LAST JEDI Nominalizații vor fi stabiliți

WAR FOR THE PLANET OF THE APES Nominalizații vor fi stabiliți

CEL MAI BUN SCURTMETRAJ BRITANIC DE ANIMAȚIE

HAVE HEART Will Anderson

MAMOON Ben Steer

POLES APART Paloma Baeza, Ser En Low

CEL MAI BUN SCURTMETRAJ BRITANIC

AAMIR Vika Evdokimenko, Emma Stone, Oliver Shuster

COWBOY DAVE Colin O’Toole, Jonas Mortensen

A DROWNING MAN Mahdi Fleifel, Signe Byrge Sørensen, Patrick Campbell

WORK Aneil Karia, Scott O’Donnell

WREN BOYS Harry Lighton, Sorcha Bacon, John Fitzpatrick

PREMIUL EE RISING STAR (votat de către public)

DANIEL KALUUYA

FLORENCE PUGH

JOSH O’CONNOR

TESSA THOMPSON

TIMOTHÉE CHALAMET


Articol scris de