0
27 martie 2018
 
 

Un pas în urma serafimilor – cel mai bun film la Premiile Gopo 2018

premiile-gopo-2018
premiile-gopo-2018

În această seară, 27 martie, au fost acordate Premiile Gopo 2018.
Filmul lui Daniel Sandu, Un pas în urma serafimilor, a câștigat 8 premii, inclusiv pentru Cel mai bun film, în vreme ce 6,9 pe scara Richter, al lui Nae Caranfil, a câștigat 5 premii.

Octav a fost premiat cu trofeul rezervat filmului cu cei mai mulți spectatori, iar Ghinionistul a fost recompensat cu premiul acordat filmului cu cele mai mari încasări.

Mai jos, este lista completă cu câștigătorii Premiilor Gopo 2018.

CEL MAI BUN FILM (LUNGMETRAJ)

UN PAS ÎN URMA SERAFIMILOR 70% – CÂȘTIGĂTOR
Regia: Daniel Sandu, Producător: Ada Solomon, Ioana Drăghici (HiFilm Productions)


6,9 PE SCARA RICHTER 100%
Regia: Nae Caranfil, Producător: Tudor Reu, Cristian Mungiu, Hristo Hristov (Mobra Films)

BREAKING NEWS 75%
Regia: Iulia Rugină, Producător: Tudor Giurgiu, Oana Giurgiu, Bogdan Crăciun (Hai-Hui Entertainment)

FIXEUR
Regia: Adrian Sitaru, Producător: Ana Maria Antoci, Adrian Silișteanu, Jean des Forêts (4 Proof Film)

MEDA SAU PARTEA NU PREA FERICITĂ A LUCRURILOR 80%
Regia: Emanuel Pârvu, Producător: Miruna Berescu (Asociația FAMart)

Premiul publicului pentru filmul cu cei mai mulți spectatori

OCTAV 58%
Spectatori: 57.813 / Incasari: 863.013 lei.

Premiul publicului pentru filmul cu cele mai mari încasări

GHINIONISTUL
Încasări: 1.007.284 lei / Spectatori: 53.898.

CEL MAI BUN REGIZOR (LUNGMETRAJ)

UN PAS ÎN URMA SERAFIMILOR – CÂȘTIGĂTOR
Regia: Daniel Sandu


6,9 PE SCARA RICHTER
Regia: Nae Caranfil

ANA, MON AMOUR
Regia: Călin Peter Netzer

BREAKING NEWS
Regia: Iulia Rugină

FIXEUR
Regia: Adrian Sitaru

CEL MAI BUN ACTOR ÎNTR-UN ROL PRINCIPAL (ÎNTR-UN FILM DE LUNGMETRAJ FICŢIUNE)

Vlad Ivanov pentru rolul preotului Ivan din filmul Un pas în urma serafimilor – CÂȘTIGĂTOR


Mircea Postelnicu pentru rolul Toma din filmul Ana, mon amour
Andi Vasluianu pentru rolul Alex din filmul Breaking News
Tudor Aaron Istodor pentru rolul Radu din filmul Fixeur
Alexandru Potocean pentru rolul Costi din filmul Marița
Șerban Pavlu pentru rolul Doru din filmul Meda sau Partea nu prea fericită a lucrurilor

CEA MAI BUNĂ ACTRIȚĂ ÎNTR-UN ROL PRINCIPAL (ÎNTR-UN FILM DE LUNGMETRAJ FICŢIUNE)

Diana Cavaliotti pentru rolul Ana din filmul Ana, mon amour – CÂȘTIGĂTOARE


Voica Oltean pentru rolul Simona din filmul Breaking News
Ela Ionescu pentru rolul Eva din filmul Dimineața care nu se va sfârși
Cristina Flutur pentru rolul Ioana din filmul Hawaii
Ofelia Popii pentru rolul Vera din filmul Portrete în pădure

CEL MAI BUN ACTOR ÎNTR-UN ROL SECUNDAR (ÎNTR-UN FILM DE LUNGMETRAJ FICŢIUNE)

Ali Amir pentru rolul Aid din filmul Un pas în urma serafimilor – CÂȘTIGĂTOR


Lucian Ifrim pentru rolul Tudor din filmul Aniversarea
Emanuel Pârvu pentru rolul Sandu din filmul Aniversarea
Adrian Văncică pentru rolul polițist din filmul Ultima zi
Ilie Dumitrescu Jr. pentru rolul Olah din filmul Un pas în urma serafimilor

