0
20 martie 2019
 
 

Gopo 2019 > Moromeții 2, cel mai bun film


Aseară, 19 martie, a avut loc gala celei de-a 13-a ediții a Premiilor Gopo, cel mai important eveniment dedicat industriei cinematografice românești.

Moromeții 2 a obținut cele mai multe premii (8), inclusiv pentru cel mai bun film. Pororoca a primit 3 premii: pentru cel mai bun regizor (Constantin Popescu), pentru cel mai bun actor (Bogdan Dumitrache) și pentru cea mai bună actriță în rol secundar (Iulia Lumânare).

Singurul alt film care a obținut mai mult de un premiu este propunerea României la Oscar „Îmi este indiferent dacă în istorie vom intra ca barbari”. Acesta a câștigat două premii: pentru cel mai bun actor în rol secundar (Alexandru Dabija) și pentru cel mai bun scenariu (Radu Jude).

Deși începea seara cu 13 nominalizări, Charleston a primit un singur premiu: pentru cea mai bună muzică originală (Massimiliano Nardulli).

Câștigătorii Premiilor Gopo 2019

CEL MAI BUN FILM

Moromeții 2 58% – CÂȘTIGĂTOR
regia Stere Gulea, producători: Tudor Giurgiu, Oana Giurgiu | România (Libra Film Productions)


Charleston 75%
regia Andrei Crețulescu, producători: Andrei Crețulescu, Velvet Moraru, Marie Legrand, Rani Massalha | România, Franța (Icon Production)
Dragoste 1. Câine
regia Florin Șerban, producători: Oana Iancu, Florin Șerban, Florentina Onea | România (Fantascope Films)
Îmi este indiferent dacă în istorie vom intra ca barbari 75%
regia Radu Jude, producători: Ada Solomon, Valentino Rudolf, Ben von Dobeneck | România, Cehia, Franța, Bulgaria, Germania (Hi Film Productions)
Pororoca 100%
regia Constantin Popescu, producători: Lissandra Haulica, Liviu Marghidan | România (Scharf Advertising)

CEL MAI BUN REGIZOR

Constantin Popescu – CÂȘTIGĂTOR
pentru filmul Pororoca


Andrei Crețulescu pentru filmul Charleston
Florin Șerban pentru filmul Dragoste 1. Câine
Radu Jude pentru filmul Îmi este indiferent dacă în istorie vom intra ca barbari
Stere Gulea pentru filmul Moromeții 2

CEL MAI BUN ACTOR ÎNTR-UN ROL PRINCIPAL

Bogdan Dumitrache – CÂȘTIGĂTOR
pentru rolul Tudor din filmul Pororoca


Șerban Pavlu pentru rolul Alexandru din filmul Charleston
Valeriu Andriuță pentru rolul Simion din filmul Dragoste 1. Câine
Horațiu Mălăele pentru rolul Ilie Moromete din filmul Moromeții 2
Vasile Pavel pentru rolul Digudai (Alberto) din filmul Soldații. Poveste din Ferentari

CEL MAI BUN ACTOR ÎNTR-UN ROL SECUNDAR

Alexandru Dabija – CÂȘTIGĂTOR
pentru rolul Movilă din filmul Îmi este indiferent dacă în istorie vom intra ca barbari


Victor Rebengiuc pentru rolul domnul Antonescu din filmul Charleston
Alexandru Nagy pentru rolul Mitu din filmul Moon Hotel Kabul
Constantin Dogioiu pentru rolul inspector Pricop din filmul Pororoca
László Mátray pentru rolul László Fehér din filmul Un print și jumătate

CEA MAI BUNĂ ACTRIȚĂ ÎNTR-UN ROL PRINCIPAL

Cosmina Stratan – CÂȘTIGĂTOARE
pentru rolul Irina din filmul Dragoste 1. Câine


Silvana Mihai pentru rolul fata 1 din filmul Câteva conversații despre o fată foarte înaltă
Florentina Năstase pentru rolul fata 2 din filmul Câteva conversații despre o fată foarte înaltă
Dorotheea Petre pentru rolul K din filmul În pronunțare
Irina Velcescu pentru rolul Ana din filmul Secretul fericirii

