1
5 martie 2018
 
 

The Shape of Water, cel mai bun film la Oscar 2018

castigatorii-oscar-2018
castigatorii-oscar-2018

Anul acesta, n-a prea fost loc de surprize la cea de-a 90-a ediție a Premiilor Oscar.

Filmul lui Guillermo del Toro, The Shape of Water, a câștigat cele mai multe premii (4), inclusiv premiul pentru cel mai bun film și cel pentru cea mai bună regie. Dunkirk a obținut trei premii, în vreme ce Three Billboards Outside Ebbing, Missouri, Blade Runner 2049, Coco și Darkest Hour au câștigat câte două premii fiecare.

Premiul pentru cea mai bună actriță i-a revenit lui Frances McDormand, pentru rolul din Three Billboards Outside Ebbing, Missouri. Gary Oldman a câștigat pentru prima dată un Oscar, pentru rolul din Darkest Hour. Iar Allison Janney (I, Tonya) și Sam Rockwell (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri) au fost premiați pentru cea mai bună actriță în rol secundar, respectiv pentru cel mai bun actor în rol secundar.

Toate filmele nominalizate pentru Cel mai bun film au câștigat cel puțin un premiu, mai puțin Lady Bird și The Post.

Iată, în continuare, lista completă cu câștigătorii celei de-a 90-a ediții a Premiilor Oscar.
(câștigătorii sunt cu litere îngroșate)

Film

The Shape of Water 89%

Producători: Guillermo del Toro, J. Miles Dale


Call Me by Your Name 87%

Producători: Peter Spears, Luca Guadagnino, Emilie Georges and Marco Morabito

Darkest Hour 81%

Producători: Tim Bevan, Eric Fellner, Lisa Bruce, Anthony McCarten, Douglas Urbanski

Dunkirk 100%

Producători: Emma Thomas, Christopher Nolan

Get Out 100%

Producători: Sean McKittrick, Jason Blum, Edward H. Hamm Jr., Jordan Peele

Lady Bird

Producători: Scott Rudin, Eli Bush, Evelyn O’Neill

Phantom Thread 100%

Producători: JoAnne Sellar, Paul Thomas Anderson, Megan Ellison, Daniel Lupi

The Post 100%

Producători: Amy Pascal, Steven Spielberg, Kristie Macosko Krieger

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Producători: Graham Broadbent, Pete Czernin, Martin McDonagh

Regie

Guillermo del Toro, The Shape of Water


Paul Thomas Anderson, Phantom Thread

Greta Gerwig, Lady Bird

Christopher Nolan, Dunkirk

Jordan Peele, Get Out

Scenariu original

Get Out (Jordan Peele)


The Big Sick (Emily V. Gordon & Kumail Nanjiani)

Lady Bird (Greta Gerwig)

The Shape of Water (Guillermo del Toro & Vanessa Taylor)

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (Martin McDonagh)

Scenariu adaptat

Call Me by Your Name (James Ivory)


The Disaster Artist (Scott Neustadter & Michael H. Weber)

Logan (Scott Frank & James Mangold și Michael Green)

Molly’s Game (Aaron Sorkin)

Mudbound (Dee Rees & Virgil Williams)

Actor în rol principal

Gary Oldman, Darkest Hour


Timothee Chalamet, Call Me by Your Name

Daniel Day-Lewis, Phantom Thread

Daniel Kaluuya, Get Out

Denzel Washington, Roman J. Israel, Esq.

Actriţă în rol principal

Frances McDormand, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri


Sally Hawkins, The Shape of Water

Margot Robbie, I, Tonya

Saoirse Ronan, Lady Bird

Meryl Streep, The Post

Actor în rol secundar

Sam Rockwell, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri


Willem Dafoe, The Florida Project

Woody Harrelson, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Richard Jenkins, The Shape of Water

Christopher Plummer, All the Money in the World

Actriţă în rol secundar

Allison Janney, I, Tonya


Mary J. Blige, Mudbound

Lesley Manville, Phantom Thread

Laurie Metcalf, Lady Bird

Octavia Spencer, The Shape of Water



Film de animaţie

Coco 92%, Lee Unkrich, Darla K. Anderson


The Boss Baby 41%, Tom McGrath, Ramsey Naito

The Breadwinner, Nora Twomey, Anthony Leo

Ferdinand 62%, Carlos Saldanha

Loving Vincent, Dorota Kobiela, Hugh Welchman, Ivan Mactaggart

Director de imagine

Blade Runner 2049 (Roger Deakins)


Darkest Hour (Bruno Delbonnel)

Dunkirk (Hoyte van Hoytema)

Mudbound (Rachel Morrison)

The Shape of Water (Dan Laustsen)

Costume

Phantom Thread (Mark Bridges)