CEA MAI BUNĂ ACTRIȚĂ ÎNTR-UN ROL SECUNDAR (ÎNTR-UN FILM DE LUNGMETRAJ FICŢIUNE)

Diana Spătărescu pentru rolul Anca Rășcanu din filmul Fixeur – CÂȘTIGĂTOARE


Carmen Tănase pentru rolul mamă Toma din filmul Ana, mon amour
Simona Bondoc pentru rolul Valeria din filmul Aniversarea
Rodica Lazăr pentru rolul Viorica din filmul Hawaii
Ana Ciontea pentru rolul Maria din filmul Marița

CEL MAI BUN SCENARIU (LUNGMETRAJ FICȚIUNE)

Daniel Sandu pentru filmul Un pas în urma serafimilor – CÂȘTIGĂTOR


Nae Caranfil pentru filmul 6,9 pe scara Richter
Ana Agopian, Oana Răsuceanu, Iulia Rugină pentru filmul Breaking News
Claudia Silișteanu, Adrian Silișteanu pentru filmul Fixeur
Anca Buja și Cristi Iftime pentru filmul Marița

CEA MAI BUNĂ IMAGINE (LUNGMETRAJ)

George Dăscălescu pentru filmul Un pas în urma serafimilor – CÂȘTIGĂTOR


Liviu Pojoni pentru filmul Aniversarea
Adrian Silișteanu (RSC) pentru filmul Fixeur
Silviu Stavilă pentru filmul Meda sau Partea nu prea fericită a lucrurilor
Andrei Dăscălescu pentru filmul Planeta Petrila

CEL MAI BUN MONTAJ (LUNGMETRAJ)

Dana Bunescu pentru filmul Ana, mon amour – CÂȘTIGĂTOARE


Cătălin Cristuțiu pentru filmul Breaking News
Mircea Olteanu, Ștefan Pârlog, Andrei Dăscălescu pentru filmul Planeta Petrila
Ștefan-Ioan Tatu pentru filmul Ultima zi
Mircea Olteanu pentru filmul Un pas în urma serafimilor

CEL MAI BUN SUNET (LUNGMETRAJ)

Aleksander Simeonov, Tamas Szekely, Florin Tăbăcaru, Alexandru Dumitru pentru filmul 6,9 pe scara Richter – CÂȘTIGĂTOR


Liviu Lupșa, Marius Leftărache pentru filmul Aniversarea
Ioan Filip, Dan Ștefan Rucăreanu pentru filmul Fixeur
Dana Bunescu, Andre Rigaut, Sophie Chiabaut, Cristinel Șirli pentru filmul Ana, mon amour
Daniel Soare, Mirel Cristea, Marius Leftărache, Marian Bălan și Dragoș Știrbu pentru filmul Un pas în urma serafimilor

CEA MAI BUNĂ MUZICĂ ORIGINALĂ (LUNGMETRAJ)

Nae Caranfil, Bogdan Dimitriu, Liviu Mănescu pentru filmul 6,9 pe scara Richter – CÂȘTIGĂTOR


Răzvan Enciu, Ferenc Darvas pentru filmul La drum cu tata
Vladimir Cosma pentru filmul Octav
Jurjak, Ana Dubyk pentru filmul Planeta Petrila
Marius Leftărache pentru filmul Un pas în urma serafimilor

CELE MAI BUNE DECORURI (LUNGMETRAJ FICȚIUNE)

Andreea Popa pentru filmul 6,9 pe scara Richter – CÂȘTIGĂTOARE


Alina Pențac pentru filmul Aniversarea
Bogdan Ionescu pentru filmul La drum cu tata
Călin Papură pentru filmul Octav
Adrian Cristea pentru filmul Un pas în urma serafimilor

CELE MAI BUNE COSTUME (LUNGMETRAJ FICȚIUNE)

Doina Levintza, Adina Bucur pentru filmul 6,9 pe scara Richter – CÂȘTIGĂTOARE


Velica Panduru pentru filmul Aniversarea
Ana Ioneci pentru filmul Hawaii
Svetlana Mihăilescu pentru filmul Octav
Cireșica Cuciuc pentru filmul Un pas în urma serafimilor

