0
30 iunie 2020
 
 

La Gomera, cel mai bun film la Premiile Gopo 2020

premiile-gopo-2020
premiile-gopo-2020

Luni, 29 iunie, la Verde Stop Arena, a avut loc cea de-a 14-a ediție a Galei Premiilor Gopo, cel mai important eveniment dedicat cinematografiei din România.

Amânată cu trei luni în contextul măsurilor de restricție, siguranță și prevenție adoptate de autorități în această primăvară, prima ediție a Galei Premiilor Gopo desfășurată în aer liber a avut ca principal câștigător filmul La Gomera, scris și regizat de Corneliu Porumboiu, care și-a adjudecat nouă trofee.

Evenimentul a fost transmis live pe ProTV Plus, iar miercuri, 1 iulie, de la ora 22:15, va fi transmisă înregistrarea evenimentului pe ProCinema.

Lista completă cu câștigătorii Premiilor Gopo 2020

CEL MAI BUN FILM DE LUNGMETRAJ

  • La Gomera 89%
    producători: Marcela Ursu,Patricia Poienaru | România, Franța, Germania, Suedia (42 Km Film) – CÂȘTIGĂTOR


  • Călătoria fantastică a Maronei
    producător: Anca Damian | Franța, România, Belgia(Aparte Film)
  • Monștri. 100%
    producători: Claudiu Mitcu, Robert Fița, Ion Ioachim Stroe | România (Parada Film)
  • Parking
    producători: Bogdan Crăciun, Tudor Giurgiu | România, Spania, Cehia (Libra Film Productions)
  • Touch Me Not 81%
    producători: Adina Pintilie, Bianca Oana | România, Germania, Cehia, Bulgaria, Franța (produs de: Manekino Film)

CEA MAI BUNĂ REGIE

  • Corneliu Porumboiu pentru filmul La Gomera – CÂȘTIGĂTOR

  • Adina Pintilie pentru filmul Touch Me Not
  • Anca Damian pentru filmul Călătoria fantastică a Maronei
  • Cătălin Mitulescu pentru filmul Heidi
  • Marius Olteanu pentru filmul Monștri.

CEL MAI BUN ACTOR ÎNTR-UN ROL PRINCIPAL

  • Iulian Postelnicu pentru rolul Vali din filmul Arest. – CÂȘTIGĂTOR

  • Gheorghe Visu pentru rolul Nea Mihai din filmul Heidi
  • Mihai Smarandachepentru rolul Adrian din filmul Parking
  • Radu Botarpentru rolul episcopul Iuliu Hossu din filmul Cardinalul
  • Răzvan Vasilescupentru rolul Profu’ din filmul Mo

CEA MAI BUNĂ ACTRIȚĂ ÎNTR-UN ROL PRINCIPAL

  • Judith Statepentru rolul Dana din filmul Monștri. – CÂȘTIGĂTOARE

  • Belén Cuestapentru rolul Maria din filmul Parking
  • Catrinel Marlon pentru rolul Gilda din filmul La Gomera
  • Cătălina Mihai pentru rolul Heidi din filmul Heidi
  • Dana Rogozpentru rolul Mo din filmul Mo

CEL MAI BUN ACTOR ÎNTR-UN ROL SECUNDAR

  • István Téglás pentru rolul Claudiu din filmul La Gomera – CÂȘTIGĂTOR

  • Alexandru Potocean pentru rolul șofer taxi din filmul Monștri.
  • Bogdan Dumitrache pentru rolul Chirvasiu din filmul Heidi
  • Richard Bovnoczki pentru rolul Enache Vizireanu din filmul Cardinalul
  • Șerban Pavlu pentru rolul Alex din filmul Monștri.

CEA MAI BUNĂ ACTRIȚĂ ÎNTR-UN ROL SECUNDAR

  • Rodica Lazăr pentru rolul Magda din filmul La Gomera – CÂȘTIGĂTOARE

  • Coca Bloos pentru rolul Mama Tia din filmul Zavera
  • Hanna Hofmann pentru rolul Hanna din filmul Touch Me Not
  • Julieta Szönyipentru rolul Mama din filmul La Gomera
  • Mădălina Craiu pentru rolul Vera din filmul Mo

CEL MAI BUN SCENARIU

  • Corneliu Porumboiu pentru filmul La Gomera – CÂȘTIGĂTOR

  • Andrei Cohn și Alexandru Negoescu pentru filmul Arest
  • Liviu Săndulescu și Bogdan Toma pentru filmul Cărturan
  • Marius Olteanu pentru filmul Monștri.
  • Radu Dragomir pentru filmul Mo

CEA MAI BUNĂ IMAGINE

  • Tudor Mircea RSC pentru filmul La Gomera – CÂȘTIGĂTOR

  • George Chiper-Lillemark pentru filmul Touch Me Not
  • Luchian Ciobanu pentru filmul Monștri.
  • Marius Panduru RSC pentru filmul Parking
  • Oleg Mutu pentru filmul Cărturan

CEL MAI BUN MONTAJ

  • Roxana Szel pentru filmul La Gomera – CÂȘTIGĂTOARE

  • Adina Pintile pentru filmul Touch Me Not
  • Dana Bunescu pentru filmul Distanța dintre mine și mine
  • IonIoachim Stroe pentru filmul Heidi
  • José M. G. Moyano și Manuel Terceño pentru filmul Parking

CEL MAI BUN SUNET

  • Andre Rigaut, Sophie Chiabaut, Niklas Skarp și Christian Holm pentru filmul La Gomera – CÂȘTIGĂTORI