Beauty and the Beast (Jacqueline Durran)

Darkest Hour (Jacqueline Durran)

The Shape of Water (Luis Sequeira)

Victoria & Abdul (Consolata Boyle)

Film documentar

Icarus — Bryan Fogel, Dan Cogan


Abacus: Small Enough to Jail — Steve James, Mark Mitten, Julie Goldman

Faces Places — Agnes Varda, JR, Rosalie Varda

Last Men in Aleppo — Feras Fayyad, Kareem Abeed, Soren Steen Jespersen

Strong Island — Yance Ford, Joslyn Barnes

Montaj

Dunkirk (Lee Smith)


Baby Driver (Jonathan Amos & Paul Machliss)

I, Tonya (Tatiana S. Riegel)

The Shape of Water (Sidney Wolinsky)

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (Jon Gregory)

Film – într-o altă limbă decât engleză

A Fantastic Woman 100%, Chile, Sebastián Lelio, regizor


The Insult, Liban, Ziad Doueiri, regizor

Loveless, Rusia, Andrey Zvyagintsev, regizor

On Body and Soul 71%, Ungaria, Ildikó Enyedi, regizor

The Square 69%, Suedia, Ruben Östlund, regizor

Muzică originală

The Shape of Water (Alexandre Desplat)


Dunkirk (Hans Zimmer)

Phantom Thread (Jonny Greenwood)

Star Wars: The Last Jedi (John Williams)

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (Carter Burwell)

Cântec original

„Remember Me” (Coco), Kristen Anderson-Lopez, Robert Lopez


„Mighty River” (Mudbound), Mary J. Blige, Raphael Saadiq, Taura Stinson

„The Mystery of Love” (Call Me by Your Name), Sufjan Stevens

„Stand Up for Something” (Marshall), Diane Warren, Lonnie R. Lynn, Diane Warren

„This Is Me” (The Greatest Showman), Benj Pasek, Justin Paul

Scenografie

The Shape of Water (Paul D. Austerberry, Jeffrey A. Melvin, Shane Vieau)


Beauty and the Beast (Sarah Greenwood; Katie Spencer)

Blade Runner 2049 (Dennis Gassner, Alessandra Querzola)

Darkest Hour (Sarah Greenwood, Katie Spencer)

Dunkirk (Nathan Crowley, Gary Fettis)

Film scurtmetraj

The Silent Child — Chris Overton, Rachel Shenton


DeKalb Elementary — Reed Van Dyk

The Eleven O’Clock — Derin Seale, Josh Lawson

My Nephew Emmett — Kevin Wilson, Jr.

Watu Wote/All of Us — Katja Benrath, Tobias Rosen

Film documentar de scurtmetraj

Heaven is a Traffic Jam on the 405 — Frank Stiefel


Edith+Eddie — Laura Checkoway, Thomas Lee Wright

Heroin(e) — Elaine McMillion Sheldon, Kerrin Sheldon

Knife Skills — Thomas Lennon

Traffic Stop — Kate Davis, David Heilbroner

Film de animaţie – scurtmetraj

Dear Basketball — Glen Keane, Kobe Bryant


Garden Party — Victor Caire, Gabriel Grapperon

Lou — Dave Mullins, Dana Murray

Negative Space — Max Porter, Ru Kuwahata

Revolting Rhymes — Jakob Schuh, Jan Lachauer

Montaj de sunet

Dunkirk, Richard King și Alex Gibson


Baby Driver, Julian Slater

Blade Runner 2049, Mark Mangini și Theo Green

The Shape of Water, Nathan Robitaille și Nelson Ferreira

Star Wars: The Last Jedi, Matthew Wood și Ren Klyce

Mixaj de sunet

Dunkirk, Mark Weingarten, Gregg Landaker și Gary A. Rizzo


Baby Driver, Julian Slater, Tim Cavagin și Mary H. Ellis

Blade Runner 2049, Ron Bartlett, Doug Hemphill și Mac Ruth

The Shape of Water, Christian Cooke, Brad Zoern și Glen Gauthier

Star Wars: The Last Jedi, David Parker, Michael Semanick, Ren Klyce și Stuart Wilson

Efecte vizuale

Blade Runner 2049 — John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert și Richard R. Hoover


Guardians of the Galaxy Vol. 2 — Christopher Townsend, Guy Williams, Jonathan Fawkner și Dan Sudick

Kong: Skull Island — Stephen Rosenbaum, Jeff White, Scott Benza și Mike Meinardus

Star Wars: The Last Jedi — Ben Morris, Mike Mulholland, Neal Scanlan și Chris Corbould

War for the Planet of the Apes — Joe Letteri, Daniel Barrett, Dan Lemmon și Joel Whist


Articol scris de