0
16 septembrie 2016
 
 

Noaptea Albă a Filmului Românesc 2016 > Program

noaptea-alba-a-filmului-romanesc-2016
noaptea-alba-a-filmului-romanesc-2016

Azi, 16 septembrie, va avea loc în București o nouă ediție a evenimentului Noaptea Albă a Filmului Românesc.

Publicul va putea viziona Sieranevada, cel mai nou film al lui Cristi Puiu, o avanpremieră a comediei Două lozuri, în regia lui Paul Negoescu, iar după miezul nopții, la Cinema Elvire Popesco, cinefilii vor avea parte de o proiecție-surpriză: unul dintre cele mai așteptate și mai premiate filme românești ale anului va rula în avanpremieră.

De asemenea, vor fi proiectate și scurtmetraje, printre care se află 4:15 p.m. sfârşitul lumii, de Cătălin Rotaru şi Gabi Virginia Șarga, selecționat în competiția de scurtmetraje de la Cannes și premiat recent la Sarajevo, extrem de popularul O noapte în Tokoriki, de Roxana Stroe, distins cu Premiul Special al secțiunii Generation 14plus la Berlin, Ferdinand 13 – primul scurtmetraj regizat de scriitoarea Cecilia Ștefănescu, Raisa (r. Pavel Cuzuioc), o dramă cu Cristina Flutur în rolul principal, sau 7 luni mai târziu, al patrulea film scurt al lui Andrei Crețulescu, cu aceiași Şerban Pavlu, Dorian Boguţă, Rodica Lazăr şi Andi Vasluianu.

Dintre lungmetraje nu vor lipsi nici Ilegitim (r. Adrian Sitaru), Dincolo de calea ferată (r. Cătălin Mitulescu), Acasă la tata (r. Andrei Cohn), București NonStop (r. Dan Chișu) sau Lumea e a mea (r. Nicolae Constantin Tănase).

Intrarea este liberă iar proiecțiile vor avea loc la Cinema Muzeul Țăranului, Cinema Elvire Popesco, Centrul Cultural Casa Artelor, Parcul Titan (Parcul Artelor), Parcul Crângași, J’ai Bistrot, Deschis Gastrobar, Unteatru, Make a Point și Clubul de Educație Alternativă (Ferentari).

Iată, mai jos, programul complet:

Programul Noaptea Albă a Filmului Românesc

CINEMA MUZEUL ȚĂRANULUI: STUDIOUL HORIA BERNEA (Str. Monetăriei, 3)

  • 20:30 – Sieranevada (2016, r. Cristi Puiu)
  • 00:00 – Ilegitim (2016, r. Adrian Sitaru)

CINEMA MUZEUL ȚĂRANULUI: OPEN AIR

  • 21:00 – Legături bolnăvicioase (2006, r. Tudor Giurgiu) – PROIECȚIE SPECIALĂ

CINEMA ELVIRE POPESCO (Bd. Dacia, 77)

  • 23:00 – Două lozuri (2016, r. Paul Negoescu) – AVANPREMIERĂ
  • 01:00 – Film surpriză – AVANPREMIERĂ

CENTRUL CULTURAL CASA ARTELOR (Bd. Mircea Vodă, 5)

  • 21:00 – Chuck Norris vs. Communism (2015, r. Ilinca Călugăreanu)
  • 22:30 – Acasă la tata (2015, r. Andrei Cohn)

PARCUL TITAN – PARCUL ARTELOR (Scena de pe malul lacului)

  • 20:30 – Dincolo de calea ferată(2016, r. Cătălin Mitulescu)
  • 22:00 – Cinema, mon amour (2015, r. Alexandru Belc)

PARCUL CRÂNGAȘI

  • 20:30 – Drumul spre succes (2015, r. Andrei-Nicolae Teodorescu)
  • 21:00 – YouTube Bazaar (2015, r. Dan Chișu)

TEATRUL UNTEATRU (Str. Sfinții Apostoli, 44)

  • 19:00 – Arta apărării individuale (1980); Atelier cu călăuza (1985); Iar ca sentiment, un cristal (1986); Oameni care povestesc (1983) – TRIBUT OVIDIU BOSE PAȘTINA
  • 20:30 – La capătul liniei (1982, r. Dinu Tănase) – TRIBUT MIRCEA ALBULESCU
  • 22:00 – După-amiaza unui torționar (2002, r. Lucian Pintilie) – TRIBUT RADU BELIGAN
  • 23:30 – Operațiunea Monstrul (1976, r. Manole Marcus) – TRIBUT MARIN MORARU

DESCHIS GASTROBAR (Splaiul Unirii, 160)

  • 20:00 – 23:00 – Scurtmetraje românești din selecțiaTIFF 2016

Te mai uiți și la om (r. Ana Maria Comănescu); Ninel (r. Constantin Popescu); Wall (r. Mihai Radu Dan); Ana se întoarce (r. Ruxandra Ghițescu) ; 7 luni mai târziu (r. Andrei Crețulescu) ; Blana (r. Tudor Botezatu); Oase pentru Otto (r. Matei Lucaci-Grunberg); O noapte în Tokoriki (r. Roxana Stroe)

J’AI BISTROT (Calea Griviței, 55)

  • 20:00 – 23:00 – Scurtmetraje românești din selecțiaTIFF 2016

Mă cheamă Costin (r. Radu Potcoavă); Ferdinand 13 (r. Cecilia Ștefănescu); 4:15 Sfârșitul lumii (r. Gabi Sarga, Cătălin Rotaru); Proiecționistul (r. Norbert Fodor); Miercuri (r. Goran Mihailov); Un gust amar (r. Raluca Ungureanu); Raisa (r. Pavel Cuzuioc); O faptă bună (r. Andrei Gruzsniczki)

MAKE A POINT (Șos. Morarilor, 1 – în incinta Postăvăriei Române)

PROIECȚII SPECIALE – 10 ANI DE LA PREMIERĂ

  • 19:00 – Hârtia va fi albastră (2006, r. Radu Muntean)
  • 21:00 – Cum mi-am petrecut sfârșitul lumii (2006, r. Cătălin Mitulescu)
  • 23:00 – A fost sau n-a fost? (2006, r. Corneliu Porumboiu)

CLUBUL DE EDUCAȚIE ALTERNATIVĂ (Școala 136 – Prelungirea Ferentari, 68 și Școala 147 – Strada Bacău, 1)

  • 18:00 – Roboțelul de aur (2015, r. Radu Mocanu, Mihai Dragolea)
  • 19:30 – București NonStop (2015, r. Dan Chișu)
  • 21:30 – Lumea e a mea (2015, r. Nicolae Constantin Tănase)

*Intrarea la proiecții este gratuită, în limita locurilor disponibile.

*Vizionarea filmelor de la Cinema Elvire Popesco se face doar pe bază de rezervări, la adresa de email: cinema.bucarest@institutfrancais.ro


Articol scris de