  • Alexandru Dragomir pentru filmul Heidi
  • Dominik Dolejsi, Marek Poledna, Bernhard Maisch și Veselin Zografov pentru filmul Touch Me Not
  • Lukáš Moudrý și Diana Sagrista pentru filmul Parking
  • Mihai Bogos și Marius Stănescu pentru filmul Mo

CEA MAI BUNĂ MUZICĂ ORIGINALĂ

  • Pablo Pico pentru filmul Călătoria fantastică a Maronei – CÂȘTIGĂTOR

  • Julio de la Rosa pentru filmul Parking
  • Cornel Țăranu pentru filmul Cardinalul
  • Cristian Lolea pentru filmul Zavera
  • Ivo Paunov și Einstürzende Neubauten pentru filmul Touch Me Not

CEA MAI BUNĂ SCENOGRAFIE

  • Simona Pădurețu pentru filmul La Gomera – CÂȘTIGĂTOARE

  • Brecht Evens, Sarah Mazzetti și Gina Thorstensen pentru filmul Călătoria fantastică a Maronei
  • Mihaela Poenaru pentru filmul Heidi
  • Nora Dumitrescu și Laura Russu pentru filmul Maria, Regina României
  • Sonia Nolla pentru filmul Parking

CELE MAI BUNE COSTUME

  • Ana Ioneci, Claudia Bunea pentru filmul Maria, Regina României – CÂȘTIGĂTORI

  • Alexandra Alma Ungureanu Stroe pentru filmul Monștri.
  • Cireșica Cuciuc pentru filmul Heidi
  • Dana Păpăruz pentru filmul La Gomera
  • Luminița Mihai pentru filmul Cardinalul

CEL MAI BUN MACHIAJ ȘI CEA MAI BUNĂ COAFURĂ

  • Domnica Bodogan și Nastasia Mateiu pentru filmul Maria, Regina României – CÂȘTIGĂTORI

  • Alex Gherase, Milen Ivanov și Ioana Covali pentru filmul Touch Me Not
  • Ioana Nadoleanu și Dora Codiță pentru filmul Heidi
  • Manuela Tudor, Bianca Marca și Tania Crăciun, Alexandru Sassupentru filmul Arest
  • Marga Ștefan și Gabriela Crețan pentru filmul La Gomera

CEL MAI BUN FILM DE DEBUT

  • Touch Me Not (r. Adina Pintilie) – CÂȘTIGĂTOR

  • Cărturan (r. Liviu Săndulescu)
  • Mo (r. Radu Dragomir)
  • Monștri. (r. Marius Olteanu)
  • Timebox (r. Nora Agapi)

CEL MAI BUN FILM DOCUMENTAR

  • Distanța dintre mine și mine (r. Dana Bunescu, Mona Nicoară, produs de: Hi Film Productions, producători: Ada Solomon, Mona Nicoară, Diana Paroiu, Alexandru Solomon) România – CÂȘTIGĂTOR

  • Emigrant Blues: un road movie în 2 ½ capitole (r. Mihai Mincan și Claudiu Mitcu, produs de: deFilm, Wearebasca, producător: Radu Stancu) România
  • Jurnalul familiei -escu (r. Șerban Georgescu, produs de: Kolectiv Film, producători: Șerban Georgescu, Liviu Tofan) România
  • Omul care a vrut să fie liber (r. Mihai Mincan și George Chiper-Lillemark, producător:Radu Stancu) România
  • Timebox (r. Nora Agapi, producător: Monica Lăzurean-Gorgan, Manifest Film) România

CEL MAI BUN SCURTMETRAJ DE FICȚIUNE

  • Havana Cuba(r. Andrei Huțuleac, producător: Tudor Giurgiu) Libra Films, România – CÂȘTIGĂTOR

  • Afganistanii(r. Adrian Silișteanu, producător: Anamaria Antoci) Domestic Film, România
  • Celed(r. Anghel Damian, producător: Anghel Damian, Anca Damian) Michelangelo Films, România
  • Opinci(r. Anton Groves, Damian Groves, producător: Bianca Oana, Sorin Baican, Dan Mateescu) Studioset, România
  • Ultimul drum spre mare(r. Adi Voicu, producător: Marcian Lazăr) Axel Film, România

CEL MAI BUN SCURTMETRAJ DOCUMENTAR

  • El iubește ochii mei(r. Enxhi Rista, producător: Viktoria Janssen, Lisa Wischer, Enxhi Rista) U.N.A.T.C. I.L.Caragiale, Film University Babelsberg KONRAD WOLF, România – Germania – CÂȘTIGĂTOR

  • Munca noastră cea de toate zilele(r. Lucia Chicoș, producător: Viktoria Janssen) U.N.A.T.C. I.L.Caragiale, Film University Babelsberg KONRAD WOLF , România – Germania
  • Trofeul Tinereții(r. Răzvan Oprescu, producător: Mădălina Butnariu) România

TÂNĂRĂ SPERANȚĂ

  • Cătălina Mihai pentru rolul Heidi din filmul Heidi – CÂȘTIGĂTOARE

  • Andrian Împărățel pentru regia scurtmetrajului Patul lui Procust
  • Lucia Chicoș pentru regia scurtmetrajelor Contraindicații și Munca noastră cea de toate zilele
  • Matei Monoranu pentru scurtmetrajul de animație Despre ce naiba să scriu
  • Ștefan Azaharioaie pentru sunetul lungmetrajului Să nu ucizi

CEL MAI BUN FILM EUROPEAN


Articol scris de