CEL MAI BUN MACHIAJ ȘI CEA MAI BUNĂ COAFURĂ (LUNGMETRAJ FICȚIUNE)

Cătălin Ciutu, Dana Roșeanu și Iulia Roșeanu pentru filmul 6,9 pe scara Richter – CÂȘTIGĂTOR


Cristina Paul și Heike Ersfeld pentru filmul Ana, mon amour
Domnica Bodogan și Dana Roşeanu pentru filmul Aniversarea
Domnica Bodogan și Bianca Boeroiu pentru filmul La drum cu tata
Lidia Ivanov și Bianca Boeroiu pentru filmul Un pas în urma serafimilor

CEL MAI BUN FILM DE DEBUT (LUNGMETRAJ)

UN PAS ÎN URMA SERAFIMILOR – CÂȘTIGĂTOR
Regia: Daniel Sandu, producător: Ada Solomon, Ioana Drăghici (Hi Film Productions)


LA DRUM CU TATA
Regia: Anca Miruna Lăzărescu, producător: Daniel Mitulescu, Cătălin Mitulescu (Strada Film)

MARIȚA
Regia: Cristi Iftime, producător: Ada Solomon, Radu Stancu (Hi Film Productions)

MEDA SAU PARTEA NU PREA FERICITĂ A LUCRURILOR
Regia: Emanuel Pârvu, producător: Miruna Berescu (Asociația FAMart)

CEL MAI BUN FILM DOCUMENTAR

Planeta Petrila – CÂȘTIGĂTOR
Regia: Andrei Dăscălescu, producător: Anamaria Antoci, Hanka Kastelicova, Alina David (FilmLab, HBO Europe, HBO România)


Brașov 1987. Doi ani prea devreme
Regia: Liviu Tofan, producător: Demeter Andras Istvan, Nicolae Pepene (Muzeul Național de Istorie Brașov, Casa de producție TVR)

Eu sunt Hercule
Regia: Marius Iacob, producător: Corina Gliga, Irina Malcea (Manekino Film) și Hanka Kastelikava (HBO Europe)

Ouăle lui Tarzan
Regia: Alexandru Solomon, producător: Ada Solomon (HiFilm Productions)

Procesul
Regia: Claudiu Mitcu, producător: Claudiu Mitcu, Ioachim Stroe, Robert Fita (We Are Basca SRL)

Țara moartă
Regia: Radu Jude, producător: Ada Solomon (HiFilm Productions)

CEL MAI BUN SCURTMETRAJ

Scris/Nescris, producător: Anamaria Antoci, Adrian Silișteanu (4 Proof Film), regia: Adrian Silișteanu – CÂȘTIGĂTOR


Alb, producător: Smaranda Sterian, Paul Cioran (Boom Film), regia: Paul Cioran
Chers Amis, producător: Valeriu Andriuță (Asociatia Cinemascop), regia: Valeriu Andriuță
Cumulonimbus, producător: Ana Maria Pîrvan (Storyscapes / Studio Set), regia: Ioana Mischie
O noapte în Tokoriki, producător: Natalia Gurău (UNATC „I.L.Caragiale” Bucureşti), regia: Roxana Stroe

TÂNĂRĂ SPERANȚĂ

Ștefan Iancu pentru rolul din filmul Un pas în urma serafimilor – CÂȘTIGĂTOR


Ana Cântăbine pentru scenografia filmului Offstage
Serghei Chiviriga pentru regia filmului Cel mai bun client
Tudor Botezatu pentru regia filmului Sechestrați fără voie
Voica Oltean pentru rolul din filmul Breaking News

CEL MAI BUN FILM EUROPEAN

Despre trup și suflet / On Body and Soul (r. Ildikó Enyedi), Ungaria, distribuitor: Bad Unicorn – CÂȘTIGĂTOR


Cealaltă parte a speranței / The Other Side of Hope (r. Aki Kaurismäki), Finlanda, distribuitor: Independența Film
Dunkirk / Dunkirk (r. Christopher Nolan), Marea Britanie, Olanda, Franța, SUA, distribuitor: Vertical Entertainment
Mister în Slack Bay / Ma Loute (r. Bruno Dumont), Germania, Franța, distribuitor: Vito Film
(M)ucenicul / (M)uchenik (r. Kirill Serebrennikov), Rusia, distribuitor: Transilvania Film


Articol scris de