CEA MAI BUNĂ ACTRIȚĂ ÎNTR-UN ROL SECUNDAR

Iulia Lumânare – CÂȘTIGĂTOARE
pentru rolul Cristina din filmul Pororoca


Ofelia Popii pentru rolul Ioana Preda din filmul Moon Hotel Kabul
Rodica Negrea pentru rolul mama Ioanei din filmul Moon Hotel Kabul
Dana Dogaru pentru rolul Catrina din filmul Moromeții 2
Oana Pellea pentru rolul Fica din filmul Moromeții 2

CEL MAI BUN SCENARIU

Radu Jude – CÂȘTIGĂTOR
pentru filmul Îmi este indiferent dacă în istorie vom intra ca barbari


Andrei Crețulescu pentru filmul Charleston
Stere Gulea pentru filmul Moromeții 2
Constantin Popescu pentru filmul Pororoca
Alexandru Popa pentru filmul Secretul fericirii

CEA MAI BUNĂ IMAGINE

Vivi Drăgan Vasile – CÂȘTIGĂTOR
pentru filmul Moromeții 2


Barbu Bălășoiu pentru filmul Charleston
Marcin Koszalka pentru filmul Dragoste 1. Câine
Marius Panduru pentru filmul În pronunțare
Liviu Mărghidan pentru filmul Pororoca

CEL MAI BUN MONTAJ

Dana Bunescu și Alexandra Gulea – CÂȘTIGĂTORI
pentru filmul Moromeții 2


Cătălin Cristuțiu pentru filmul Charleston
Florin Șerban pentru filmul Dragoste 1. Câine
Corina Stavilă pentru filmul Pororoca
Dragoș Apetri pentru pentru filmul Povestea unui pierde vară

CEL MAI BUN SUNET

Dana Bunescu, Cristinel Șirli și Constantin Fleancu – CÂȘTIGĂTORI
pentru filmul Moromeții 2


Nicolas Waschkowski, Marius Leftărache și Yann Legay pentru filmul Charleston
Michal Fojcik pentru filmul Dragoste 1. Câine
Mihai Bogos pentru filmul Pororoca
Filip Mureșan, Alexandru Dumitru, Florin Tăbăcaru pentru filmul Povestea unui pierde vară

CEA MAI BUNĂ MUZICĂ ORIGINALĂ

Massimiliano Narduli – CÂȘTIGĂTOR
pentru filmul Charleston


Pauchi Sasaki pentru filmul Dragoste 1. Câine
Vasile Șirli pentru filmul Moromeții 2
Hristo Namilev pentru filmul Povestea unui pierde vară
Nainita Desai pentru filmul România neîmblânzită

CELE MAI BUNE DECORURI

Cristian Niculescu – CÂȘTIGĂTOR
pentru filmul Moromeții 2


Mălina Ionescu pentru filmul Charleston
Mihaela Poenaru pentru filmul Dragoste 1. Câine
Iuliana Vîlsan pentru filmul Îmi este indiferent dacă în istorie vom intra ca barbari
Adrian Cristea pentru filmul Soldații. Poveste din Ferentari

CELE MAI BUNE COSTUME

Dana Păpăruz – CÂȘTIGĂTOARE
pentru filmul Moromeții 2


Mălina Ionescu pentru filmul Charleston
Elena Frățilă pentru filmul Dragoste 1. Câine
Iuliana Vîlsan pentru filmul Îmi este indiferent dacă în istorie vom intra ca barbari
Cristina Șerbu pentru filmul Un prinț și jumătate

