0
23 februarie 2017
 
 

Sieranevada, cele mai multe nominalizări la Premiile Gopo 2017

nominalizari-premiile-gopo-2017
nominalizari-premiile-gopo-2017

Filmul lui Cristi Puiu, Sieranevada, a obținut cele mai multe nominalizări (16) la Premiile Gopo 2017. Acesta este urmat în topul nominalizărilor de filmul Câini, regizat de Bogdan Mirică, care a fost nominalizat la 13 categorii.
De altfel și Sieranevada a fost nominalizat tot la 13 categorii, însă la categoria Cea mai bună actriță în rol secundar patru dintre cele cinci actrițe nominalizate sunt din Sieranevada.

Alături de Câini și Sieranevada, la categoria Cel mai bun film, au mai intrat în cursă pentru cel mai important trofeu: Bacalaureat, de Cristian Mungiu, Două lozuri, de Paul Negoescu, și Inimi cicatrizate, de Radu Jude.

Câștigătorii vor fi anunțați într-o gală ce va avea loc pe 21 martie 2017, la Teatrul Național din Capitală.

Iată, mai jos, lista completă cu nominalizările:

LISTĂ NOMINALIZĂRI PREMIILE GOPO 2017

CEL MAI BUN FILM (LUNGMETRAJ)

Bacalaureat 94%
producător Cristian Mungiu (Mobra Films), regia Cristian Mungiu
Câini 88%
producător Marcela Ursu (42KM Film), regia Bogdan Mirică
Două lozuri 90%
producător Dragoș Bucur (Actoriedefilm.ro), regia Paul Negoescu
Inimi Cicatrizate 50%
producător Ada Solomon (Hi Film Productions), regia Radu Jude
Sieranevada 73%
producător Anca Puiu (Mandragora), regia Cristi Puiu

CEL MAI BUN REGIZOR (LUNGMETRAJ)

Cristian Mungiu pentru filmul Bacalaureat
Bogdan Mirică pentru filmul Câini
Adrian Sitaru pentru filmul Ilegitim
Radu Jude pentru filmul Inimi Cicatrizate
Cristi Puiu pentru filmul Sieranevada

CEL MAI BUN ACTOR ÎNTR-UN ROL PRINCIPAL (ÎNTR-UN FILM DE LUNGMETRAJ FICŢIUNE)

Adrian Titieni pentru rolul Romeo din filmul Bacalaureat
Gheorghe Visu pentru rolul Hogaş din filmul Câini
Bogdan Dumitrache pentru rolul George din filmul Dublu
András Hatházi pentru rolul Lucian din filmul Orizont
Mimi Brănescu pentru rolul Lary din filmul Sieranevada

CEA MAI BUNĂ ACTRIȚĂ ÎNTR-UN ROL PRINCIPAL (ÎNTR-UN FILM DE LUNGMETRAJ FICŢIUNE)

Medeea Marinescu pentru rolul Monica din filmul 03.Bypass
Maria Drăguş pentru rolul Eliza din filmul Bacalaureat
Alina Grigore pentru rolul Sasha din filmul Ilegitim
Rodica Lazăr pentru rolul Andra din filmul Orizont
Dana Dogaru pentru rolul Nuşa din filmul Sieranevada

CEL MAI BUN ACTOR ÎNTR-UN ROL SECUNDAR (ÎNTR-UN FILM DE LUNGMETRAJ FICŢIUNE)

Petre Ciubotaru pentru rolul Viceprimar Bulai din filmul Bacalaureat
Vlad Ivanov pentru rolul Samir din filmul Câini
Adrian Titieni pentru rolul Victor din filmul Ilegitim
Șerban Pavlu pentru rolul Doctorul Ceafalan din filmul Inimi cicatrizate
Sorin Medeleni pentru rolul Tony din filmul Sieranevada

CEA MAI BUNĂ ACTRIȚĂ ÎNTR-UN ROL SECUNDAR (ÎNTR-UN FILM DE LUNGMETRAJ FICŢIUNE)

Judith State pentru rolul Sandra din filmul Sieranevada
Ana Ciontea pentru rolul Tanti Ofelia din filmul Sieranevada
Tatiana Iekel pentru rolul Tanti Evelina din filmul Sieranevada
Cătălina Moga pentru rolul Laura din filmul Sieranevada
Viorica Geantă Chelbea pentru rolul Mătăsica din filmul Miracolul din Tekir

CEL MAI BUN SCENARIU (LUNGMETRAJ FICŢIUNE)

Cristian Mungiu pentru filmul Bacalaureat
Bogdan Mirică pentru filmul Câini
Paul Negoescu pentru filmul Două lozuri
Radu Jude pentru filmul Inimi Cicatrizate
Cristi Puiu pentru filmul Sieranevada

CEA MAI BUNĂ IMAGINE (LUNGMETRAJ)

Andrei Butică pentru filmul Câini
Pătru Păunescu pentru filmul Dublu
Marius Panduru pentru filmul Inimi Cicatrizate
Oleg Mutu pentru filmul Orizont
Barbu Bălăşoiu pentru filmul Sieranevada

CEL MAI BUN MONTAJ (LUNGMETRAJ)

Mircea Olteanu pentru filmul Bacalaureat
Roxana Szel pentru filmul Câini
Mircea Olteanu, Theo Lichtenberger pentru filmul Ilegitim
Cătălin Cristuţiu pentru filmul Inimi Cicatrizate
Letiţia Ştefănescu, Ciprian Cimpoi pentru filmul Sieranevada

