0
23 ianuarie 2018
 
 

Nominalizările pentru Oscar 2018


Academia Americană de Film a anunțat, astăzi, nominalizările pentru cea de-a 90-a ediție a Premiilor Oscar. Tiffany Haddish și Andy Serkis au anunțat nominalizările, alături de președintele Academiei, John Bailey.

„The Shape of Water” a primit cele mai multe nominalizări, filmul realizat de Guillermo del Toro fiind trecut pe listă în cadrul a 13 categorii din 24. „Three Billboards Outside Ebbing, Missouri” l-a urmat pe acesta, cu nouă nominalizări, în vreme ce „Dunkirk” a fost al treilea la numărul de nominalizări, cu șapte.

Toate cele trei filme au fost trecute și pe lista celor nouă care au fost nominalizate la categoria „Cel mai bun film”.

De menționat că doar trei dintre aceste nouă filme nominalizate pentru cel mai bun film s-au lansat până acum în România (Get Out, Darkest Hour, Dunkirk), iar unul dintre ele nu are nici în prezent o dată la care se va lansa (Lady Bird).

În privința filmelor vorbite într-o altă limbă decât cea engleză, trei dintre cele cinci nominalizate s-au lansat în România, la fel ca și în cazul filmelor de animație nominalizate. În schimb, niciunul dintre filmele documentare nominalizate nu s-a lansat în România și nici nu se știe, în acest moment, dacă vreunul se va lansa în țara noastră.

Ceremonia de decernare a premiilor Oscar va fi prezentată, pentru a doua oară, de Jimmy Kimmel, urmând să aibă loc în data de 4 martie.

Lista nominalizărilor este următoarea:

Film

Call Me by Your Name 87%

Producători: Peter Spears, Luca Guadagnino, Emilie Georges and Marco Morabito

Darkest Hour 81%

Producători: Tim Bevan, Eric Fellner, Lisa Bruce, Anthony McCarten, Douglas Urbanski

Dunkirk 100%

Producători: Emma Thomas, Christopher Nolan

Get Out 100%

Producători: Sean McKittrick, Jason Blum, Edward H. Hamm Jr., Jordan Peele

Lady Bird

Producători: Scott Rudin, Eli Bush, Evelyn O’Neill

Phantom Thread 100%

Producători: JoAnne Sellar, Paul Thomas Anderson, Megan Ellison, Daniel Lupi

The Post 100%

Producători: Amy Pascal, Steven Spielberg, Kristie Macosko Krieger

The Shape of Water 89%

Producători: Guillermo del Toro, J. Miles Dale

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Producători: Graham Broadbent, Pete Czernin, Martin McDonagh

Regie

Paul Thomas Anderson, Phantom Thread

Guillermo del Toro, The Shape of Water

Greta Gerwig, Lady Bird

Christopher Nolan, Dunkirk

Jordan Peele, Get Out

Scenariu original

The Big Sick (Emily V. Gordon & Kumail Nanjiani)

Get Out (Jordan Peele)

Lady Bird (Greta Gerwig)

The Shape of Water (Guillermo del Toro & Vanessa Taylor)

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (Martin McDonagh)

Scenariu adaptat

Call Me by Your Name (James Ivory)

The Disaster Artist (Scott Neustadter & Michael H. Weber)

Logan (Scott Frank & James Mangold și Michael Green)

Molly’s Game (Aaron Sorkin)

Mudbound (Dee Rees & Virgil Williams)

Actor în rol principal

Timothee Chalamet, Call Me by Your Name

Daniel Day-Lewis, Phantom Thread

Daniel Kaluuya, Get Out

Gary Oldman, Darkest Hour

Denzel Washington, Roman J. Israel, Esq.

Actriţă în rol principal

Sally Hawkins, The Shape of Water

Frances McDormand, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Margot Robbie, I, Tonya

Saoirse Ronan, Lady Bird

Meryl Streep, The Post

Actor în rol secundar

Willem Dafoe, The Florida Project

Woody Harrelson, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Richard Jenkins, The Shape of Water

Christopher Plummer, All the Money in the World

Sam Rockwell, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Actriţă în rol secundar

Mary J. Blige, Mudbound

Allison Janney, I, Tonya

Lesley Manville, Phantom Thread

Laurie Metcalf, Lady Bird

Octavia Spencer, The Shape of Water

Film de animaţie

The Boss Baby 41%, Tom McGrath, Ramsey Naito

The Breadwinner, Nora Twomey, Anthony Leo

Coco 92%, Lee Unkrich, Darla K. Anderson

Ferdinand 62%, Carlos Saldanha

Loving Vincent, Dorota Kobiela, Hugh Welchman, Ivan Mactaggart

Director de imagine

Blade Runner 2049 (Roger Deakins)

Darkest Hour (Bruno Delbonnel)

Dunkirk (Hoyte van Hoytema)