CEL MAI BUN MACHIAJ ȘI CEA MAI BUNĂ COAFURĂ

Dana Roșeanu, Iulia Roșeanu și Domnica Bodogan – CÂȘTIGĂTOARE
pentru filmul Moromeții 2


Dana Angelescu și Fanny Fallourd pentru filmul Charleston
Bianca Boeroiu pentru filmul Dragoste 1. Câine
Ioana Covali, Irina Ianciuș și Ștefan Enache pentru filmul În pronunțare
Iulia Roșeanu și Domnica Bodogan pentru filmul Pororoca

CEL MAI BUN FILM DE DEBUT

Soldații. Poveste din Ferentari 58% – CÂȘTIGĂTOR
(r. Ivana Mladenovic)


Câteva conversații despre o fată foarte înaltă
(r. Bogdan Theodor Olteanu)
Charleston 75%
(r. Andrei Crețulescu)
Lemonade
(r. Ioana Uricaru)
Secretul fericirii 80%
(r. Vlad Zamfirescu)

CEL MAI BUN FILM DOCUMENTAR

Caisă – CÂȘTIGĂTOR
(r. Alexandru Mavrodineanu)
Producător: Tudor Giurgiu, (Almafilm, Hai-Hui Entertainment) | România


Dacii liberi (r. Andrei Gorgan și Monica Lăzurean- Gorgan) Producător: Monica Lazurean-Gorgan ( Manifest Film) | România
Fotbal infinit (r. Corneliu Porumboiu) Producător: Marcel Ursu, 42 km Film | România
Licu, o poveste românească (r. Ana Dumitrescu) Producători : Jonathan Boissay, Ana Dumitrescu, (Jules et Films) | România
PhoeniXXX (r. Mihai Gavril Dragolea) Producători: Tudor Giurgiu, Radu Mocanu (Vagabond Film) | România

CEL MAI BUN FILM DE SCURTMETRAJ

Cadoul De Crăciun (r. Bogdan Mureșanu) – CÂȘTIGĂTOR
Producători: Bogdan Mureșanu, Vlad Iorga (Kinotopia) | România


Miss Suenno (r. Radu Potcoavă) Producători: Claudiu Mitcu, Ioachim Stroe, Robert Fita (We are Basca) | România
Iederă (r. Sarra Tsorakidis) Producători: Sarra Tsorakidis, Paul Negoescu, Vladimir Dembinski (AutoLook Productions, Papillon FIlm, Popski) | România
Granițe / Borders (r. Andra Chiriac) Producător: Daniel Mitulescu, (Strada Film) | România
Karmasutra (r. Cristian Bota) Producător: Cristian Bota (Bota Film) | România

TÂNĂRĂ SPERANȚĂ

Iosif Paștina – CÂȘTIGĂTOR
pentru rolul Niculae din filmul Moromeții 2


Elena Ciolacu pentru regia scurtmetrajului de animație Micul erou
Andrei Inizian pentru scenariul și regia filmului Aprilie, vis
Andra Tarara pentru regia scurtmetrajului documentar O moarte în familia mea
Tudor D. Popescu pentru montajul filmului Câteva conversații despre o fată foarte înaltă

CEL MAI BUN FILM EUROPEAN

The Killing of a Sacred Deer / Uciderea cerbului sacru 71% – CÂȘTIGĂTOR
(r. Yorgos Lanthimos), Marea Britanie, SUA, Irlanda, distribuitor: Independența Film


Dovlatov / Dovlatov 100%
(r. Aleksey German), Rusia, Polonia, Serbia, distribuitor: Bad Unicorn
Utøya 22. juli / Utøya – 22 iulie 88%
(r. Erik Poppe), Norvegia, distribuitor: Bad Unicorn
Visages villages/ Chipuri, locuri 100%
(r. JR, Agnès Varda), Franța, distribuitor: Micro Film
Un beau soleil intérieur / Lumina dinăuntru 90%
(r. Claire Denis), Franța, distribuitor: Independența Film


Articol scris de