CEL MAI BUN SUNET (LUNGMETRAJ)

Constantin Fleancu, Mircea Olteanu, Olivier Do Huu pentru filmul Bacalaureat
Sam Cohen, Sebastian Ysemlze, Hervé Buirette pentru filmul Câini
Ioan Filip, Dan Ştefan Rucăreanu pentru filmul Ilegitim
Dana Bunescu, Cristinel Şirli pentru filmul Inimi Cicatrizate
Jean Paul Bernard, Filip Mureşan, Christophe Vintrignier pentru filmul Sieranevada

CEA MAI BUNĂ MUZICĂ ORIGINALĂ (LUNGMETRAJ)

Mircea Florian pentru filmul 03.Bypass
Codrin Lazăr, Sorin Romanescu pentru filmul Câini
Jean Paul Wall pentru filmul Dincolo de calea ferată
Flora Pop, Alin Zăbrăuţeanu pentru filmul Două lozuri
Cristian Lolea pentru filmul Orizont

CELE MAI BUNE DECORURI (LUNGMETRAJ FICŢIUNE)

Vali Ighigheanu pentru filmul Afacerea Est
Simona Pădureţu pentru filmul Bacalaureat
Augustina Stanciu pentru filmul Câini
Cristian Niculescu pentru filmul Inimi cicatrizate
Cristina Barbu pentru filmul Sieranevada

CELE MAI BUNE COSTUME (LUNGMETRAJ FICŢIUNE)

Elena Stozanova pentru filmul Câini
Mălina Ionescu pentru filmul Două lozuri
Dana Păpăruz pentru filmul Inimi Cicatrizate
Carmen Cristea pentru filmul Miracolul din Tekir
Maria Pitea, Doina Răducuț pentru filmul Sieranevada

CEL MAI BUN MACHIAJ ȘI CEA MAI BUNĂ COAFURĂ (LUNGMETRAJ FICŢIUNE)

Nicoleta Toader, Andreea Dardea pentru filmul #Selfie 69
Gabriela Creţan pentru filmul Câini
Gina Dan, Ada Radu pentru filmul Două lozuri
Bianca Boeroiu, Domnica Bodogan pentru filmul Inimi Cicatrizate
Stefanija Roso, Mojca Gorogranc pentru filmul Sieranevada

CEL MAI BUN FILM DE DEBUT (LUNGMETRAJ)

Câini (regia Bogdan Mirică)
Discordia (regia Ion Indolean)
Dublu (regia Catrinel Dănăiață)

CEL MAI BUN FILM DOCUMENTAR

Camera obscură, producător Liviu Mărghidan (Scharf Film), regia Gheorghe Preda
Doar o răsuflare, producători: Monica Lăzurean-Gorgan, Hanka Kastelicova, Alina David, Andra Radu (Manifest Film, HBO Europe), regia Monica Lăzurean-Gorgan
Imagini din vis, producători: Claudiu Mitcu, Sorin Luca, Monica Lăzurean-Gorgan (Wearebasca), regia Sorin Luca
În căutarea tatălui pierdut, producător Tudor Giurgiu (Libra Film), regia Ionuț Teianu
Varză, cartofi şi alţi demoni, producători: Alexandru Iordăchescu, Șerban Georgescu, Heino Deckert (Kolectiv Film, Elefant Film, Ma.ja.de Filmproduktion), regia Șerban Georgescu

CEL MAI BUN SCURTMETRAJ

4:15 PM Sfârşitul lumii, producători Adina Sădeanu, Cătălin Rotaru (Axis Media Production, Flama Booking) regia Cătălin Rotaru, Gabi Virginia Șarga
Mă cheamă Costin, producători Claudiu Mitcu, Ioachim Stroe, Robert Fița (Wearebasca), regia Radu Potcoavă
Ninel, producători Ada Solomon, Călin Peter Netzer (Parada Film), regia Constantin Popescu
Pipa, sexul şi omleta, producător Carla Fotea (UNATC „I.L.Caragiale” Bucureşti), regia Ana-Maria Comănescu
Proiecţionistul, producător Anda Ionescu (CitiZenit, Alien Film), regia Norbert Fodor

TÂNĂRĂ SPERANȚĂ

Matei Lucaci-Grunberg pentru regia scurtmetrajului Oase pentru Otto
Anamaria Antoci pentru producţia filmului Ilegitim
Carla Fotea pentru producţia scurtmetrajului Pipa, sexul şi omleta
Ilinca Hărnuţ pentru rolul din Inimi cicatrizate
Lucian Teodor Rus pentru rolul din Inimi cicatrizate

CEL MAI BUN FILM EUROPEAN

Fiul lui Saul/Saul Fia (regia László Nemes), Distribuitor: Transilvania Film
Toni Erdmann /Toni Erdmann (regia Maren Ade), Distribuitor: microFilm
Mlaştina /La Isla Minima (regia Alberto Rodríguez), Distribuitor: Transilvania Film
Despre oameni şi oi /Rams (regia Grímur Hákonarson), Distribuitor: Transilvania Film
Un porumbel cugetând pe o ramură / A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence (regia Roy Andersson), Distribuitor: Clorofilm


Articol scris de