Mudbound (Rachel Morrison)

The Shape of Water (Dan Laustsen)

Costume

Beauty and the Beast (Jacqueline Durran)

Darkest Hour (Jacqueline Durran)

Phantom Thread (Mark Bridges)

The Shape of Water (Luis Sequeira)

Victoria & Abdul (Consolata Boyle)

Film documentar

Abacus: Small Enough to Jail — Steve James, Mark Mitten, Julie Goldman

Faces Places — Agnes Varda, JR, Rosalie Varda

Icarus — Bryan Fogel, Dan Cogan

Last Men in Aleppo — Feras Fayyad, Kareem Abeed, Soren Steen Jespersen

Strong Island — Yance Ford, Joslyn Barnes

Montaj

Baby Driver (Jonathan Amos & Paul Machliss)

Dunkirk (Lee Smith)

I, Tonya (Tatiana S. Riegel)

The Shape of Water (Sidney Wolinsky)

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (Jon Gregory)

Film – într-o altă limbă decât engleză

A Fantastic Woman 100%, Chile, Sebastián Lelio, regizor

The Insult, Liban, Ziad Doueiri, regizor

Loveless, Rusia, Andrey Zvyagintsev, regizor

On Body and Soul 71%, Ungaria, Ildikó Enyedi, regizor

The Square 69%, Suedia, Ruben Östlund, regizor

Muzică originală

Dunkirk (Hans Zimmer)

Phantom Thread (Jonny Greenwood)

The Shape of Water (Alexandre Desplat)

Star Wars: The Last Jedi (John Williams)

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (Carter Burwell)

Cântec original

„Mighty River” (Mudbound), Mary J. Blige, Raphael Saadiq, Taura Stinson

„The Mystery of Love” (Call Me by Your Name), Sufjan Stevens

„Remember Me” (Coco), Kristen Anderson-Lopez, Robert Lopez

„Stand Up for Something” (Marshall), Diane Warren, Lonnie R. Lynn, Diane Warren

„This Is Me” (The Greatest Showman), Benj Pasek, Justin Paul

Scenografie

Beauty and the Beast (Sarah Greenwood; Katie Spencer)

Blade Runner 2049 (Dennis Gassner, Alessandra Querzola)

Darkest Hour (Sarah Greenwood, Katie Spencer)

Dunkirk (Nathan Crowley, Gary Fettis)

The Shape of Water (Paul D. Austerberry, Jeffrey A. Melvin, Shane Vieau)

Film scurtmetraj

DeKalb Elementary — Reed Van Dyk

The Eleven O’Clock — Derin Seale, Josh Lawson

My Nephew Emmett — Kevin Wilson, Jr.

The Silent Child — Chris Overton, Rachel Shenton

Watu Wote/All of Us — Katja Benrath, Tobias Rosen

Film documentar de scurtmetraj

Edith+Eddie — Laura Checkoway, Thomas Lee Wright

Heaven is a Traffic Jam on the 405 — Frank Stiefel

Heroin(e) — Elaine McMillion Sheldon, Kerrin Sheldon

Knife Skills — Thomas Lennon

Traffic Stop — Kate Davis, David Heilbroner

Film de animaţie – scurtmetraj

Dear Basketball — Glen Keane, Kobe Bryant

Garden Party — Victor Caire, Gabriel Grapperon

Lou — Dave Mullins, Dana Murray

Negative Space — Max Porter, Ru Kuwahata

Revolting Rhymes — Jakob Schuh, Jan Lachauer

Montaj de sunet

Baby Driver, Julian Slater

Blade Runner 2049, Mark Mangini și Theo Green

Dunkirk, Richard King și Alex Gibson

The Shape of Water, Nathan Robitaille și Nelson Ferreira

Star Wars: The Last Jedi, Matthew Wood și Ren Klyce

Mixaj de sunet

Baby Driver, Julian Slater, Tim Cavagin și Mary H. Ellis

Blade Runner 2049, Ron Bartlett, Doug Hemphill și Mac Ruth

Dunkirk, Mark Weingarten, Gregg Landaker și Gary A. Rizzo

The Shape of Water, Christian Cooke, Brad Zoern și Glen Gauthier

Star Wars: The Last Jedi, David Parker, Michael Semanick, Ren Klyce și Stuart Wilson

Efecte vizuale

Blade Runner 2049 — John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert și Richard R. Hoover

Guardians of the Galaxy Vol. 2 — Christopher Townsend, Guy Williams, Jonathan Fawkner și Dan Sudick

Kong: Skull Island — Stephen Rosenbaum, Jeff White, Scott Benza și Mike Meinardus

Star Wars: The Last Jedi — Ben Morris, Mike Mulholland, Neal Scanlan și Chris Corbould

War for the Planet of the Apes — Joe Letteri, Daniel Barrett, Dan Lemmon și Joel Whist


Articol scris de